Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fundusz naprawczy COVID-19 Unii Europejskiej otrzymał jednogłośnie zielone światło

Fundusz naprawczy COVID-19 Unii Europejskiej otrzymał jednogłośnie zielone światło

BRUKSELA: Parlamenty narodowe Austrii i Polski zatwierdziły w czwartek ogromny Europejski Fundusz na rzecz Odbudowy Koronawirusa, ostatnie z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, torując drogę do ratyfikacji.
„Dzisiejszym pozytywnym głosem austriackiego i polskiego parlamentu 27 państw członkowskich zakończyło parlamentarny proces zatwierdzania” – powiedział na Twitterze komisarz ds. Budżetu Johannes Hahn.
Urzędnicy powiedzieli wcześniej, że jeśli państwa członkowskie dadzą zielone światło dla planu, fundusze przeznaczone na pakiet 672 miliardów euro (820 miliardów dolarów) dotacji i pożyczek mogą „zacząć napływać w lipcu”.
Będzie to rok po historycznej decyzji Unii Europejskiej o połączeniu długu w celu sfinansowania pakietu naprawczego.
Jednak to, co kiedyś wydawało się bardzo ambitnym ćwiczeniem, blednie w obliczu przyjęcia przez Stany Zjednoczone planu infrastrukturalnego o wartości 1,9 biliona dolarów.
Stany Zjednoczone osiągnęły również postęp w szczepieniach przeciwko koronawirusowi, co oznacza, że ​​ich gospodarka wyjdzie z blokad szybciej niż w Europie.
Ale szefowie Unii Europejskiej pozostali optymistami. „Naszym celem jest zatwierdzenie wszystkich planów do lata” – powiedziała wcześniej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Oczekuje się, że największe napływy środków w ramach planu o wartości prawie 70 miliardów euro dotrą do Hiszpanii i Włoch, a następnie we Francji z 40 miliardami euro.
Na drodze do wprowadzenia planu w życie urzędnicy Komisji Europejskiej prowadzili trudne dyskusje z rządami krajowymi na temat kryteriów, według których powinny spełniać plany wydatków.
Każdy plan musiał przeznaczyć co najmniej 37 procent środków na działania mające na celu poprawę stanu środowiska lub walkę ze zmianami klimatu.
Kolejne 20 procent ma sfinansować przejście na bardziej cyfrową gospodarkę.
Istnieje nadzieja, że ​​wraz z poprawą europejskiej produkcji po roku problemów z koronawirusem i blokadami, będzie to zapowiadać powódź wydatków na izolowane budynki, transport kolejowy, punkty ładowania pojazdów elektrycznych i szybki internet.
„Celem jest rozpoczęcie wypłaty pieniędzy tego lata” – powiedział wiceprzewodniczący UNHCR Valdes Dombrowskis na spotkaniu w Lizbonie w sobotę.
Obiecał, że postara się przyspieszyć proces oceny.
Ostrzegł jednak, że „pracujemy tak szybko, jak to możliwe, ale to są złożone oceny”.