Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hubble uchwycił dwie galaktyki łączące się w jedną

Hubble uchwycił dwie galaktyki łączące się w jedną

Zdjęcie z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a w tym tygodniu pokazuje dwie galaktyki łączące się w jedną w wyniku przyciągania grawitacyjnego. Dwie galaktyki, NGC 5953 i NGC 5954, są tak blisko siebie, że mają jedną nazwę, znaną jako Arp 91.

Znajdujący się 100 milionów lat świetlnych od nas obiekt pokazuje ekstremalne warunki, jakie mogą wystąpić, gdy zderzają się ze sobą dwie masywne galaktyki.

To zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA/ESA pokazuje dwie silnie powiązane ze sobą, wzajemnie oddziałujące galaktyki, łącznie nazwane Arp 91. Ich delikatny galaktyczny taniec znajduje się ponad 100 milionów lat świetlnych od Ziemi. Dwie galaktyki tworzące Arp 91 mają swoją nazwę: dolna galaktyka, która wygląda jak jasna plama, to NGC 5953, a galaktyka eliptyczna w prawym górnym rogu to NGC 5954. W rzeczywistości obie są galaktykami spiralnymi, ale ich kształty wyglądają bardzo różnie ze względu na ich orientację względem Ziemi. ESA/Hubble i NASA, J. Dalcanton; Podziękowania: Schmidt

Obie galaktyki tworzące Arp 91 są galaktykami spiralnymi, takimi jak nasza Droga Mleczna, ale na tym zdjęciu wydają się mieć dwa różne kształty. Dzieje się tak z powodu kątów, które widzimy z ziemi. Dolna galaktyka, NGC 5953, jest widoczna bezpośrednio, podczas gdy górna prawa galaktyka, NGC 5954, jest widziana pod bardziej nachylonym kątem.

Kiedy galaktyki łączą się w ten sposób, rezultatem może być Albo destrukcyjny, albo może stworzyć nowy rodzaj galaktyki. Czasami jedna z galaktyk zostanie zniszczona podczas kolizji. Innym razem mogą się połączyć, tworząc nową, większą galaktykę.

„Arp 91 stanowi szczególnie żywy przykład interakcji galaktycznej” – naukowcy Hubble’a pisać. „NGC 5953 wyraźnie ciągnie za NGC 5954, która wydaje się rozciągać jedno ramię spiralne w dół. Przyciąganie grawitacyjne dwóch galaktyk powoduje ich interakcję. Te oddziaływania grawitacyjne są powszechne i stanowią ważną część ewolucji galaktyk. Większość astronomów uważa, że ​​zderzenia galaktyk spiralnych prowadzą do powstania innego typu galaktyk, znanego jako galaktyki eliptyczne.

READ  Amasya - nowy superkontynent, który powstanie wraz z zamknięciem Oceanu Spokojnego

Jednak te masywne i wysokoenergetyczne zderzenia występują w odstępach czasu, które skracają długość życia człowieka. Występują przez setki milionów lat, więc nie powinniśmy oczekiwać, że Arp 91 będzie wyglądał inaczej w ciągu naszego życia! „

Rekomendacje redaktorów