Dolar amerykański: Fed podwyższył stopę procentową o 25 punktów bazowych
Innymi słowy, nawet jeśli nadal jest blisko, warunki rynkowe – jeśli takie istnieją – stały się nieco bardziej korzystne, a podwyżka o 25 punktów bazowych jest naszym scenariuszem bazowym dla dzisiejszego ogłoszenia FOMC. Uważamy, że takie posunięcie jest motywowane nie tylko walką z inflacją, ale być może odpowiada potrzebie wysłania wiadomości zaufania do systemu finansowego. Wstrzymanie cen po otwarciu drzwi do rajdu o 50 punktów bazowych zaledwie kilka tygodni temu może być odczytane jako nagły ruch i ryzyko zaostrzenia obaw rynku o stabilność finansową.
Rynki zbliżyły się również do wyceny takiego scenariusza, ponieważ nastroje się poprawiły i obecnie notowania kształtują się na poziomie około 20 punktów bazowych (lub domniemanym prawdopodobieństwem 80%). Jeśli wzrost o 25 punktów bazowych jest obecnie powszechnie oczekiwanym rezultatem, rynki skupią się na: a) ocenie stabilności finansowej i jej instrumentach; b) Forward guidance, zwłaszcza wykresy rastrowe. W tej pierwszej kwestii duży nacisk zostanie położony na szczegóły dotyczące nowego mechanizmu finansowania terminowego, ponieważ zasadniczo odbudowałoby to zasoby obligacji w bilansie Fed, co wydaje się niezgodne z polityką zacieśniania ilościowego Fed. Jeśli chodzi o wykres punktowy, nasz zespół ekonomiczny spodziewa się, że mediana prognozy FOMC wskaże podstawową stopę procentową na poziomie 5,4% na 2023 r., w porównaniu z 5,1% z aktualizacji grudniowej. Mogłoby to mieć również znaczenie symboliczne: wskazywać, że komisja jest przekonana, że kryzys bankowy zostanie rozwiązany i że walka z inflacją może powrócić jako priorytet. Wreszcie, ciekawe będzie, w jakim stopniu prezes Fed, Jerome Powell, podkreśla, w jaki sposób obecne zawirowania finansowe same w sobie są zaostrzeniem warunków finansowych i mogą przyspieszyć proces deflacji.
Jeśli chodzi o wpływ kursu walutowego, uważamy, że dolar może nieco odbudować dzięki umiarkowanej jastrzębiej niespodziance ze strony Fed. Obserwujemy jednak stopniową poprawę nastrojów inwestorów odnośnie globalnej sytuacji finansowej – zwłaszcza w Europie – co daje nam krótkoterminowe niedźwiedzie nastawienie dolara. Jest to oczywiście bardzo uzależnione od braku dalszych niepowodzeń w trwającym kryzysie bankowym – duże zastrzeżenie.
Franciszek Pesol
Euro: Akcje stojące za rajdem euro
Wczorajszy słaby odczyt ZEW nie wystarczył, aby zatrzymać dobre tempo EUR/USD, które sprowadza się do lepszych wyników europejskich akcji w stosunku do amerykańskich, jak również ogólnej poprawy nastrojów do ryzyka. Zauważamy, że rynki wracają do niektórych procyklicznych walut europejskich kosztem walut azjatyckich G10 (jen japoński, dolar australijski i nowozelandzki), które w zeszłym tygodniu stały się bezpiecznymi przystaniami.
Uważamy, że dzisiejsze ogłoszenie FOMC może doprowadzić do pewnego ożywienia dolara i dlatego dostrzegamy głównie ryzyko spadkowe dla EUR/USD. Jednocześnie wydaje się, że wysiłki organów regulacyjnych mające na celu ograniczenie negatywnych skutków ubocznych transakcji UBS-CS dla niektórych kategorii posiadaczy obligacji mają pozytywny wpływ na nastroje w Europie, być może oznaczając, że waga obaw rynkowych przechyla się obecnie w stronę Stanów Zjednoczonych w w świetle wciąż nierozwiązanego regionalnego kryzysu bankowego. Poza wpływem FOMC uważamy, że w najbliższym czasie jest miejsce na wybicie powyżej 1,0800, o ile utrzyma się nastroje.
Europejski Bank Centralny odgrywa w tym pewną rolę, pozostając dość jastrzębim w polityce pieniężnej, jednocześnie otwierając drzwi do wdrożenia narzędzi stabilizacji finansowej. Dzisiaj, gdy EBC organizuje konferencję we Frankfurcie, jest wielu mówców: przewodnicząca Lagarde, główny ekonomista Philippe Lane, a następnie członkowie ze wszystkich części jastrzębiego spektrum. Jednak wpływ na EUR może ostatecznie być niewielki, biorąc pod uwagę bliskość ogłoszenia FOMC. W dzisiejszym kalendarzu strefy euro nie ma żadnych danych dotyczących ruchu na rynku.
Franciszek Pesol
Funt brytyjski: Nagłe przyspieszenie inflacji
W poniedziałek wezwaliśmy do większego wybicia EUR/GBP, ponieważ uznaliśmy, że ostatnia odporność na GBP/EUR jest ledwo trwała. Kurs pary oscylował wczoraj blisko 0,8850, ale dziś rano spadł poniżej 0,8800 po nagłym przyspieszeniu inflacji w Wielkiej Brytanii. Główny wskaźnik CPI wzrósł rok do roku z 10,1% do 10,4%, wbrew oczekiwaniom spadku o mniej niż 10,0%. Inflacja bazowa również przyspieszyła z 5,8% do 6,2%.
Dzisiejsze poranne dane – wraz z chwilową poprawą nastrojów na rynku – wzmacniają możliwość jutrzejszej podwyżki stóp BoE (co również jest naszym scenariuszem bazowym). Jednak nasz zespół ds. ekonomicznych nadal uważa majową przerwę za bardzo prawdopodobną iw nadchodzących tygodniach nadal obserwujemy zwyżkę kursu EUR/GBP.
Franciszek Pesol
Europa Środkowo-Wschodnia: Dolar amerykański spowolni ożywienie
Wczorajsze wydania z Polski uzupełniły miesięczną porcję danych Co potwierdza słabość gospodarki. Dziś zaufanie konsumentów zobaczymy dopiero w Polsce, podczas gdy w Czechach Ministerstwo Finansów po raz pierwszy od ostatniego rajdu przetestuje bazowy rynek obligacji, aby sprawdzić, czy czeskie obligacje są nadal atrakcyjne z rentownością znacznie poniżej 5%.
Rynek walutowy w regionie potwierdził wczoraj pozytywne nastroje płynące z rynku bazowego, wspierane przez wzrost kursu EUR/USD. Naszym zdaniem po rajdzie forinta węgierskiego i czeskiej korony nastąpi dalszy spadek awersji do ryzyka. Jednak Rezerwa Federalna i silny dolar amerykański mogą być przeszkodą w ożywieniu rynków wschodzących w najbliższych dniach. Jednak dalsze wzrosty powinniśmy zaobserwować w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszym zdaniem forint węgierski powinien osiąść poniżej 390 EUR/HUF, a czeska korona poniżej 23,75 EUR/CZK. Prawdopodobne jest, że złoty polski i lej rumuński pozostaną w stagnacji na obecnych poziomach i jak wspomniano wcześniej, ta część regionu będzie musiała poczekać na silniejszy ruch w górę EUR/USD.
Franciszek Taborski
Pobierz artykuł w formacie PDF
tagi
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex