Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eurodeputowany ds. energii zmusza do milczenia na spotkaniach gazowych przed głosowaniem

Obserwatorzy korupcji skrytykowali członka Parlamentu Europejskiego, który kieruje pracami parlamentarnej komisji ds. energii nad kontrowersyjnym przeglądem unijnych przepisów dotyczących finansowania dużych projektów energetycznych – za odmowę ujawnienia swoich spotkań z lobbystami gazowymi przed kluczowym głosowaniem w przyszłym tygodniu.

Na początku tego roku polski poseł Zdzisław Krasnodębski (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) został powołany do opracowania raportu dotyczącego Przeglądu Transeuropejskich Sieci Regulacji Energetycznych, czyli TEN-E.

Rozporządzenie TEN-E identyfikuje transgraniczne projekty infrastruktury energetycznej w Unii Europejskiej, które kwalifikują się do uzyskania środków publicznych – w ramach tzw. projektów wspólnego zainteresowania (PCI).

W ramach ogólnej agendy klimatycznej Komisja Europejska zaproponowała w zeszłym roku wyeliminowanie wszelkich subsydiów na infrastrukturę naftową i gazową w ramach rozporządzenia TEN-E – w celu dostosowania kluczowej części polityki energetycznej do celów Zielonego Ładu.

Jednak nowe dochodzenie przeprowadzone przez Global Witness and Corporate Europe Observatory w czwartek (23 września) wykazało, że Krasnodubski naciska teraz na Parlament Europejski, aby zezwolił na dalsze finansowanie projektów infrastruktury gazowej, jednocześnie odmawiając ujawnienia swoich spotkań z lobbystami gazowymi.

Oczekuje się, że Komitet ds. Energii będzie głosował nad raportem Krasnodubskiego w poniedziałek. Jeśli zostanie zatwierdzony, zostanie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym – w celu ustalenia stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie negocjacji z Komisją Europejską i Radą.

Ministrowie energetyki powiedzieli w czerwcu, że wszystkie dotacje do paliw kopalnych powinny zostać usunięte z nowych przepisów, z wyjątkiem dwóch głównych rurociągów – rurociągu EastMed, który ma połączyć Izrael i Cypr z Grecją oraz rurociągu Melita, który łączy Libię z Maltą i Włochami. .

Tymczasem raport Krasnodębskiego proponuje dalsze wspieranie wszystkich projektów gazowych z 4 i 5 listy PCI. Jednak zostaną wykluczeni z otrzymywania finansowania w ramach instrumentu Connect Europe.

Kompromis ten poparły wszystkie główne grupy w Parlamencie Europejskim – EPP, S&D i Renew.

READ  Rysowanie historii zaufania przez paznokcie, Outlook 2030 | Revlon, Inc., L'Oreal SA, Fiabila SAS

Na czwartej liście znajdują się 32 projekty gazowe. Piąta lista, która nie została jeszcze zatwierdzona, obejmuje 74 projekty gazowe.

„Niespełna dwa lata po tym, jak ten Parlament Europejski ogłosił stan nadzwyczajny klimatyczny, aż prosi się, by uwierzyć, że posłowie do PE zagłosują za wydaniem większych pieniędzy UE na rozbudowę sieci gazu kopalnego” – powiedział EUobserver Barnaby Pace z Global Witness.

„Posłowie do Parlamentu Europejskiego mają wyraźną odpowiedzialność za odrzucenie programu niszczącego klimat, który Krasnodubski proponuje im w przyszłym tygodniu i wysyłają jasny sygnał, że UE musi przestać dotować gaz kopalny” – dodał.

Brak przejrzystości

Krasnodubski odmówił ujawnienia swoich spotkań z inwazyjnymi lobbystami w sprawie przeglądu TEN-E, podobnie jak poseł Paolo Borcia z Ligi Włoskiej.

Natomiast wszyscy inni posłowie pracujący nad tym dokumentem już ujawnili swoje spotkania.

W kontakcie z EUobserver biuro Krasnodębskiego podało, że obowiązkowym terminem ujawnienia takich kontaktów jest „data odpowiedniego głosowania w komisji lub na posiedzeniu plenarnym”.

Jednak ujawnienie przed marcem kontaktów Krasnodębskiego z lobbystami w sprawie TEN-E ujawniło różne spotkania z dziesiątkami firm gazowych i stowarzyszeń branżowych.

Należą do nich Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Nafty i Gazu (w skład którego wchodzą Shell, Exxon i Saudi Aramco), polskie PGNiG oraz Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (w skład której wchodzą włoski Sanam, Polski System Gazowniczy, Belgijski Fluxes).

Oddzielna analiza przeprowadzona przez Global Witness w czerwcu wykazała, że ​​firmy gazowe i stowarzyszenia handlowe wydały od 2010 r. około 300 milionów euro na lobbing w UE. W sumie 50 przedstawicieli branży gazowniczej otrzymało odznakę wstępu do Parlamentu Europejskiego.

Ponad 200 organizacji apeluje o wyłączenie przemysłu paliw kopalnych z lobbowania UE w sprawie polityki klimatycznej i energetycznej – podobnie jak przemysł tytoniowy nie może lobbować za polityką zdrowotną.

READ  Porozumienie nuklearne przechyli szalę? Ekonomia i środowisko

„Lobby zajmujące się paliwami kopalnymi nadal sabotują skuteczne działania na rzecz klimatu, aby utrzymać swój model biznesowy” – powiedział Beilin Balanya z Business Monitor Europe.