Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gazowy król Ukrainy ostrzega, że ​​Wielka Brytania jest skazana na zimę niezadowolenia

Gazowy król Ukrainy ostrzega, że ​​Wielka Brytania jest skazana na zimę niezadowolenia

Vitrenko powiedział, że argument, że Gazprom nie może produkować więcej, jest sprzeczny z uzasadnieniem dla Gazociągu Bałtyckiego. „Gdyby tak było, w ogóle nie potrzebowałbyś Nord Stream 2. Rosja mogłaby łatwo zwiększyć produkcję, może nie z dnia na dzień, ale pamiętam czasy, kiedy dzienny przepływ przez Ukrainę potroił się”.

Bez względu na argumenty handlowe, jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek duży kraj europejski potraktował poważnie słowo Moskwy po podboju Krymu. Gazprom od dawna służy jako instrument geostrategii Kremla. Nowa infrastruktura Turk Stream ma podwójne zastosowanie wojskowe, z instalacją systemu monitorowania sonaru.

Oczywiste jest, że wielu w Europie chce gazu, bez względu na koszty polityczne. Naciskają na natychmiastowe wstępne zatwierdzenie przepływów przez Nord Stream 2, zanim przemysłowe centrum Zagłębia Ruhry zacznie się zamykać, hamując ożywienie gospodarcze.

Ale wydarzenia w Waszyngtonie znowu wtargnęły. W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów USA uchwaliła nową poprawkę wzywającą do ponownego nałożenia sankcji. Jeśli Senat zrobi to samo, Biały Dom będzie musiał działać. „Nikt nie kupi gazu od Gazpromu, który przechodzi przez Nord Stream 2” – powiedział Vitrenko.

Vitrenko powiedział, że połączenie zaostrzenia polityki USA, polskiego wyzwania prawnego w UE i zachowania Putina skłaniają się obecnie ku wykolejeniu rurociągu w dającej się przewidzieć przyszłości. Partia Zielonych może wkrótce znaleźć się w niemieckim rządzie. Chcą całkowicie zatrzymać Nord Stream 2.

„Obecnie jest to bardzo mało prawdopodobne. Niemieccy regulatorzy wiedzą, że będzie to bardzo zauważalne. Mają praworządność w swoim kraju, a innym zależy, więc nie mogą tego zignorować.”

To może być długa, bolesna zima dla Europy i Wielkiej Brytanii. Zakłady energetyczne gorączkowo przechodzą na biomasę, elektrownie ciśnieniowe, węgiel tam, gdzie to możliwe, a być może nawet na wymianę oleju w elektrowniach. „Wszystko odgrywa swoją rolę w tych cenach” – powiedział Vitrenko.

READ  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wielka Brytania chce przystąpić do Comprehensive and Advanced Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP)

W końcu może dojść do racjonowania cen, naturalnego środka zaradczego na rynkach energii. „Wiele branż właśnie się zatrzymuje, jak widzimy w przypadku firm w Wielkiej Brytanii. Gospodarstwa domowe dostosowują swoją konsumpcję. Będą to środki nadzwyczajne ze strony rządów europejskich” – powiedział Vitrenko.

Jak długo potrwa ta konfrontacja? „Szczerze, nie wiem, trudno zgadnąć, co kryje się w głowie Putina.