Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Earthshine dziś wieczorem: jak zobaczyć niesamowite majowe wydarzenie księżycowe

Earthshine dziś wieczorem: jak zobaczyć niesamowite majowe wydarzenie księżycowe

Być może zauważyłeś ostatnio, że Księżyc świeci upiornie, gdy słabe światło oświetla normalnie nieoświetloną część powierzchni Księżyca. Jest to zjawisko zwane Earthshine i może to być zapierający dech w piersiach widok, nie wspominając o świetnej okazji do fotografii Księżyca.

W tym artykule wyjaśniamy, kiedy można zobaczyć ten księżycowy rozbłysk, co go powoduje i dlaczego został nazwany na cześć jednego z najbardziej znanych muzyków wszechczasów.

Z nami możesz również w pełni wykorzystać bezchmurne noce w tym roku Kalendarz pełni księżyca w Wielkiej Brytanii Przewodnik astronomiczny dla początkujących.

Kiedy mogę zobaczyć jasność Ziemi?

Przy sprzyjającej pogodzie możesz dziś wieczorem zobaczyć jasność ziemi, 23 majapo zachodzie słońca (20:56 GMT w Londynie, 20:13 EST w Nowym Jorku).

Jasność Ziemi można zobaczyć rano na kilka dni przed nowiem i wieczorem na kilka dni po nowiu. Mogliście go już dostrzec przed wschodem słońca 17 maja podczas fazy ubywającego półksiężyca, ale jeśli nie mieliście ochoty zwlekać się z łóżka o tej porze, mamy kolejną szansę podczas woskowanie Faza półksiężyca.

Oto kolejne możliwości obserwowania blasku Ziemi:

  • 23 maja: 15,5 procent oświetlony przez rosnący półksiężyc

„Spójrz wieczorem 23 maja, a będziesz mógł zobaczyć sierp księżyca między jasną planetą Wenus a gwiazdą Polluks oraz czerwoną planetę Mars na lewo od tej pary” – radzi. dr Darren PasquilWykładowca astronomii na Uniwersytecie w Sussex.

Zjawisko to pojawia się wyraźniej podczas fazy rosnącego lub słabnącego półksiężyca, ponieważ oświetlona część księżyca jest cieńsza, co pozwala na oświetlenie większej części ciemnego księżyca przez jasność ziemi.

To idealna pora roku na obserwacje, ponieważ wiosną półkula północna jest nachylona w stronę słońca, podczas gdy na wyższych szerokościach geograficznych zimowy śnieg i lód nadal zapewniają pokrycie terenu. Śnieg i lód odbijają więcej światła niż ciemniejsze rośliny i woda (na przykład śnieg i lód mają wyższe albedo), więc uzyskujemy wyraźniejszą jasność ziemską.

READ  Lód morski Antarktyki i „zdumiewający” eksperci o niskim poziomie ostrzegawczym

Chociaż można by się spodziewać, że jasność Ziemi będzie jaśniejsza w miesiącach zimowych, kiedy pokrywa śnieżna i lód są obfite, ilość światła docierającego do bieguna północnego jest znacznie mniejsza, więc jasność Ziemi nie jest tak zmienna zimą.

Konkluzja: wyjdź i oglądaj, póki możesz!

Czym dokładnie jest Earthshine?

Earthshine pojawia się jako miękka, subtelna poświata na nieoświetlonej lub „nocnej” części Księżyca podczas określonych faz. To wtedy delikatny, ale nieco upiorny kształt księżyca w pełni wtapia się w łuk jasnego półksiężyca, co jest pięknym widokiem w te wczesnoletnie noce.

Blask Ziemi na wczesnym porannym niebie. Źródło obrazu Getty Images

Znany również jako blask da Vinci, intensywność Jasność Ziemi może się różnić w zależności od pewnych czynnikówtakie jak warunki pogodowe, współczynnik odbicia od podłoża i lokalizacja obserwatora.

Po prostu bądź świadomy popularnych mediów, które mówią, że „ciemna strona księżyca jest widoczna”, ponieważ to nieprawda; Ciemna strona Księżyca jest odwrócona od nas.

Ponieważ Księżyc jest zamknięty w smakołyku, nigdy nie będziemy w stanie zobaczyć ciemnej strony Księżyca z naszego punktu obserwacyjnego tutaj na Ziemi. Zamiast tego możemy zobaczyć nie świeci część.

Jakie są tego przyczyny?

Earthshine jest również znany jako poświata Da Vinci, popielata poświata lub raczej romantycznie „stary księżyc w ramionach nowiu”. Jest to spowodowane odbiciem światła słonecznego od powierzchni Ziemi, a następnie odbiciem z powrotem na Księżycu.

„Podobnie jak wszystkie planety i księżyce, Ziemia nie emituje światła – odbija jedynie światło słoneczne” – wyjaśnia Pasquel.

„Odbite światło słoneczne można zobaczyć, oświetlając ciemną część księżyca przez kilka dni po obu stronach nowiu, kiedy księżyc pojawia się jako półksiężyc na wieczornym lub porannym niebie.

„Sksiężyc jest spowodowany przez jasne promienie słoneczne bezpośrednio oświetlające księżyc, podczas gdy ciemniejsza część księżyca jest słabo oświetlona przez promienie ziemskie – światło słoneczne odbijające się od ziemi delikatnie oświetla księżyc”.

READ  Kobieta zamienia nudne domowe biuro w tętniące życiem miejsce pracy

Jasność Ziemi występuje podczas fazy cyklu księżycowego, kiedy oświetla ona tylko cienki półksiężyc bezpośredni Światło słoneczne – czy to w fazie przybywania, czy zanikania.

Jeśli chodzi o część księżyca, która nie jest oświetlona bezpośrednim światłem słonecznym, jest to część, którą widzimy jako upiorną poświatę. Jak wszyscy wiemy, światło słoneczne dociera do ziemi i oświetla jej powierzchnię. Ale nie ogranicza się to do mas lądowych, ponieważ obejmuje również chmury, oceany i atmosferę.

Następnie część tego światła jest rozpraszana, rozpraszana i odbijana z powrotem w przestrzeń. Część tego odbitego światła wędruje w kierunku Księżyca, lądując na nieoświetlonej części, nocnej stronie Księżyca.

Księżyc, mimo że ma nieodblaskową powierzchnię, odbija światło odbite od Ziemi. To właśnie to zjawisko powoduje słabą poświatę na nieoświetlonej części Księżyca, zapewniając subtelne oświetlenie słabo oświetlonej powierzchni Księżyca.

Co na to wpływa?

Na wygląd i intensywność jasności Ziemi wpływa kilka czynników, w tym zachmurzenie Ziemi, skład atmosfery oraz kąt odbicia światła słonecznego z naszej planety na Księżycu. Czynniki te mogą powodować niewielkie różnice w jasności i kolorze jasności Ziemi, przez co za każdym razem jest ona inna.

Na przykład ziemska atmosfera odgrywa ważną rolę w kształtowaniu wyglądu ziemskiego blasku. Gdy światło słoneczne przechodzi przez atmosferę, ulega rozproszeniu i absorpcji, przy czym różne długości fal ulegają wpływowi w różnym stopniu. To filtrowanie w atmosferze wpływa na kolor i intensywność jasności Ziemi i to właśnie światło jest ostatecznie odbijane z powrotem na Księżyc.

Różne pokrycia gruntu będą odbijać różne ilości światła; Na przykład ziemia odbija około 10-25 procent, podczas gdy chmury odbijają około 50 procent światła.

Dlaczego nazywa się to blaskiem Da Vinci?

Na początku XVI wieku renesansowy muzyk Leonardo da Vinci skupił się na odkryciu tajemnicy tej dziwnej, nieziemskiej poświaty. Wykonał szczegółowe szkice i rysunki księżyca i chociaż sam da Vinci nie wymyślił tego terminu, obserwacje te doprowadziły do ​​skojarzenia go z jego imieniem.

READ  NASA wytrwałość w prowadzeniu pojazdu na Marsie „zajmuje kierownicę”

Przedstawienie Ziemi narysowane przez szesnastowiecznego polityka Leonarda da Vinci. Źródło obrazu Getty Images

Jego zeszyty zawierały rysunek przedstawiający blask Ziemi, który jest obecnie obchodzony Lister KodeksuZbiór pism naukowych da Vinci. Chociaż będziesz potrzebować cierpliwości, jeśli chcesz sam przeczytać rękopis, ponieważ da Vinci zapisał swoje notatki swoim charakterystycznym pismem lustrzanym; Od tyłu do przodu włoski.

Jakiego sprzętu potrzebuję, aby zobaczyć blask Da Vinci?

Oprócz tego, że zawsze chcesz mieć czyste niebo, nie jest wymagany żaden specjalny sprzęt. Jeśli masz kilka pod ręką, chociaż nie jest to konieczne, użycie lornetki lub teleskopu może pomóc ci zlokalizować cechy, których normalnie nie byłbyś w stanie zobaczyć na powierzchni Księżyca, i uważnie obserwować subtelne różnice w jasności.

Możesz spróbować narysować księżyc na ciemnym papierze kredą, pastelami lub ołówkami.

Czy zmiany klimatu wpłyną na naszą zdolność ich dostrzegania?

potencjalnie. Znaleźli to badacze badający ziemskie albedo Rosnące temperatury mogą skutkować mniej intensywnym połyskiem.

W miarę ocieplania się oceanów odkryli, że nad wschodnim Pacyfikiem, na zachód od Obserwatorium Słonecznego Big Bear w Kalifornii, gdzie wykonywali pomiary, tworzyło się mniej niskich chmur. Ten spadek zachmurzenia doprowadził do niewielkiego spadku albedo Ziemi (współczynnika odbicia), co z kolei wpłynęło na intensywność poświaty Da Vinci.

O naszym ekspertze

Dr Darren Paskill jest specjalistą i wykładowcą na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Sussex. Wcześniej wykładał w Royal Observatory Greenwich, gdzie również rozpoczął doroczny konkurs Astronomical Photographer of the Year.

Czytaj więcej: