Liberty Global zgodził się sprzedać UPC Polska polskiej spółce zależnej iliad Play za łączną wartość 1,8 miliarda dolarów.
Liberty Global Networks w Polsce przekroczyło 3,7 mln gospodarstw domowych i obsłużyło 1,5 mln klientów, którzy 30 czerwca 2021 r. korzystali z 1,3 mln usług szerokopasmowych, 1,4 mln wideo i ponad 600 000 usług telefonicznych.
Cena sprzedaży jest wielokrotnością prawie 9-krotności skorygowanych zysków polskiego UPC za 2021 r. i prawie 20-krotnością szacowanych wolnych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej na 2021 r. Obecnie oczekuje się, że zostanie zamknięta w pierwszej połowie 2022 r.
Iliad jest spółką-matką Grupy Iliad, która działa pod wolnymi nazwami handlowymi we Francji oraz Iliad we Włoszech iw Polsce. Play to ukierunkowany na konsumenta operator sieci komórkowej w Polsce z ponad 15 milionami abonentów.
„Transakcja ta podkreśla znaczącą wartość bogatych w włókna sieci HFC w Europie, a także znaczące korzyści synergii związane z fuzją FMC” – powiedział dyrektor generalny Liberty Global, Mike Fries.
Wpływy pieniężne, pomniejszone o spłatę zadłużenia, ze sprzedaży aktywów, zwiększą i tak już duże saldo gotówkowe Liberty Global, które na dzień 30 czerwca 2021 r. wyniosło 4,1 mld USD.
Oczekuje się, że wpływy ze sprzedaży (po odjęciu spłaty zadłużenia w Grupie UPC Banku) zostaną wykorzystane na ogólne cele korporacyjne, co może obejmować reinwestycję w biznes oraz wsparcie dużego, wieloletniego zobowiązania spółki do odkupienia akcji.
Liberty Global zgodził się świadczyć Play pewne usługi przejściowe przez okres do czterech lat. Usługi te będą składać się głównie z funkcji związanych z siecią i informatyką. Opłata roczna uzależniona jest od faktycznego poziomu usług zamawianych przez Play.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex