Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejski program szkoleniowy SOFA rozpoczyna się w Polsce największym dotychczas semestrem

Europejski Program Szkoleniowy Wyższej Szkoły FilmowejKanapa), która ma na celu wzmocnienie regionalnych przemysłów filmowych w całej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Partnerstwa Wschodniego, uruchomiła swoją dziewiątą edycję i wybrała projekty 2022-2023.

Pierwsze warsztaty SOFA, które potrwają do 30 września, rozpoczęły się w niedzielę pod stolicą Polski, Warszawą.

Więcej od Variety

Po dwóch wirtualnych latach program powraca z rozszerzoną edycją z 16 projektami i 20 uczestnikami, złożonymi z wschodzących dyrektorów branży filmowej, kuratorów i dyrektorów kulturalnych z 17 krajów, w tym z Ukrainy, Białorusi, Polski, Czech, Gruzji, Azerbejdżanu , Bułgaria, Chorwacja, Węgry, Czarnogóra, Macedonia Północna, Litwa i Bułgaria Dania, Bangladesz, Szwajcaria i Niemcy.

W sesji otwierającej program uczestnicy podkreślali potrzebę twórczej współpracy transgranicznej między krajami Partnerstwa Wschodniego a Unią Europejską w obliczu napiętej sytuacji politycznej w wielu krajach europejskich.

Wybór do projektu SOFA 2022-2023 obejmuje projekty komercyjne i instytucjonalne skoncentrowane na aktywizmie środowiskowym, zdrowiu psychicznym w przemyśle filmowym, edukacji filmowej, kulturach tubylczych, zrównoważonym rozwoju, integracji i dostępności, zachowaniu dziennikarstwa i niezależnej krytyce filmowej, a także dystansie uczenie się. .

Projekty są wybierane na podstawie ich „jakości i możliwości zastosowania” w rozwoju kultury i przemysłu filmowego w ich krajach pochodzenia i muszą „mać ambicję promowania zmian strukturalnych lub nowych form współpracy w regionalnym krajobrazie filmowym”.

Projekty obejmują Cinema Nutsa reżysera dokumentu i 2021 Sundance / Berlinale Alumna Salomé Jashi (Gruzja), którego celem jest stworzenie pierwszego kina artystycznego w Tbilisi; utworzenie Rady Produkcji Audiowizualnej Azerbejdżanu przez Gunela Gadirovę; oraz Sane Cinema z Louise Højgaard Johansen (Dania/Czechy), międzynarodowej firmy konsultingowej zajmującej się zdrowiem psychicznym w przemyśle filmowym i opracowywaniem narzędzi dla organizacji i osób prywatnych. Inne projekty to Warszawa \ Praga Studio, centrum produkcji mediów cyfrowych i wideo związane z realistyczną przebudową warszawskiej dzielnicy, MoreFilm.Fun Olgi Zhurzhenko i Sia Titova (Ukraina/Polska), firma zajmująca się dystrybucją treści dla dzieci.

READ  Nowe badanie wykazało, że suszarki lakieru do paznokci UV mogą prowadzić do rakotwórczych mutacji komórek

Intensywny roczny program SOFA, składający się z trzech warsztatów tematycznych uzupełnionych regularnymi sesjami wirtualnymi, ma na celu wspieranie, pielęgnowanie i realizację „projektów marzeń” dla uczestników, którzy realizują konkretny plan projektu w obszarach dystrybucji, edukacji, finansów, wystawiennictwa, kuratorstwo lub krytyka. Projekty są następnie śledzone przez cały rok, a każdy z intensywnych warsztatów koncentruje się na rozwoju projektów, strategiach marketingowych, a także finansowaniu i planach biznesowych.

Nikolaj Nikitin, dyrektor SOFA, powiedział: „Projekty wspierające aktywizm i wolność wypowiedzi lub tworzenie fundacji, które pomagają rozwijać przemysł kulturalny na poziomie regionalnym są w tym roku wysoko cenione przez SOFA. W trudnych czasach, wraz z rozwojem nowych firm i niezależne przedsiębiorstwa, jest priorytetem.Wyraźnie wspieraj projekty, które przedstawiają film i media audiowizualne jako siłę na rzecz wolności wypowiedzi i oporu oraz wzmacniają ją poprzez naszą wspólną pracę na rzecz społeczeństwa obywatelskiego”.

Berenika Partum, kierownik projektu SOFA na Polskę/Węgry, dodała: „Rdzeniem SOFA jest pielęgnowanie i łączenie infrastruktury ludzkiej, która może wspierać pozytywny i oparty na współpracy wpływ przemysłu filmowego i kultury w całej Europie i nie tylko”.

Wśród decydentów SOFA są: Ewa Puszczyńska (Polska), producentka filmów „Zimna wojna” i „Eda”; Tyne Klint (Dania), założyciel agenta sprzedaży i montera LevelK; Jan Naszewski (Polska) z New Europe Film Sales; Iza Kiszka-Hoflik IKH Photo Production (Polska); Michel Brigant (Czechy), dyrektor generalny Narodny Film Archive w Pradze i prezes ACE – Association des Cinémathèques Européennes; Karel Osch (Czechy), dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach; Marit van den Shute (Holandia), były prezes IFFR Pro; Jay Rinsky (USA), który prowadzi Little Cinemas; Producent Peter Rommel (Niemcy); oraz była przewodnicząca Israel Film Fund, Katriel Schori.

Uczestnikami SOFA 2022-2023 są:

 • Leonid Kaletinya i Natalia Prosnik (Białoruś / Litwa) z projektem BFN – Białoruś
  Sieć filmowców

 • Dániel Botos i Máté Körösi (Węgry) z projektem CinemaJam.

 • Bibish Roy i Arif Rahman Khan (Bangladesz) przez projekt Talkies – Cinematic Fun

 • Olga Zhurzhenko i Sia Titova (Ukraina / Polska) z projektem MoreFilm.Fun.

 • Pavel Rosyak (Czechy) z projektem fotograficznym bez barier

 • Gunel Gadirova (Azerbejdżan) z radą ds. produkcji audiowizualnej

 • Salome Gashi (Gruzja) z projektem Notsa Cinemas

 • Grzegorz Czyż (Polska) z projektem Warszawa \ Studio Praga.

 • Louise Højgaard Johansen (Dania/Czechy) z projektem Sane Cinema .

 • Elena Rubashevska (Ukraina/Polska) z projektem IFCH – International Film Critics Hub

 • Teimuraz Chkhvimiani (Gruzja) z projektem Deli Residency w Svaneti MFF

 • Joanna Wiroy (Polska) z projektem filmowym na lepsze

 • Nadieżda Kosowa (Bułgaria) z projektem CITE – Cinema International Teenage Education

 • Aleksandar Arsovsky (Macedonia Północna / Chorwacja) z projektem Short Fits – Film Market

 • Danijela Radulović (Czarnogóra) z PROFILMIA LAB – Virtual Film Lab

 • Anja Mayer (Niemcy/Szwajcaria) z projektem My Remote Knowledge Guide

READ  Najlepsze gry 2022 roku: 5 najlepszych gier Lilia 2022 roku

Najlepszy asortyment

zapisać się na Różne Biuletyn. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas na FacebookA ŚwiergotA Instagram.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.