Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Francuski EDF zaproponował budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce

Źródło obrazu: Zdjęcie

Francuska firma energetyczna ETF złożyła polskiemu rządowi ofertę na dostawę czterech do sześciu europejskich reaktorów ciśnieniowych (EPR).

Ta wstępna oferta obejmuje całkowitą zainstalowaną przepustowość od 6,6 do 9,9G na dwóch lub trzech platformach i obejmuje wszystkie parametry programu, takie jak konfiguracja zakładu, kosztorys i harmonogram.

Koncesja ma na celu ustanowienie polsko-francuskich ram partnerstwa strategicznego dla wsparcia programu transformacji energetycznej Polski. Ponadto wspiera realizację celów Polskiej Agencji Atomistyki (PPEJ) przyjętych przez rząd RP w październiku 2020 r.

Czy czytałeś
PEI Link: Czy nadszedł czas, aby przywrócić energię jądrową do europejskiego zestawu narzędzi energetycznych?
Komisja Europejska wprowadza „zestaw narzędzi” do walki z kryzysem energetycznym

EDF sugeruje, że ten program jądrowy oparty na EPR zapewni energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokoi do 40% obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Przyczyni się to do osiągnięcia celów zerowych netto poprzez eliminację 55 milionów ton emisji CO2 rocznie.

Podcast Energy Changes: Poland – Wyścig o 55

W ramach rozwoju EDF planuje znaczące zaangażowanie lokalnych firm i wsparcie lokalizacji. Szacuje się, że na etapie budowy duetu EPR mogłoby powstać około 25 000 lokalnych miejsc pracy.

Wreszcie, EFR twierdzi, że projekt skorzysta na znaczącej współpracy z innymi projektami EPR w całej Europie i będzie dalej promował poczucie partnerstwa europejskiego.

READ  Przejście graniczne Shehyni-Medyka tymczasowo wstrzymuje wjazd pojazdów na terytorium Polski