Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Handel i inwestycje kwitną w Europie Środkowo-Wschodniej i azjatyckich tygrysach

Po stagnacji w połowie 2010 r. nastąpił gwałtowny wzrost handlu i inwestycji między Europą Środkowo-Wschodnią a Czterema Tygrysami Azjatyckimi.

Nowe dane z Emerging Europe pokazują, że aktywność gospodarcza między tzw. Czterema Tygrysami Azjatyckimi (Korea Południowa, Tajwan, Hongkong i Singapur) a Europą Środkowo-Wschodnią odbiła się po recesji w latach 2015-2016.



Jeśli chodzi o import towarów z azjatyckich krajów tygrysich do regionu, w 2019 roku odnotowano 39-procentowy wzrost w porównaniu do 2016 roku.

Pięciu największych importerów tygrysów azjatyckich to Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Ukraina. W ciągu ostatnich pięciu lat w tych pięciu krajach odnotowano wzrost poziomu importu.

W Polsce import towarów wzrósł o 24 proc., w Czechach o 30 proc., na Węgrzech o 71 proc., a na Ukrainie aż o 405 proc.

Tymczasem, chociaż Białoruś nie jest jednym z pięciu największych krajów pod względem całkowitego importu, import tygrysów azjatyckich wzrósł o 273 procent w latach 2015-2019.

Przybywają również wywozy

Towary idące w drugą stronę również wyszły z kryzysu w latach 2015-2017, zwiększając się o 60 procent od 2017 r.

Według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) eksport towarów z Czech do czterech krajów azjatyckich wzrósł o 100 procent w latach 2018-2019. Białoruś również odnotowała znaczny wzrost eksportu – oszałamiające 1600 procent. , z skromnych 96 mln USD (78,5 mln euro) do 1,6 mld USD (1,3 mld euro). W obserwowanym okresie wzrósł również eksport Ukrainy, który odnotował wzrost o 139 proc.

W 2019 r. Czechy, Białoruś, Polska i Ukraina wyeksportowały towary do tygrysów azjatyckich o wartości ponad 1 mld USD (818,2 mln EUR).

W 2019 roku Korea Południowa była zdecydowanie największym partnerem handlowym Polski pod względem handlu towarami. Dla Czech był to Hongkong. Tajwan był największym partnerem handlowym azjatyckich tygrysów Ukrainy.

Pod względem eksportu usług Węgry przodują w regionie Europy wschodzącej, w 2017 r. 3% eksportu usług trafiło do czterech azjatyckich tygrysów. Jednak w 2018 r. odsetek ten spadł do 2,5%. Tymczasem w Estonii tendencja jest zwyżkowa. Eksport usług do Korei Południowej, Tajwanu, Singapuru i Hongkongu osiągnął w 2018 roku nieco ponad 2 proc.

READ  Globalna wielkość rynku, udział, analiza na rynku żelu UV do paznokci

bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Jeśli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ), azjatyckie kraje tygrysie odnotowują znacznie wyższy poziom napływów i odpływów niż wschodząca Europa. W 2019 r. sam Hongkong doświadczył wyższego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (68,4 mld USD lub 55,9 mld EUR) niż wszystkie kraje regionu Europy wschodzącej łącznie – 57,9 mld USD lub 47,3 mld EUR.

Odpływ, podobnie jak w przypadku pieniędzy, które inwestują za granicą, jest podobny. Hongkong ponownie jest liderem z inwestycjami w wysokości 59,3 mld USD (48,5 mld EUR), znacznie przekraczającymi 16,3 mld USD (13,3 mld EUR) w Europie Wschodzącej.

Polska najbardziej skorzystała na odpływach BIZ z azjatyckich tygrysów. W 2018 roku Korea Południowa wyprzedziła Chiny jako kraj z największą liczbą inwestycji w kraju. W 2019 roku Korea Południowa zainwestowała w Polsce łącznie 990 mln dolarów (810 mln euro).

W rzeczywistości Polska jest obecnie coraz częściej postrzegana jako brama Korei Południowej do Unii Europejskiej. Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w kraju inwestuje już 260 południowokoreańskich firm. Inwestycje te dotyczą głównie infrastruktury, energii, e-mobilności i zielonych technologii.

Korea Południowa ma również dużą obecność na Węgrzech, inwestując ponad 1 mld USD w 2018 r. i prawie 600 mln USD w 2019 r.

Ogólnie rzecz biorąc, stosunki handlowe i inwestycyjne między azjatyckimi tygrysami a wschodzącą Europą umacniają się, a import i eksport odbudowują się po załamaniu w połowie dekady w 2010 r., ponieważ kraje azjatyckie coraz bardziej angażują się w inwestycje w regionie.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, pojawiające się w Europie Wolny do czytania i zawsze będzie. Tutaj nie ma zapory. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani i nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji komercyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym wspaniałym regionie.

READ  Sklep spożywczy serwujący polskie przysmaki, otwarty w Niles niedaleko Golf Mill

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję Ci.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo