Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Biden i Xi spotykają się twarzą w twarz w czasie, gdy relacje między wielkimi siłami są pogrążone w napięciach

(Reuters) – Prezydent USA Joe Biden osobiście spotka się w poniedziałek z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem po raz pierwszy od objęcia urzędu. Obawy USA dotyczące Tajwanu, wojny z Rosją na Ukrainie i nuklearnych ambicji Korei Północnej znajdują się wysoko na jego agendzie.

Oczekiwane osobiste spotkanie ma miejsce w czasie, gdy stosunki między wielkimi mocarstwami spadły do ​​najniższego poziomu od dziesięcioleci. Obaj spotkają się na indonezyjskiej wyspie Bali przed corocznym szczytem G-20, na którym spotkają się przywódcy największych światowych gospodarek rozwiniętych i wschodzących.

Biden udaje się na spotkanie po wielkim zwycięstwie w kraju, w którym Demokraci przejęli kontrolę nad Senatem, co poparli światowi przywódcy, podczas gdy Xi zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję w zeszłym miesiącu.

„Wiem, że jestem silny, ale nie potrzebuję tego. Znam Xi Jinpinga, spędziłem z nim więcej czasu niż jakikolwiek inny światowy lider”. Biden powiedział dziennikarzom w Kambodży w niedzielę po wynikach Senatu. „Nie ma żadnych przeliczeń co do… miejsca, w którym stoi każdy z nas”.

Prezydent USA, udający się w energiczną podróż z przystankami na międzynarodowym szczycie klimatycznym w Egipcie i spotkaniu ASEAN oraz szczycie Azji Wschodniej w Kambodży przed G-20, ma nadzieję zbudować „grunt relacji” z Chinami i zapewnić jego istnienie. To są zasady, które narzucają konkurencję między dwoma krajami.

Biden powiedział niedawno, że nie jest przygotowany na żadne większe ustępstwa, kiedy spotyka się z Xi, i że chce, aby obaj przywódcy wytyczyli „czerwone linie” i rozwiązali obszary konfliktów.

Biały Dom powiedział, że spotkanie raczej nie przyniesie wymiernych rezultatów i nie oczekuje się wspólnego oświadczenia, ale może pomóc ustabilizować stosunki naznaczone rosnącymi napięciami w kwestiach od Hongkongu i Tajwanu po Morze Południowochińskie, przymusowych praktyk handlowych i ograniczeń USA. na chińskiej technologii.

Biden i Xi, którzy wykonali pięć rozmów telefonicznych lub wideorozmów, odkąd Biden objął urząd w styczniu 2021 roku, spotkali się osobiście podczas administracji Obamy. Napięcia wybuchły zwłaszcza po sierpniowej wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie, samorządnej, demokratycznej wyspie, którą Pekin uważa za swoje terytorium.

READ  Pro-Putin Kadyrow krytykuje działania armii rosyjskiej w sprawie wycofania się Ukrainy | Ramzan Kadyrow

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, powiedział, że spotkanie może trwać dwie godziny lub dłużej, a Biden będzie „całkowicie bezpośredni i bezpośredni” w rozmowie.

„Pogląd prezydenta jest taki, że Stany Zjednoczone i Chiny są zaangażowane w intensywną konkurencję, ale ta rywalizacja nie powinna przerodzić się w konflikt lub konfrontację” – powiedział Sullivan dziennikarzom, uznając później komentarze Bidena. Powiedział, że Biden będzie również szukał obszarów, w których Stany Zjednoczone i Chiny mogłyby współpracować, w tym zmian klimatycznych lub zdrowia publicznego.

Relacje mają ponad dekadę historii

Obaj liderzy dobrze się znają, przebyli razem ponad 17 000 mil i spędzili 78 godzin na spotkaniach, zgodnie z obliczeniami Bidena. Spędzili razem czas w Stanach Zjednoczonych i Chinach w 2011 i 2012 roku, kiedy obaj pełnili funkcję wiceprezydentów swoich krajów.

Pekin, sfrustrowany tym, co administracja Bidena postrzega jako broń polityki gospodarczej, dążył do rozszerzenia stosunków z Europą i Afryką. Rząd Xi skrytykował również stanowisko administracji Bidena wobec Tajwanu jako podważające suwerenność i integralność terytorialną Chin.

Prezydent Chin wskazał też, że Waszyngton chce zdusić rosnące wpływy Pekinu, próbując wyprzedzić Stany Zjednoczone jako największa gospodarka świata.

Poniedziałkowe spotkanie na marginesie spotkania przywódców G20 na Bali w Indonezji odbywa się kilka tygodni po tym, jak administracja Bidena ujawniła nową strategię bezpieczeństwa narodowego, która postrzega coraz bardziej autorytarne Chiny jako największe wyzwanie dla globalnego porządku.

„Administracja Bidena będzie próbowała upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zmobilizować chińskie wsparcie w kwestiach takich jak powstrzymanie Korei Północnej i zmiany klimatyczne – aby stworzyć podstawy dla współpracy chińsko-amerykańskiej” – powiedziała Oriana Skylar Mastro, Oriana Skylar Mastro z Chin. ekspert. Uniwersytet Stanford.

Dodatkowe reportaże autorstwa Nandity Bose, Davida Bronstroma i Simona Lewisa, napisane przez Andreę Shaalal i Nanditę Bose; Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana i Lisę Shumaker

READ  Hannity uderza w nowojorski paszport szczepień, mówi, że będzie to nieproporcjonalnie zranić czarnoskórych nowojorczyków

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.