Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przełom zorzy polarnej: „Nigdy wcześniej” zarejestrowano aktywność Czerwonego Łuku widzianą nad Nową Zelandią | nauka | Aktualności

Niezwykły pokaz świetlny został zarejestrowany przez astronoma i naukowca dr Iana Griffina na niebie nad Brighton w Dunedin podczas burzy geomagnetycznej w dzień św. an arc Szeroka czerwień, którą fizycy nazywają stabilnym czerwonym łukiem zorzy (SAR). Z biegiem czasu przekształciło się to w cienki, fioletowo-biały łuk znany jako „STEVE” – lub silne zwiększenie prędkości emisji ciepła. Zespół wyjaśnił, że chociaż oba łuki mogą przypominać zwykłą zorzę polarną, w rzeczywistości powstają w nieco innym procesie fizycznym.

W swoich notatkach dr Griffin powiedział: „Na niebie działo się coś dziwnego – co jest niezwykłe dla Nowej Zelandii, ponieważ zorza polarna jest zwykle nisko na niebie.

„Zaciekawiło mnie to i wyciągnąłem bardzo szeroki obiektyw typu rybie oko, aby rozpocząć filmowanie poklatkowe”.

„Ponieważ tego typu transformacja nie była wcześniej rejestrowana, opracowaliśmy kilka interesujących pomiarów, których nie można wyjaśnić za pomocą obecnych teorii i modeli naukowych”.

Naukowcy stwierdzili, że odkrycia mogą rzucić nowe światło na złożone interakcje magnetyczne zachodzące w bliskim Ziemi środowisku kosmicznym.

Po pokazie świetlnym dr Griffin zamieścił swoje obserwacje na YouTube, gdzie w 2018 r. przykuły uwagę naukowca ds. zorzy polarnej, dr Pia Gallardo Lacor z NASA Goddard Space Flight Center w Maryland.

Nagrania zostały następnie udostępnione astrofizykowi profesorowi Carlosowi Martinsowi z Boston University i współpracownikom.

Przeanalizowali materiał filmowy wraz z danymi zebranymi z satelitów i zdjęciami całego nieba znajdującymi się w Obserwatorium Mount John – około 124 mil na północ od Dunedin.

„To była dla mnie przyjemność i zaszczyt współpracować z zespołem naukowców, aby rozwikłać tajemnice tych zorzy” – powiedział dr Griffin.

CZYTAJ WIĘCEJ: SpaceX spowodowało, że „napędzana rakietami” zorza polarna zmieniła niebo na czerwone

Dr Gallardo Lacour powiedział: „Od czasu odkrycia STEVE pomoc i współpraca zapewniana przez naukowców-obywateli mają kluczowe znaczenie dla naszych badań.

READ  Niech jedzą przestrzeń! Elon Musk i wyścig po światowy głód | Arwa Mahdawi

„Ich poświęcenie i pasja w ściganiu zorzy polarnej i związanych z nią zjawisk dostarczyły nam niesamowitego zestawu danych.

„Nigdy nie sądziłem, że moja praca będzie zawierać tak bogate połączenie z tą społecznością i pięknem, jakie zapewniają ich zdjęcia”.

Profesor Martins dodał: „Te obserwacje podkreślają korzyści płynące z integracji dwóch społeczności, naukowców obywatelskich i badaczy, aby pomóc w odkrywaniu nowych połączeń w przestrzeni geograficznej.

„Bez zdjęć Iana to badanie nie byłoby możliwe.

„Wyniki ujawniają szybką ewolucję jednych z najpotężniejszych właściwości plazmy, jakie kiedykolwiek zmierzono w górnych warstwach atmosfery Ziemi”.

nie przegap:
Samochód elektryczny: „niesamowity” postęp Wielkiej Brytanii może zaoszczędzić Brytyjczykom 12 miliardów funtów [ANALYSIS]
Octopus Energy uruchamia program dla milionów, aby zaoszczędzić 3775 funtów [REPORT]
Ukraiński pilot drona bohatera ujawnia wszystko [INSIGHT]

Fizyk kwantowy David Hutchinson z University of Otago w Dunedin powiedział: „Fizycy lubią rozbijać atomy i widzieć, co się stanie, ale zwykle musimy budować takie rzeczy jak Zderzacz Hadronów w CERN w Szwajcarii.

„W tym przypadku natura wykonała dla nas całą ciężką pracę, tworząc nastrojowe pokazy zorzy polarnej.

„Zrozumienie procesów odpowiedzialnych za te zjawiska optyczne jest kluczem do odkrycia podstawowej nauki o tym, jak interakcja między gazami i plazmą na różnych wysokościach dominuje w chemii atmosfery”.

Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Listy badań geofizycznych.