Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gdzie był twój dom w czasach dinozaurów?  Sprawdź tę mapę

Gdzie był twój dom w czasach dinozaurów? Sprawdź tę mapę

Bądźmy szczerzy, wszyscy się zastanawialiśmy.

Oczywiście Wielka Brytania nie była Wielką Brytanią, kiedy dinozaury chodziły po ziemi, ale gdzie dokładnie był twój dom w czasach tyranozaura, stegozaura i diplodoka?

Cóż, interaktywna mapa pozwala cofnąć się w czasie, aby się dowiedzieć.

The Ancient Earth Globe ujawnia, jak kontynenty dzieliły się i przekształcały, gdy oceany rozwijały się i cofały przez 750 milionów lat historii naszej planety.

Zawiera również zestaw narzędzi, które ułatwiają odkrywanie nowych informacji o Ziemi, na przykład o tym, gdzie żyły pierwsze gady lub kiedy zakwitły pierwsze kwiaty.

Ziemia, kiedy wyginęły dinozaury: „Ancient Globe” pokazuje, jak kontynenty dzieliły się i przekształcały, gdy oceany rozwijały się i cofały w ciągu 750 milionów lat historii planety. Oto Wielka Brytania 66 milionów lat temu

Mapa została stworzona na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Północnej Arizony i według Iana Webstera, byłego inżyniera Google, który za nią stoi, ludzie są „tylko przebłyskiem historii”.

W jakich okresach pojawia się mapa?

okres chłodniczy – 750 milionów lat temu

Okres ediakarański – 600 milionów lat temu

Wczesny kambr – 540 milionów lat temu

Późny kambr – 500 milionów lat temu

Okres ordowiku – 470 milionów lat temu

Późny ordowik – 450 milionów lat temu

Okres sylurski – 430 milionów lat temu

Okres dewonu – 400 milionów lat temu

Późny dewon – 370 milionów lat temu

Okres karbonu – 340 milionów lat temu

Późny karbon – 300 milionów lat temu

Okres permu – 280 milionów lat temu

Późny perm – 260 milionów lat temu

Wczesny trias – 240 milionów lat temu

środkowy trias – 220 milionów lat temu

Późny trias – 200 milionów lat temu

Jurajski – 170 milionów lat temu

późna jura – 150 milionów lat temu

Wczesna kreda – 120 milionów lat temu

Okres kredowy – 105 milionów lat temu

Późna kreda – 66 milionów lat temu

READ  Zobacz, jak w sobotę świeci „złota rączka” księżyca

Wczesne wykształcenie wyższe – 50 milionów lat temu

średniego stopnia – 35 milionów lat temu

okres neokiński – 20 milionów lat temu

Dzisiaj

the strona internetowa Pozwala skakać tam iz powrotem od wyginięcia dinozaurów do pojawienia się pierwszych hominidów – rodziny naczelnych, która obejmuje ludzi i naszych skamieniałych przodków.

Robisz to, wprowadzając swoją lokalizację na mapie, która następnie łączy ją z modelami tektonicznymi płyt i pozwala na to użytkownikom Zobacz, gdzie znajdowały się kraje setki milionów lat temu.

Na przykład możesz dowiedzieć się, gdzie w czasach dinozaurów znajdowała się Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Europa, Afryka, Australia, Rosja, Indie, Chiny itp.

Obejmuje to wczesny okres od triasu 240 milionów lat temu do okresu jurajskiego 170 milionów lat temu oraz okres kredy 90 i 105 milionów lat temu.

W tym czasie Afryka miała ogromny ocean ciągnący się wzdłuż jej północno-wschodniego krańca, podczas gdy Australia i Antarktyda prawie się stykały.

Mapa pokazuje również, jak wyglądała Ziemia, gdy ogromna asteroida zmiotła dinozaury 66 milionów lat temu.

Podczas wyszukiwania lokalizacji obrotowy globus 3D w witrynie pokaże, gdzie na Ziemi znajdował się ten obszar miliony lat temu.

Ujawnia nawet dinozaury, które żyły w pobliżu na obszarze, którego szukasz.

Na przykład, Eustreptospondylus był mięsożercą żyjącym w okresie jurajskim na terenie dzisiejszej Anglii.

Inny typ dinozaura, Neovenator, żył na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Francji.

Podsumowania każdego okresu ujawniają, co działo się na różnych etapach, takich jak okres wczesnego kambru 540 milionów lat temu.

Ogromne znaczenie ma również powstanie Pangei około 280 milionów lat temu, kiedy cały ląd Ziemi został zgrupowany w jeden superkontynent otoczony jednym oceanem, Panthalassa.

Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych graniczyło z Afryką Północną, podczas gdy wybrzeże Zatoki Amerykańskiej zostało ufortyfikowane przeciwko Kubie.

Webster powiedział MailOnline, że stworzył interaktywną mapę jako przydatne narzędzie edukacyjne dla młodszych pokoleń.

READ  Strategia Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych polegająca na usprawnieniu harmonogramów startów i procesów zaopatrzenia

„Zdecydowałem się zrobić tę mapę, ponieważ uważam, że starożytna historia i geologia są fascynujące” — dodał inżynier oprogramowania.

Trudno sobie wyobrazić, jak kiedyś wyglądała Ziemia. Ujęcie tej wiedzy w formę, którą wszyscy znamy – interaktywny świat – to duży krok w kierunku stworzenia narzędzia edukacyjnego do historii geologicznej.

Mapa została stworzona na podstawie badań z Uniwersytetu Północnej Arizony i ujawnia, że ​​ludzie

Mapa została stworzona na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Północnej Arizony i według Iana Webstera, byłego inżyniera Google, który za nią stoi, ludzie są „tylko przebłyskiem historii”. Tak wygląda Ziemia dzisiaj

Mapa obejmuje wczesny okres od triasu 240 milionów lat temu do okresu kredy 90 (na zdjęciu) i 105 milionów lat temu.

Mapa obejmuje wczesny okres od triasu 240 milionów lat temu do okresu kredy 90 (na zdjęciu) i 105 milionów lat temu.

Pokazuje również okres jurajski 170 milionów lat temu, kiedy kwitły dinozaury, a życie w oceanach było zróżnicowane.

Pokazuje również okres jurajski 170 milionów lat temu, kiedy kwitły dinozaury, a życie w oceanach było zróżnicowane.

Webster zaprojektował mapę jako aplikację internetową, która znajduje się na innej mapie przedstawiającej modele geologiczne stworzone przez geologa i paleontologa Christophera Scottisa.

Modele te opisują ewolucję tektoniczną płyt sięgającą 750 milionów lat temu, kiedy to glony zielone po raz pierwszy wyewoluowały w oceanach Ziemi.

Możesz także zbadać, jak wyglądała nasza planeta, kiedy miała swoje pierwsze muszle, koralowce, kręgowce, rośliny, zwierzęta lądowe, owady i gady.

Co więcej, można wskoczyć w pierwszą trawę, pierwszych ludzi, kiedy istniały superkontynenty Panotia i Pangea oraz kiedy wyginęły dinozaury.

Z witryną powiązana jest Baza Danych Dinozaurów wypełniona faktami i liczbami dotyczącymi starożytnych i przerażających stworzeń, które chodziły po Ziemi.

Witryna ujawnia nawet, które dinozaury żyły w pobliżu na obszarze, którego szukasz. Na przykład Eustreptospondylus (pokazany we wrażeniach tego artysty) był mięsożercą, który żył w okresie jurajskim na terenach dzisiejszej Anglii.

Inny gatunek dinozaura, Neovenator (na zdjęciu), żył na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Francji

Inny gatunek dinozaura, Neovenator (na zdjęciu), żył na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Francji

Kiedy miały miejsce wydarzenia związane z Okiennicami Ziemi „Wielkiej Piątki”?

Tradycyjnie naukowcy odwoływali się do masowych wymierań „Wielkiej Piątki”, w tym być może najsłynniejszego masowego wymierania spowodowanego uderzeniem meteorytu, które doprowadziło do końca dinozaurów 66 milionów lat temu.

READ  Prehistoryczna ryba z dużym pyskiem dwukrotnie większym niż wielka katarakta sprzed 360 milionów lat

Ale inne wielkie masowe wymierania były spowodowane zjawiskami, które powstały w całości na Ziemi i chociaż są one mniej znane, możemy dowiedzieć się czegoś z ich badania, co może rzucić światło na nasze obecne kryzysy środowiskowe.

  1. Późny ordowik: Ten starożytny kryzys, który miał miejsce około 445 milionów lat temu, przyniósł dwie główne fale wymierania, obie spowodowane zmianami klimatycznymi związanymi z postępem i cofaniem się pokryw lodowych na półkuli południowej. To sprawia, że ​​jest to jedyne poważne wymieranie związane z globalnym ochłodzeniem.
  2. Późny dewon: Ten okres jest obecnie uważany za szereg „impulsów” wymierania, które rozciągały się na ponad 20 milionów lat, począwszy od 380 milionów lat temu. To wyginięcie zostało powiązane ze znaczną zmianą klimatu, prawdopodobnie spowodowaną erupcją wulkanicznego regionu Viluy Traps we współczesnej Syberii. Duża erupcja wulkanu mogła spowodować gwałtowne wahania poziomu mórz i niższy poziom tlenu w oceanach.
  3. środkowy perm: Naukowcy niedawno odkryli innego młodocianego osobnika sprzed 262 milionów lat, który pod względem wielkości dorównuje „Wielkiej Piątce”. Wydarzenie to zbiegło się z erupcją Emeishan na terenach dzisiejszych Chin i wiadomo, że spowodowało jednoczesne wymieranie w tropikach i na dużych szerokościach geograficznych.
  4. Późny perm: masowe wymieranie pod koniec permu około 252 milionów lat temu przyćmiło wszystkie inne wydarzenia, wymierając około 96% gatunków. Wyginięcie było spowodowane erupcją Pułapek Syberyjskich na dużą skalę, masowym i długotrwałym wydarzeniem wulkanicznym, które pokryło znaczną część współczesnej Syberii, co spowodowało szereg skutków dla środowiska.
  5. Późny trias: wydarzenie późnego triasu, 201 milionów lat temu, ma wiele podobieństw z wydarzeniem późnego permu. Było to spowodowane kolejną erupcją wulkanu na dużą skalę, tym razem ze środkowoatlantyckiej prowincji Magmatic, która zwiastowała podział superkontynentu Pangea i początkowe otwarcie tego, co później stało się Oceanem Atlantyckim.