Economy

Liberty Global sprzedaje UPC Polska firmie Iliad za 1,8 mld USD

Liberty Global zgodził się sprzedać UPC Polska polskiej spółce zależnej iliad Play za łączną wartość 1,8 miliarda dolarów.
Liberty Global Networks w Polsce przekroczyło 3,7 mln gospodarstw domowych i obsłużyło 1,5 mln klientów, którzy 30 czerwca 2021 r. korzystali z 1,3 mln usług szerokopasmowych, 1,4 mln wideo i ponad 600 000 usług telefonicznych.

Cena sprzedaży jest wielokrotnością prawie 9-krotności skorygowanych zysków polskiego UPC za 2021 r. i prawie 20-krotnością szacowanych wolnych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej na 2021 r. Obecnie oczekuje się, że zostanie zamknięta w pierwszej połowie 2022 r.

Iliad jest spółką-matką Grupy Iliad, która działa pod wolnymi nazwami handlowymi we Francji oraz Iliad we Włoszech iw Polsce. Play to ukierunkowany na konsumenta operator sieci komórkowej w Polsce z ponad 15 milionami abonentów.

„Transakcja ta podkreśla znaczącą wartość bogatych w włókna sieci HFC w Europie, a także znaczące korzyści synergii związane z fuzją FMC” – powiedział dyrektor generalny Liberty Global, Mike Fries.

Wpływy pieniężne, pomniejszone o spłatę zadłużenia, ze sprzedaży aktywów, zwiększą i tak już duże saldo gotówkowe Liberty Global, które na dzień 30 czerwca 2021 r. wyniosło 4,1 mld USD.

Oczekuje się, że wpływy ze sprzedaży (po odjęciu spłaty zadłużenia w Grupie UPC Banku) zostaną wykorzystane na ogólne cele korporacyjne, co może obejmować reinwestycję w biznes oraz wsparcie dużego, wieloletniego zobowiązania spółki do odkupienia akcji.

Liberty Global zgodził się świadczyć Play pewne usługi przejściowe przez okres do czterech lat. Usługi te będą składać się głównie z funkcji związanych z siecią i informatyką. Opłata roczna uzależniona jest od faktycznego poziomu usług zamawianych przez Play.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment