Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eksperymenty sugerują, że sezon na borówki może być dłuższy dzięki tej technologii

Eksperymenty sugerują, że sezon na borówki może być dłuższy dzięki tej technologii

Zbiór jagód to totalna zmiana na półkuli północnej. Firmy produkujące owoce niebieskie na obu półkulach mogą wkrótce dysponować innowacyjnym narzędziem do wydłużania sezonowości i ograniczania marnotrawstwa żywności. Wyniki prób z jagodami po zastosowaniu innowacyjnej technologii z opatentowanym systemem dostarczania 1-MCP wykazały wolniejszy efekt dojrzewania. Przetworzone borówki zachowały bardzo dobrą jakość spożywczą i solidność przez pełne 49 dni testów.

Światowy rynek borówki jest wart ponad 8 miliardów dolarów (wg IndexBox w 2021 r.). Oczekuje się, że do 2030 r. wzrośnie i osiągnie poziom 2,3 mln ton. Perspektywy rozwoju branży żurawinowej są optymistyczne, ale branża musi stawić czoła pewnym wyzwaniom. Jednym z nich jest sezonowość świeżych owoców. Czy możemy „kupić” producentom borówki więcej czasu?

„Badania podkreślają potencjał technologii Vidre+™, która może zapewnić elastyczność w zarządzaniu czasem i możliwość dostarczania świeżych jagód w ramach wydłużonych ścieżek łańcucha dostaw. Technologia wykazała pozytywny wpływ na świeżo zebrane jagody, które charakteryzują się zmniejszoną wagą, lepszą ogólną jakość, przedłużoną stabilność owoców i lepszą retencję niezbędnych składników, takich jak witamina C i przeciwutleniacze. mówi Tim Malefit, Ph.D., CTO Fresh Inset.

Technologia Vidre+™ to opatentowany system umożliwiający uwalnianie 1-MCP po 1-2 godzinach od napełnienia i stopniowe uwalnianie w tej samej butelce przez okres 30 godzin dzięki łatwej w użyciu etykiecie. Produkt uwalnia się z powodu wilgoci wewnątrz zapakowanego produktu. Ta najnowocześniejsza technologia może teraz chronić przed etylenem – gazem i naturalnym hormonem roślinnym, który odgrywa ważną rolę zarówno w dojrzewaniu, jak i mięknięciu/psuciu się owoców. Jest już stosowany w Argentynie i oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne na głównych rynkach produkcji żywności, w tym w obu Amerykach.

Eksperymenty zostały przeprowadzone przez firmę Fresh Inset pod kierunkiem dr Doroty Wichrowskiej z Akademii Górniczo-Hutniczej w sezonie letnim 2022 roku. Wyniki pokazały wpływ technologii Vidre+™ na borówki.

READ  Prezydent Warszawy mówi, że polskie miasto jest „zdolne”

Jagody potraktowane etykietami 1-MCP Vidre + ™ tracą mniej na wadze i zachowują jadalną jakość i konsystencję dłużej niż nieprzetworzone.

  • W okresie testowym terapia Vidre+™ wykazała 2-3% redukcję utraty wagi w porównaniu z grupą nieleczoną.
  • Przetworzone owoce zachowały doskonałą jakość spożywczą przez 35 dni doświadczenia i bardzo dobrą jakość spożywczą przez pełne 49 dni doświadczenia.
  • Nietraktowane owoce zaczęły mięknąć po 21 dniach w porównaniu z 35 dniami dla traktowanych owoców.
  • Po 28 dniach przechowywania w chłodni przetworzone jagody zawierały o 83% więcej witaminy C i o 33% wyższy poziom przeciwutleniaczy.

O świeżości w środku

Fresh Inset SA (Spółka Akcyjna) to technologia spożywcza z Torunia, założona w 2017 roku przez naukowców z Synthex Technologies i rozwijana przez międzynarodowy zespół składający się z grupy naukowców, agronomów, inżynierów, ekspertów branży opakowaniowej oraz doświadczonych prawników zajmujących się własnością intelektualną na całym świecie, w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Argentyna, Brazylia, Peru i Polska. Firma opracowała i opatentowała unikalny Vidre+TM Technologia przedłużająca świeżość ciętych owoców, warzyw i kwiatów. Produkt firmy został opatentowany w ponad 50 krajach i jest obecnie dostępny na rynkach Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Fresh Inset jest członkiem International Fresh Produce Association (IFPA) i Greentown Labs. W maju 2023 Fresh Inset otrzymał nagrodę Orła Innowacji – organizowany przez nią konkurs Rzeczpospolita Business Daily, czyli poznanie najbardziej innowacyjnych firm polskiej gospodarki. Firma została uznana za „Emerging Company with Poland – the World”.

Vader +TM To przełom nowej generacji. Zastosowanie technologii 1-MCP, która znacznie zwiększa korzyści w zakresie konserwacji produktów poprzez łagodzenie wpływu etylenu. Badania przeprowadzone na 5 kontynentach dowiodły, że technologia działa na różnych uprawach i odmianach od awokado po winogrona, cytryny, gruszki, pomidory, paprykę i wiele innych. Vidre+™ zapewnia mechanizm czasowego, stopniowego uwalniania, który umożliwia przetwarzanie produktu przez 1-MCP bezpośrednio w opakowaniu, eliminując potrzebę 24-godzinnej aplikacji w hermetycznym pomieszczeniu magazynowym lub hermetycznych pojemnikach. Dostępna w postaci etykiet, etykiet i laminowanych folii technologia ta umożliwia stosowanie 1-MCP na wszystkich produktach i odblokowuje typy produktów, o których wiadomo, że reagują na 1-MCP, ale nie uzyskały korzyści ze względu na ograniczenia aplikacji. produkty (które mają natychmiastowe uwalnianie i muszą być stosowane w hermetycznym przechowywaniu przez 24 godziny lub hermetycznych pojemnikach).

READ  Dużo klasy biznes vs. Pierwsza klasa w Singapurze: Nie mogę się zdecydować