Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy byli zdumieni, gdy balony w stratosferze zarejestrowały tajemnicze dźwięki nieznanego pochodzenia

Naukowcy byli zdumieni, gdy balony w stratosferze zarejestrowały tajemnicze dźwięki nieznanego pochodzenia

Balony na ogrzane powietrze wystrzelone przez naukowców zarejestrowały tajemnicze dźwięki „całkowicie nieznanego” pochodzenia, wysoko w ziemskiej atmosferze.

Duże balony o długości 6-7 metrów zostały wysłane do stratosfery – stosunkowo cichej warstwy ziemskiej atmosfery, która rzadko jest zakłócana przez samoloty lub turbulencje – przez naukowców, w tym Daniela Bowmana z Sandia National Laboratories w Stanach Zjednoczonych.

W tej warstwie zewnętrznej atmosfery Ziemi instrumenty naukowe na balonach mogą odbierać szereg dźwięków niesłyszalnych nigdzie indziej, w tym naturalne dźwięki rozbijających się fal oceanicznych i grzmotów, a także dźwięki wytwarzane przez człowieka, takie jak turbiny wiatrowe lub eksplozje.

Chociaż balony mogą wykrywać takie dźwięki ludzkie i środowiskowe, naukowcy poinformowali w prezentacji na 184. spotkaniu Acoustical Society of America, że ​​byli również w stanie nagrać dziwne dźwięki nie do poznania.

„[In the stratosphere] Dr Bowman powiedział w oświadczeniu, że podczas niektórych lotów kilka razy na godzinę pojawiają się tajemnicze sygnały ultradźwiękowe, ale ich dokładne źródło nie jest znane.

Balony, pierwotnie zaprojektowane do monitorowania wulkanów na Ziemi, mogą zbierać dane i wykrywać fale infradźwiękowe o niskiej częstotliwości za pomocą mikrometrów.

Naukowcy wyśledzili te balony za pomocą Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS), ponieważ czasami mogą przepłynąć setki mil i wylądować w trudno dostępnych miejscach.

„Nasze balony to gigantyczne plastikowe torby z odrobiną pyłu węglowego w środku, aby były ciemne. Budujemy je z plastiku do malowania ze sklepu z narzędziami, taśmy transportowej i proszku węglowego ze sklepów z fajerwerkami” – powiedział dr Bowman.

„Kiedy słońce świeci na ciemne balony, powietrze wewnątrz nagrzewa się i zaczyna unosić się w powietrzu. Ta pasywna energia słoneczna wystarczy, aby balony z powierzchni wyniosły ponad 20 km (66 000 stóp) w niebo” – wyjaśnił.

READ  „Moja moc jest naprawdę niska”: łazik NASA Mars Insight przygotowuje się do startu z Czerwonej Planety | Mars

Naukowcy twierdzą, że ich balony mogą również pomóc w eksploracji innych planet.

Teoretyzowali, aby użyć tych balonów do monitorowania aktywności sejsmicznej i wulkanicznej Wenus przez jej gęstą atmosferę.

„Obecnie projektowana jest nowa generacja balonów Wenus, które mogą trwać ponad 100 dni i mogą zmieniać wysokość, aby poruszać się po różnych warstwach atmosfery Wenus” – napisali naukowcy w badaniu.

W ramach kolejnej fazy eksperymentów mają nadzieję skatalogować sygnały podobne do tych na Wenus i opracować narzędzia, które mogą automatycznie identyfikować interesujące nas sygnały.

Powiedzieli: „Wykonanie tego eksperymentu z balonu unoszącego się na wysokości 50-60 km nad powierzchnią Wenus zapewnia znacznie wydłużony okres obserwacji, przekraczający czas życia jakiegokolwiek statku kosmicznego, który wylądował na powierzchni przy obecnej technologii”.