Portland, ruda – (drut roboczy) – NuScale Power, KGHM Polska Miedź SA (KGHM) i Piela Business Engineering (PBE) ogłosiły dzisiaj, że trzy firmy podpisały Memorandum of Understanding (MOU) w celu zbadania możliwości wdrożenia technologii małego reaktora modułowego (SMR) NuScale, czyli węgla rozwiązanie do ponownego wykorzystania dla istniejących elektrowni Opalane węglem, elektryczne i ogrzewane dla działalności przemysłowej KGHM w Polsce. KGHM to wiodąca polska firma w produkcji miedzi i srebra, a PBE to polska firma konsultingowa specjalizująca się w doradztwie z zakresu inżynierii biznesowej. Umowa ta świadczy o międzynarodowym zainteresowaniu wykorzystaniem technologii SMR firmy NuScale do produkcji czystej, niezawodnej i niedrogiej energii.
Na mocy protokołu ustaleń NuScale będzie wspierać badanie KGHM i PBE technologii SMR NuScale jako rozwiązania do recyklingu/ponownego wykorzystania węgla w istniejących elektrowniach węglowych oraz na większą skalę w nowych zastosowaniach elektrowni jądrowych, a także w zakresie energii wspierającej działalność przemysłową w Polsce. Egzamin będzie zawierał analizę czynników technicznych, ekonomicznych, prawnych, regulacyjnych, finansowych i regulacyjnych.
„NuScale z przyjemnością współpracuje z KGHM i PBE w zakresie potencjalnego wdrożenia elektrowni NuScale Power w Polsce” – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. „Wycofanie starych elektrowni węglowych prowadzi do zmian w wytwarzaniu energii, potrzebach infrastrukturalnych i możliwościach zatrudnienia. Technologia SMR firmy NuScale jest idealnym, elastycznym rozwiązaniem w zakresie czystej energii do zmiany przeznaczenia wycofanych elektrowni węglowych i, co najważniejsze, utrzymania istniejącej wykwalifikowanej siły roboczej Już w tych polskich społecznościach i przekwalifikowując je”.
„Zmiany klimatyczne zmuszają nas do podjęcia zdecydowanych działań. Już teraz odczuwamy skutki, także finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów jądrowych do 2030 roku to mocna zapowiedź i element naszej transformacji energetycznej – powiedział Marcin Chludziński, Prezes KGHM Polska Miedź SA – Jesteśmy pionierami w Polsce, gdzie spodziewamy się uruchomienia naszych pierwszych elektrowni jądrowych w 2029 roku. znacząco obniżyć koszty operacyjne naszej firmy. To jedna z ostatnio ogłoszonych inicjatyw mających na celu rozwój firmy, a my planujemy komercyjnie wytwarzać energię, aby pomóc zazieleniać Polskę i obniżyć koszty dla przeciętnego gospodarstwa domowego – dodał Prezes Chludziński.
„W energetyce przyszłości bardzo ważną rolę odegrają projektowane modułowe źródła energii” – powiedział Piotr Piela, założyciel i partner zarządzający PBE. „Dlatego SMR, który nie jest konkurencyjny, ale naprawdę komplementarny z dużymi reaktorami jądrowymi, jest nie tylko kluczowym komponentem dostosowanym do konwersji energii w Polsce i wielu innych krajach Unii Europejskiej, które są uzależnione od paliw kopalnych, ale jest również uważany za ’ technologia będąca przedmiotem wspólnego zainteresowania” niezbędna do wdrożenia Pomyślna ogólnoeuropejska zielona umowa.
W sierpniu 2020 r. NuScale przeszło do historii jako pierwsza i jedyna firma SMR, która uzyskała zatwierdzenie projektu od amerykańskiego Urzędu Dozoru Jądrowego, a w lipcu 2021 r. komisja opublikowała proponowaną zasadę, która certyfikowała projekt NuScale – kluczowy krok w kierunku budowy i wdrożenie tej technologii SMR. Firma utrzymuje silną dynamikę programu w kierunku komercjalizacji swojej technologii SMR, w tym rozwój łańcucha dostaw, standardowe projektowanie instalacji, planowanie działań „pod klucz” oraz plany rozruchu i oddania do użytku.
O mocy NuScale
Firma NuScale Power opracowała nową elektrownię jądrową z lekkim reaktorem wodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania wody, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Ten przełomowy Mały Reaktor Modułowy (SMR) zawiera w pełni wyprodukowaną fabrycznie jednostkę napędową NuScale™, która jest w stanie wygenerować 77 megawatów energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego. Skalowalna konstrukcja NuScale — elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 pojedynczych jednostek — zapewnia korzyści płynące z energii neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z gigawatowymi obiektami jądrowymi. Największym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma zajmująca się inżynierią, zaopatrzeniem i budownictwem z 70-letnią historią komercyjnej energetyki jądrowej.
NuScale ma siedzibę w Portland w stanie Oregon i ma biura w Corvallis w stanie Oregon; Rockville, MD; Charlotte, Nick; Richland, Waszyngton; oraz Londyn, Wielka Brytania. Śledź nas na Twitterze: Umieść tweetaFacebook, serwis społecznościowy: NuScale Power, LLCLinkedIn: Energia Nuskalai Instagram: nuscale_power. Odwiedź NuScale Power Strona internetowa.
O KGHM Polska Miedź SA
KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwarzaniem cennych surowców naturalnych. W jego rdzeniu znajduje się największe w Europie złoże rud miedzi, położone w południowo-zachodniej Polsce. Opracowując naszą strategię, systematycznie wzmacniamy międzynarodową pozycję KGHM. Firma ma obecnie zróżnicowany geograficznie profil projektów górniczych. Prowadzi działalność na trzech kontynentach – w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Kontrolowane przez KGHM zasoby rud miedzi zapewniają spółce wiodącą pozycję w branży wydobywczej. W swoim portfolio posiadamy metale takie jak molibden, pallad i nikiel, co otwiera drogę KGHM do zdobycia silnej pozycji wśród zdywersyfikowanych światowych górników. www.kghm.com
O firmie Piela Business Engineering
Piela Business Engineering to firma konsultingowa w Polsce świadcząca doradztwo strategiczne, operacyjne, inżynieryjne i regulacyjne, koncentrując się przede wszystkim na sektorach energetycznym i chemicznym. Eksperci PBE od ponad 20 lat są zaangażowani w procesy związane z transformacją klimatyczno-energetyczną oraz wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętym, współpracując z rządami, instytucjami finansowymi, regulatorami oraz przedsiębiorstwami w Polsce i za granicą. Wśród zrealizowanych projektów znalazły się opracowania polityczne, studia strategiczne i studia wykonalności, a także kompleksowe przygotowanie projektów inwestycyjnych do realizacji.
Eksperci Federalnego Urzędu Statystycznego (PBE) są zaangażowani w rozwój polskiego programu energetyki jądrowej od początku 2009 roku. www.pbe-molecule.com
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex