Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eksport broni SA do Polski zawieszony, nie wstrzymywany – NCACC

Eksport broni SA do Polski zawieszony, nie wstrzymywany – NCACC

Krajowy Komitet Kontroli Broni Konwencjonalnej (NCACC) Republiki Południowej Afryki nie zablokował eksportu broni do Polski, ale go zawiesił – choć nie jest jasne na jak długo.

Podczas briefingu dla Wspólnego Stałego Komitetu ds. Obrony (JSCD) 7 września na temat raportów NCACC za pierwszy i drugi kwartał za 2023 r. prawnik Ezra Zele został zapytany, dlaczego zablokowano zezwolenia na eksport dla niektórych krajów, w tym Polski. Powiedział członkom komisji, że nie odmówiono wydania pozwoleń, lecz je wstrzymano. Nie sprecyzował, kiedy zostanie podjęta decyzja o ich zatwierdzeniu lub odrzuceniu.

W 2022 r. Jelle ujawniła trzy zezwolenia na eksport do Arabii Saudyjskiej (505 mln R); trzy zezwolenia dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich (1,45 miliarda R); trzy zezwolenia dla Turcji (20 mln R); wstrzymano także jedną sankcję na rzecz Polski (893 mln R). Kraje te otrzymały pewne zezwolenia, w tym dziewięć zezwoleń na eksport o wartości 37 mln R do Arabii Saudyjskiej, 59 zezwoleń o wartości 2,9 mld R do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i 18 zezwoleń o wartości 2 mld R do Turcji. Dla Polski nie wydano żadnych zezwoleń na eksport.

Na spotkaniu JSCD w zeszłym tygodniu Jelle nie wyjaśnił, dlaczego zezwolenia zostały wstrzymywane, ponieważ nie było żadnych sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożonych na Turcję i Polskę, ale zauważył, że problemem jest przekierowanie działań – prawdopodobnie w celu umożliwienia Polsce wysyłania broni na Ukrainę. .

Jele wyjaśnił, że NCACC może podjąć decyzję o zatwierdzeniu, odrzuceniu wniosku o pozwolenie lub kontynuowaniu jego rozpatrywania na podstawie informacji uzyskanych od zespołu przeprowadzającego przegląd, pod przewodnictwem Sekretarza Obrony dr Thobekile’a Kemade’a. Grupa jest informowana przez Departament Obrony Narodowej, Departament Stosunków Międzynarodowych i Współpracy, Służbę Policyjną SA, Agencję Bezpieczeństwa Państwa i Wywiad Bezpieczeństwa. Podejmując decyzję o zatwierdzeniu lub odmowie pozwoleń, panel bierze pod uwagę embargo na broń Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, naruszenia praw człowieka, dynamikę regionalną, która może przyczynić się do niestabilności, ryzyko przekierowania oraz interesy narodowe Republiki Południowej Afryki.

READ  Polski producent zrzucił winę na błędy w programowaniu swoich pociągów, aby zwiększyć liczbę usług serwisowych

W kwietniu minister obrony Sojuszu Demokratycznego w cieniu Kobus Marais napisał do minister obrony Thandi Modis z pytaniem, dlaczego wstrzymano eksport do Polski. MODIS skierował tę kwestię do NCACC, jednak eksport do Polski musi spełniać kryteria NCACC, aby mógł zostać zatwierdzony, a w przypadku zatwierdzenia może wymagać kontroli na miejscu lub certyfikatu użytkownika końcowego (EUC).

Zezwolenia na odprawy eksportowe do Polski są wstrzymywane od ponad roku, co rodzi obawy, że taktyka NCACC zostanie pokrzyżowana. Darren Olivier, dyrektor African Security Review, uważa, że ​​utrzymywanie pozwoleń przez zbyt długi czas jest sprzeczne z duchem prawa, jeśli wnioskodawca nie spełnia jasnych i rozsądnych wymagań. „Jeśli nie ma możliwości uzyskania pozwolenia w ciągu kilku miesięcy, w najlepszym interesie wszystkich jest jego odmowa” – powiedział defenceWeb.