Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fighting Sudan: nigeryjski piłkarz, który uciekł w szortach

Fighting Sudan: nigeryjski piłkarz, który uciekł w szortach

  • Napisane przez Tamarę Ebiwe
  • BBC News Pigeon, Abudża

Źródło obrazu, Dzięki uprzejmości Charlesa Collinsa

podpis pod zdjęciem,

Charles Collins (na biało) gra w nieistniejącej już Lidze Sudańskiej

Charles Collins nie mógł się doczekać kolejnego meczu w sudańskiej Premier League, kiedy 15 kwietnia w kraju wybuchły walki, zmieniając miasto, w którym mieszka, w strefę działań wojennych.

28-letni nigeryjski piłkarz, który gra w drużynie Chartum Haydube Al Nahud, powiedział, że musiał zostawić cały swój dobytek, uciekając tylko w czarnych szortach, które miał na sobie, kiedy dotarły do ​​​​niego bitwy między armią a potężną grupą paramilitarną . Dystrykt stolicy Sudanu.

Był jednym z 396 Nigeryjczyków, którzy w tym tygodniu wrócili do Abudży z Egiptu po ucieczce z Sudanu, co wielu określiło jako niebezpieczną podróż trwającą kilka dni.

„Wracam do domu z tym, tylko z moim kocem” – powiedział BBC na międzynarodowym lotnisku w Abudży, obracając się, by odsłonić czarny plecak.

„Wyszedłem z domu w samych szortach, to było okropne przeżycie” – powiedział.

Haidoub, który w tym sezonie awansował dopiero do pierwszej ligi, był na dobrej drodze do zakwalifikowania się do Pucharu Konfederacji CAF – drugich co do wielkości rozgrywek w Afryce.

Zespół przegrał 1-0 z Kober SC Bhari zaledwie tydzień przed rozpoczęciem walki, ale pozostał na czwartym miejscu w nieistniejącej już lidze.

Ale po tym, przez co przeszedł, Collins nie widzi siebie w powrocie do Sudanu, aby kontynuować karierę.

Kilku czołowych piłkarzy z Nigerii przeniosło się na przestrzeni lat do Sudanu, uznając najlepsze kluby grające w rozgrywkach kontynentalnych za atrakcyjne.

„To było okropne przeżycie”

Połączył piłkę nożną z pewnym biznesem na boku, importując do kraju przedłużanie włosów w celu sprzedaży i otrzymując przesyłkę osiem dni przed wybuchem walk, która teraz zaginęła.

„Jest wielu, którzy wrócili z niczym. Przynajmniej wróciłem z kocem” – powiedział po przybyciu do Abudży, wskazując na mężczyznę niosącego czarną polietylenową torbę.

„Wrócił tylko z jedzeniem”.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

W stolicy Sudanu nadal trwały walki, mimo że obie strony zgodziły się na zawieszenie broni

Ewakuowanych przywieziono dwoma samolotami – jednym z nigeryjskiego przewoźnika handlowego Air Peace i samolotem wojskowym – z Asuanu w sąsiednim Egipcie. Przez kilka dni utknęli na granicy z Egiptem z powodu problemów z wizami.

Uważa się, że przed wybuchem walk w Sudanie mieszkało ponad 5000 Nigeryjczyków, w większości studentów. Kraj ten znany jest ze studiów islamskich i klasycznego języka arabskiego, którego uczyło się wielu Nigeryjczyków.

Niedrogie uczelnie farmaceutyczne i medyczne były kiedyś popularne wśród Nigeryjczyków.

Na lotnisku w Abudży miały miejsce radosne sceny, gdy ewakuowanych witali członkowie rodzin i urzędnicy państwowi.

Jednak szok jest wciąż świeży.

„Cała podróż była okropnym przeżyciem” – powiedział BBC student Zainab Abdel-Qader.

Powiedziała, że ​​jej noga była spuchnięta od siedzenia całą noc w samochodzie, gdy uciekali z Sudanu bez wody i jedzenia.

„To był stan skrajnego napięcia, strachu i niestabilności” – powiedziała.

Abdelaziz Maiza, studentka popularnego wśród Nigeryjczyków Międzynarodowego Uniwersytetu Afrykańskiego w Chartumie, powiedziała, że ​​pomyliła iskrę elektryczną w dniu rozpoczęcia walk.

„To było bardzo stresujące, niektóre z nas były w ciąży… ale dziękujemy Bogu, że wróciliśmy do domu”.

Pani Muiza, studentka pierwszego roku, powiedziała, że ​​ma nadzieję wrócić do Sudanu po zakończeniu walk.

podpis pod zdjęciem,

Większość nigeryjskich studentów w Sudanie studiowała medycynę lub klasyczny arabski

Poprosił ich, aby uznali Sudan za swój drugi kraj, wyrażając optymizm, że wkrótce uda się opanować walki.

Cytowała go gazeta Kebel, mówiąc: „Bardzo mi przykro z powodu tego, co się tam dzieje, ale jednocześnie bardzo się cieszę, że ewakuowani z Sudanu są bezpieczni i nikt nie stracił życia”.

Saadia Farouk, minister ds. humanitarnych i zarządzania klęskami żywiołowymi, powiedziała, że ​​każdy powracający otrzyma 200 dolarów (160 funtów), aby umożliwić mu osiedlenie się w kraju ojczystym.

Nigeria wysłała 40 luksusowych autobusów, aby zabrać ewakuowanych do Egiptu, skąd mogą zostać przewiezieni do domu.

Ale nie jest jasne, ilu z 5000 studentów zostanie ewakuowanych do Nigerii, ponieważ niektórzy już opracowali własne plany, aby przedostać się do sąsiednich krajów.

Wielu ewakuowanych powiedziało, że rozważyłoby studiowanie na nigeryjskich uniwersytetach w celu dalszej edukacji, ale Collins nie ma takiego luksusu.

Powiedział: „Nie wiem, co robić”.

„Ale cieszę się, że wróciłem, to było okropne doświadczenie”.

Dodatkowe raporty Josepha Jegede z Abudży