Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gaz łzawiący policji z Czarnogóry przeciwko Serbskiemu Kościołowi Prawosławnemu | czarna Góra

policja w czarna Góra Ostrzelali protestujących gazem łzawiącym, gdy nowy szef Serbskiego Kościoła Prawosławnego przybył helikopterem na inaugurację.

Decyzja o mianowaniu arcybiskupa Guankeciego nowym obywatelem Czarnogóry w historycznym klasztorze Cetiny zaostrzyła napięcia etniczne w małym narodzie bałkańskim.

Protestujący od soboty zablokowali drogi, próbując zablokować dostęp do małego miasteczka, zarówno siedziby Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SPC), jak i symbolu suwerenności dla niektórych mieszkańców Czarnogóry.

Czarnogóra odłączyła się od Serbii w 2006 r., ale jedna trzecia z 620 000 mieszkańców uważa Serbów, a niektórzy zaprzeczają, że Czarnogóra powinna być odrębnym podmiotem. Przeciwnicy zarzucają Najwyższej Radzie Ropy Naftowej służenie interesom Belgradu.

Według zdjęć udostępnionych przez SPC, Joanikije została spuszczona helikopterem do ogrodu klasztornego i zaryczała pod dźwiękiem dzwonów.

Policja ustanowiła obwód bezpieczeństwa wokół XV-wiecznego budynku, aby chronić krótkie ceremonie intronizacji, a policja użyła gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, aby wypędzić protestujących z klasztoru.

Metropolita Joanikije został mianowany na nowe stanowisko w maju, po tym jak jego poprzednik, metropolita Amfilohije, zmarł na Covid-19.

W sobotę tysiące protestujących używało samochodów lub stosów kamieni do blokowania dróg, a wielu spędziło noc skulone wokół ognisk, aby się ogrzać.

Jeden z protestujących, 50-letnia Saska Braović, powiedział: „Jestem tutaj, aby pokazać swoją miłość do kraju. Nikogo nie prosimy o nic, ale okupowany Kościół Serbski nas wyrzucił. Jesteśmy tu, by bronić naszej godności”.

Protestujący mają poparcie Partii Socjaldemokratycznej prezydenta Milo Dukanovicia, która oskarżyła sąsiednią Serbię i Najwyższe Zgromadzenie Ludowe o „wypędzenie Czarnogóry i Czarnogóry, a także o integralność” jego kraju.

Djukanovic chciał ograniczyć wpływy Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Czarnogóry i zbudować niezależną cerkiew prawosławną, ale jego partia przegrała wybory w sierpniu 2020 r., a obecny rząd kierowany przez premiera Zdravko Krivokapicia oskarżył go o celowe zaognianie niedawnych napięć politycznych. cele.

READ  Szpitale w Delhi wydają ostrzeżenia SOS dotyczące dostaw tlenu, gdy kryzys COVID narasta w Indiach | Korona wirus