Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjsko-ukraińska: lista najważniejszych wydarzeń, dzień 556 | Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

Wojna rosyjsko-ukraińska: lista najważniejszych wydarzeń, dzień 556 | Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

Taka sytuacja miała miejsce w sobotę 2 września 2023 r.

walczący

 • Stany Zjednoczone oświadczyły, że były świadkami znacznego postępu militarnego sił ukraińskich walczących w obwodzie zaporoskim w ciągu ostatnich 72 godzin. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że siły ukraińskie „odniosły pewien sukces przeciwko drugiej linii rosyjskiej obrony”.
 • Szef ukraińskiego wywiadu Kirillo Budanow powiedział, że niedawny atak dronów na lotnisko w obwodzie pskowskim w północno-zachodniej Rosji został przeprowadzony z terytorium Rosji.
 • Gubernator obwodu pskowskiego powiedział, że rosyjskie jednostki obrony powietrznej „zneutralizowały niezidentyfikowany obiekt”, który zauważono przelatujący nad tym obszarem zaledwie kilka dni po tym, jak fala ukraińskich dronów zniszczyła samoloty wojskowe zaparkowane na pobliskim lotnisku.

 • Ukraiński dron uderzył w budynek w rosyjskim mieście Kurchatov w obwodzie kurskim, w którym znajduje się jedna z największych rosyjskich elektrowni jądrowych. Fabryka nie została uszkodzona w wyniku ataku.
 • Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka powiedział, że ataki dronów na terytorium Rosji będą nasilać się, a ostatnie wydarzenia pokazują, że wojna stopniowo przenosi się do Rosji.
 • Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że w ciągu ostatniego tygodnia zniszczyło 281 ukraińskich dronów, w tym 29 nad zachodnią Rosją.

 • Co najmniej jedna osoba zginęła, a druga została ranna w obwodzie chersońskim na Ukrainie w wyniku rosyjskich bombardowań. Gubernator Chersoniu Oleksandr Prokudin powiedział, że Rosja przeprowadziła 61 ataków, „wystrzeliwując 290 pocisków z moździerzy, artylerii, czołgów, Gradów, dronów i samolotów”.
 • Rosja zbombardowała prywatną firmę rakietą manewrującą dalekiego zasięgu w obwodzie winnicki na Ukrainie, raniąc trzy osoby.

bezpieczeństwo regionalne

 • Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos poinformował, że do służby bojowej weszły nowe rosyjskie międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat, zdolne do przenoszenia 10 lub więcej głowic nuklearnych.
 • Kreml powiedział, że wszelkie firmy produkujące broń używaną przeciwko siłom rosyjskim staną się celami wojskowymi po doniesieniach o obecności na Ukrainie brytyjskiej firmy zbrojeniowej BAE Systems.
READ  Polski przewoźnik towarowy Eurowagon przechodzi na cyfryzację z Nexxiot

 • Białoruś stwierdziła, że ​​polski helikopter wojskowy naruszył jej przestrzeń powietrzną, czemu Polska szybko zaprzeczyła. To są kłamstwa i prowokacje ze strony białoruskiej. Rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Jacek Juryszewski stwierdził, że takiego naruszenia na pewno nie było.
 • Ponad 2000 żołnierzy koalicji bezpieczeństwa pod przywództwem Rosji rozpoczęło ćwiczenia wojskowe w częściach Białorusi w pobliżu granic Polski i Litwy, będących członkami NATO. Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ćwiczenia potrwają do środy.
 • Minister spraw zagranicznych Szwecji wyraził nadal nadzieję, że Turcja ratyfikuje członkostwo jego kraju w NATO podczas ponownego zebrania się parlamentu w Ankarze w październiku.

Dyplomacja

 • Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że wkrótce spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.
 • Putin ma gościć swojego tureckiego odpowiednika Recepa Tayyipa Erdogana w przyszłym tygodniu w czarnomorskim kurorcie Soczi.
 • Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja zamierza zablokować wydanie deklaracji końcowej na zbliżającym się szczycie G20, chyba że będzie ona odzwierciedlała stanowisko Moskwy w sprawie Ukrainy i innych kwestiach. Ławrow ma reprezentować Rosję na spotkaniu G20 w dniach 9–10 września w New Delhi.
 • Zaproszenia ambasadorów Rosji i Białorusi na tegoroczną ceremonię wręczenia Nagrody Nobla wywołały oburzenie na Ukrainie i poza nią.

 • Premier Szwecji Ulf Kristersson oświadczył, że nie zgadza się z zaproszeniem Fundacji Nobla do ambasadora Rosji na tegoroczną ceremonię wręczenia Nagrody Nobla.
 • Rosyjski MSZ stwierdził, że żądanie Danii dotyczące redukcji personelu ambasady w Kopenhadze jest aktem wrogim. Dania ograniczyła liczbę rosyjskich dyplomatów, którzy mogą przebywać w ambasadzie w Kopenhadze do pięciu, a personelu administracyjnego do 20.
 • Oczekuje się, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie w tym miesiącu udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, a także weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy. Światowi przywódcy zgromadzą się w Nowym Jorku 18 września na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
READ  Spadek kursu złotego uwydatnia trudną operację równoważenia, jaką prowadzą banki centralne

Wysyłka przez Morze Czarne

 • Dwa inne statki opuściły blokowany przez Rosję port w Odessie na Morzu Czarnym. Jeśli się powiedzie, wypłynięcie z portu będzie trzecim i czwartym statkiem, który tego dokona od czasu wycofania się Moskwy z umowy zbożowej na Morzu Czarnym w lipcu.
 • Minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow powiedział, że rozpoczęto prace nad bezpłatnym dostarczaniem rosyjskiego zboża do sześciu krajów afrykańskich, pośród krytyki, że Moskwa jest odpowiedzialna za światowe niedobory zboża w związku z blokadą ukraińskich portów morskich. Plan zakłada dostarczenie do 50 000 ton zboża sześciu najbardziej potrzebującym krajom Afryki.

Kary

 • Nowe dane pokazały, że udział Rosji w handlu UE spadł w drugim kwartale roku do mniej niż 2 procent. Od marca do czerwca udział Rosji w unijnym handlu towarowym utrzymywał się na stałym poziomie poniżej 2%, przy rosyjskim imporcie w czerwcu na poziomie 1,7%, a eksportu na poziomie 1,4%. Od 2002 do 2022 roku – przed inwazją Moskwy na Ukrainę i późniejszymi sankcjami – udział Rosji w imporcie UE wahał się w granicach 7-10%, natomiast eksportu około 4-6%.
 • Czeska policja rozpatruje skargę karną złożoną przeciwko austriackiemu bankowi Raiffeisen Bank przez lokalną grupę praw obywatelskich, oskarżającą go o finansowanie terroryzmu poprzez swoją działalność w Rosji.

Polityka

 • Putin powiedział, że Rosja planuje przeznaczyć 1,9 biliona rubli (20 miliardów dolarów) w ciągu najbliższych dwóch i pół roku na rozwój czterech ukraińskich regionów zaanektowanych w zeszłym roku przez Moskwę.
 • Rosja dodała do swojej listy zagranicznych klientów szanowanego rosyjskiego dziennikarza i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrija Muratowa. Moskwa określiła także organizację pozarządową Wolna Buriacja jako „niepożądaną”, co stanowi kryminalizację tej organizacji i naraża jej pracowników na ryzyko oskarżenia. Organizacja powstała w marcu 2022 roku i skupia się na prawach zmobilizowanych Buriatów – mniejszości etnicznej na Syberii, oraz udziela im porad prawnych.
READ  Global Cosmed SA: Dołącz do Partnerstwa na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju