Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Epickie połączenie galaktyk sfotografowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Epickie połączenie galaktyk sfotografowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

W głębinach kosmosu mogą zachodzić zderzenia masywnych obiektów na niewyobrażalną skalę. Całe galaktyki mogą się zderzać, dwie galaktyki łączą się w jedno ciało i wywołują burzę formacji gwiazd, gdy chmury pyłu i gruzu z każdej galaktyki są spychane razem i napędzają narodziny nowych gwiazd.

Jedno z tych połączeń galaktyk zostało uchwycone przez Teleskop Kosmiczny Hubble’a, który uchwycił ten obraz połączenia galaktyk CGCG 396-2. Obie galaktyki znajdują się 520 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Oriona i są tak splecione, że są uważane za jeden obiekt niezwykłego typu zwanego wieloramiennym połączeniem galaktyk.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, należący do NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, dostrzegł CGCG 396-2, niezwykłą fuzję wieloopancerzonych galaktyk znajdujących się około 520 milionów lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Oriona. Europejska Agencja Kosmiczna/Hubble i NASA, W. Kell

To połączenie zostało pierwotnie zauważone przez wolontariuszy korzystających z projektu Citizen Science Project w Galaktycznym Zoo. Członkowie społeczeństwa zostali zaproszeni do pomocy w przeszukiwaniu danych Hubble’a i klasyfikowaniu różnych typów galaktyk, które można zobaczyć na zdjęciach, aby stworzyć katalog galaktyk.

„Projekt Galaxy Zoo powstał, gdy astronomowi przydzielono niemożliwe do wykonania zadanie otępienia umysłu; sklasyfikowanie ponad 900 000 galaktyk na oko” Europejska Agencja Kosmiczna Pisze. „Dzięki stworzeniu interfejsu internetowego i zaproszeniu naukowców do udziału w wyzwaniu, zespół Galaktycznego Zoo był w stanie zebrać źródła analiz i w ciągu sześciu miesięcy legion 100 000 astronomów-ochotników dokonał ponad 40 milionów klasyfikacji galaktycznych”.

Od rozpoczęcia projektu w 2007 r. rozszerzył się o fuzje galaktyk, a także różne typy obiektów, takie jak supernowe. Doprowadził również do powstania ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych i zainspirował inne obywatelskie programy naukowe, które również działają na platformie Zooniverse.

Po uszeregowaniu kilku galaktyk przeprowadzono publiczne głosowanie w celu ustalenia, które z tych obiektów powinny być obserwowane z większą głębią, przy czym zwycięzcą został CGCG 396-2. Został sfotografowany za pomocą narzędzia Advanced Camera for Surveys Hubble’a, aby stworzyć obraz, który widzisz powyżej.

READ  Miłośników kosmosu zdumiał tajemniczy obiekt dostrzeżony na Marsie – ale wyjaśnienie jest proste

Rekomendacje redaktorów