Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Porozumienie nuklearne przechyli szalę?  Ekonomia i środowisko

Porozumienie nuklearne przechyli szalę? Ekonomia i środowisko

Zamach stanu wybuchł także w Nigrze Strach Jeśli chodzi o dostawy uranu do Europy, urzędnicy francuscy i mongolscy po cichu negocjują umowę inwestycyjną o wartości miliarda euro, która zostanie podpisana podczas wizyty mongolskiego prezydenta Churelsukha we Francji. w październiku. Transakcja związana ze złożem uranu Zuuvch-Ovoo odkrytym przez grupę nuklearną Urano nabrała dużego rozmachu politycznego podczas Wizyta Macrona W maju do Ułan Bator, po którym odbędzie się wizyta ministra spraw zagranicznych Francji Colonny w czerwcu. Chociaż stosunkowo cicho Największe odkrycie uranu W ciągu ostatnich dwudziestu lat narastał niepokój dotyczący słonia w pokoju: Rosji.

W Mongolii położono podwaliny pod wydobycie uranu W latach siedemdziesiątych Złoża odkryto w hrabstwie Dornod, ale faktyczne wydobycie miało miejsce dopiero w latach 1988–1995 przez przedsiębiorstwo Priargonsky, a produkcja była dostarczana do Rosji koleją. Po długiej przerwie Rosja ponownie zaczęła interesować się mongolskim uranem pod koniec XXI wieku, ale nic nie wróżyło pozytywnego wyniku.

Uran jest powszechnie postrzegany jako wyłączna domena Rosji.

W połowie 2009 roku władze mongolskie twierdziły, że tak naruszenia Prawo mongolskie dotyczące niezarejestrowania zasobów przed publikacją informacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto oraz Licencje cofnięte Jedno ze złóż Dornod, którego właścicielem jest przede wszystkim kanadyjska firma Kahn Resources. Tego samego lata mniejszościowi akcjonariusze złoża Dornod, mongolska państwowa spółka Moon Atom i rosyjska spółka Priargonsky, ogłosili utworzenie nowej spółki joint venture w celu zagospodarowania tego samego złoża. W 2011 roku firma Khan Resources pozwała rząd mongolski i po długiej sprawie sądowej Mongolia zgodziła się zapłacić kanadyjskim inwestorom 70 milionów dolarów odszkodowania. Od 2023 r. projekt Dornod nie postępuje naprzód, ale niepowodzenie Khan Resources w mongolskim sektorze uranu pozostaje dotkliwe.

Tym samym w Mongolii nie doszło do realizacji projektów uranowych należących do Chin ani Czech i do dziś uran jest powszechnie postrzegany jako wyłączna domena Rosji, a krajowe protesty antynuklearne traktowane są jako front dla Kremla i prorosyjczyków . Rosyjscy politycy. W tym kontekście fakt, że Złoże Zuuvch-Ovoo (Został odkryty w 2010 roku przez poprzedniczkę Urano, Arevę i opracowany wspólnie z japońską firmą Mitsubishi) przed jego pojawieniem się. Wyjdź w 2021 rokuktóry osiągnął etap negocjowania umowy inwestycyjnej, jest sam w sobie anomalią, a zatem także częścią powszechności Wyścig pomiędzy Rosją a Francją w sprawie rynku uranu.

READ  Danie: Restauracja Świeża Jesień Wieści z powiatu

Gdzie jest mongolski uran?

Projekt Zuuvch-Ovoo może przynieść Mongolii szereg znaczących korzyści. Oprócz wpływów ze sprzedaży uranu, podatków i miejsc pracy, projekt będzie największą jak dotąd bezpośrednią inwestycją zagraniczną zrealizowaną przez zachodnią spółkę państwową w Mongolii. Dla kraju, który zawsze starał się zrównoważyć interesy Chin i Rosji z interesami swojego „trzeciego sąsiada”, bezpośrednie zainteresowanie państwa francuskiego Mongolią jest pocieszeniem po wielu rozczarowaniach z przeszłości. Podobnie jak amerykańska firma zajmująca się poszukiwaniem ropy naftowej SOCO International, która zakończyła się Do czasu sprzedaży pola naftowe Tamsag chińskiemu przedsiębiorstwu państwowemu, lub Trudny związek Z międzynarodową korporacją Rio Tinto, która zarządza gigantyczną kopalnią miedzi Oyu-Tolgoi. Zapewnienie długotrwałego istnienia francuskiemu Urano oznaczałoby zupełnie inny interes niż anglo-australijski Rio Tinto, którego największym akcjonariuszem jest chińska korporacja państwowa, a tym samym interes Unii Europejskiej. i Japonii.

Paryż spodziewa się rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną aktywnie naciska Ożywienie energetyki jądrowej na poziomie Unii Europejskiej i wyglądający kawałek Zielone dotacje z Unii Europejskiej na budowę nowych reaktorów. Dla Francji mongolski uran jest nie tylko źródłem dywersyfikacji dostaw, ale także bardzo ważnym nowym zasobem, który może w przyszłości pomóc zaspokoić popyt krajowy i unijny. I tak, ze strony francuskiej, rolę odgrywają także dodatkowe słodziki w postaci technologii bloków jądrowych i większej pomocy w dziedzinie energetyki jądrowej. Usuwanie węglaKtóre mogą służyć jako alternatywne źródło energii Ryzykowna moc gazociągu Syberia-2.

Wydaje się, że mongolska klasa polityczna w zasadzie dostrzega te korzyści. W ramach aktualnej polityki zagranicznej kraju, w której prezydent odgrywa szczególną rolę, m.in Udoskonalanie relacji Porozumienie z Francją wpisuje się w szersze zaangażowanie z Zachodem, w tym w inne wizyty wysokiego szczebla, m.in. prezydenta Polski. Duda I Papież Franciszek. Podobnie został na niego powołany premier Uyun Erden właściwy człowiek – Minister Sprawiedliwości Nyambatar – prowadzenie negocjacji z Orano wskazuje na wagę nadawaną projektowi i próbę odsunięcia na bok prorosyjskich polityków, takich jak minister energetyki Schwegelsuren.

READ  Innowatorzy 2021: Europa Środkowo-Wschodnia

Moskiewscy mężczyźni na stepie

Rosja zachowuje jednak decydujący wpływ w kilku kluczowych sektorach mongolskiej gospodarki – w szczególności dostarczając 10–13% zużywanej przez nią energii elektrycznej, produktów naftowych, a także kontrolując koleje transmongolskie za pośrednictwem swojej spółki RZD (Koleje Rosyjskie). stowarzyszony. Kolej Ułan Bator. Dwa z pięciu systemów sieci elektroenergetycznych w Mongolii Są bardzo zależni W Rosji, gdzie większość zużycia energii z zachodniej sieci jest importowana, sieć centralna opiera się na zdolności bilansowania Rosji w celu przezwyciężenia zmieniającego się popytu. Ponieważ własna sieć przesyłowa Mongolii nie jest w stanie zrównoważyć zmieniającego się popytu, nadchodzące surowe miesiące zimowe w połączeniu z chronicznym problemem zanieczyszczenia powietrza w Ułan Bator sprawiają, że mongolscy decydenci są podatni na presję Rosji. Podobnie prawie cały import benzyny, oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych do Mongolii zależy od Rosniefti (rosyjskiego koncernu naftowego). Rafineria w Angarsku i tak pozostanie przez długą przyszłość, Z wpływowymi politykami mongolskimi Pracuj jako brokerzy odsprzedaży.

Pomimo względnego spokoju w głosowaniu przeciwko uranowi, w Ułan Bator jest wielu polityków gotowych przyjąć prorosyjski płaszcz. Latem 2022 roku prof Wybuchł niezwykły skandal Mongolskie media, gdy działacz na rzecz ochrony środowiska został oskarżony o podważanie Energia wodna finansowana przez Chiny Projekt w zachodniej Mongolii dla Rosji. To, co okazało się fałszywymi wiadomościami, rozpoczętymi przez niemieckojęzyczną placówkę powiązaną z Kremlem, prawie na pewno było operacją mongolskich biurokratów, którzy zwrócili się o pomoc do Kremla. ręka w lejku Działacze na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.

W miarę zbliżania się „terminu” zawarcia porozumienia Zuuvch-Ovoo zakulisowe spory nie wyszły jeszcze na pierwszy plan, a różne narzędzia, którymi dysponuje Rosja, nie zostały jeszcze wykorzystane.

Miesiąc po skandalu mongolski parlament przyjął niespodziewaną nowelizację konstytucji, która unieważnia nowelizację z 2019 r. i pozwala premierowi na powołanie do gabinetu więcej niż czterech członków parlamentu. przyrostek Rekonstrukcja ministerialna W wyniku wyborów kilku czołowych polityków z zależnych od energii elektrycznej zachodnich prowincji Rosji objęło stanowiska ministerialne, w tym obecny minister energetyki Schwegelsurin. Krok ten, podjęty być może w celu zapobieżenia upadkowi rządu, z pewnością spowodował przywrócenie równowagi na korzyść Rosji i osłabienie władzy nad rządem. Przyjazne Chinom Gabinet Premiera. Co ciekawe, podczas pierwszej wizyty zagranicznej po zmianie konstytucji premierowi Oyunowi Erdenowi Erdenowi Schwegelsurenowi towarzyszyły Wschodnie Forum Ekonomiczne We Władywostoku, w którym tradycyjnie uczestniczył mongolski prezydent.

READ  Wydatki pozabudżetowe budzą wątpliwości co do stanu finansów Polski

Schwegelsuren, od dawna powiązany z Rosją, ostrzegał niedawno przed grożącym kryzysem w systemie elektroenergetycznym i przedstawił Rachunki oraz przyznanie ulg podatkowych na import sprzętu do wytwarzania energii, co, biorąc pod uwagę zaprojektowane przez ZSRR elektrownie w Mongolii, oznaczało nic innego jak sprzęt rosyjski. Przypadkowo był to także Choigilsuren Zgłosiłem nowinę W okresie poprzedzającym wizytę Macrona toczyły się z Francją dyskusje na temat technologii elektrowni jądrowych, które z pewnych powodów Nie potwierdzono w Jest oczywiste, że oficjalne komunikaty prasowe dotyczące wizyty i dyskusji, które toczyły się wokół niej, trzymano w tajemnicy przed opinią publiczną.

W miarę zbliżania się „terminu” zawarcia umowy Zovec-Ovo zakulisowe spory nie wyszły jeszcze na pierwszy plan, a różne narzędzia, którymi dysponuje Rosja, nie wyszły jeszcze na światło dzienne. Zatem istnieją „znane niewiadome” dotyczące obecnych czerwonych linii w Rosji, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji zalegające pytania o swojej roli w Zamach stanu na wybrzeżu. Tymczasem zdolność mongolskiej klasy politycznej do wspierania francuskiego projektu uranu, nawet w tych politycznie sprzyjających czasach, pozostaje niepewna i prawdopodobnie opadnie, jeśli obecne możliwości zostaną utracone.