Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Virgin Orbit wypadło z interesu; Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłasza finansowanie przestrzeni kosmicznej w wysokości 50 milionów funtów

Wbrew wiadomościom dotyczącym brytyjskiego przemysłu kosmicznego potwierdzono, że Virgin Orbit na stałe zaprzestanie działalności po nieudanym wystrzeleniu rakiety na początku tego roku. Tymczasem brytyjska Agencja Kosmiczna uruchomiła fundusz o wartości 50 milionów funtów na wsparcie rozwoju najnowocześniejszych obiektów badawczo-rozwojowych.

Virgin Orbit ogłosił, że sprzedaje swoje aktywa i kończy działalność kilka miesięcy po tym, jak jego inauguracyjna misja, wystrzelona z Spaceport Cornwall w Wielkiej Brytanii, zakończyła się niepowodzeniem w styczniu.

W oświadczeniu Responsive Space Launch Provider powiedział: „Nasza spuścizna w branży kosmicznej pozostanie na zawsze. Jej pionierskie technologie, nieustanne dążenie do doskonałości i niezachwiane zaangażowanie w przesuwanie granic startów lotniczych pozostawiły niezatarty ślad w branży”.

Kalifornijska firma Sir Richarda Bransona będzie teraz sprzedawać swoje aktywa czterem zwycięskim oferentom.

„Gdy Virgin Orbit wkracza na tę ścieżkę, kierownictwo i pracownicy chcieliby wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim interesariuszom, w tym klientom, partnerom, inwestorom i pracownikom, za ich wsparcie i poświęcenie na przestrzeni lat” – kontynuuje oświadczenie.

Virgin Orbit powiedział w marcu, że zredukuje 85 procent siły roboczej po tym, jak nie udało mu się zabezpieczyć nowych inwestycji. Następnie firma złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 w Stanach Zjednoczonych w kwietniu.

Założona w 2017 roku firma opracowała rakiety do przenoszenia satelitów. Grupa, która zadebiutowała w Nowym Jorku w 2021 r., walczyła o rentowność i została obciążona dużymi długami. Według stanu na wrzesień 2022 r. firma ma 153,5 mln USD (123 mln GBP) zadłużenia.

W styczniu tego roku grupa dążyła do ukończenia pierwszego wystrzelenia satelity z ziemi Wielkiej Brytanii, mając nadzieję, że misja będzie główną trampoliną do eksploracji kosmosu z Wielkiej Brytanii.

Niestety, rakieta LauncherOne firmy nie osiągnęła orbity i zobaczyła, jak ładunek amerykańskich i brytyjskich satelitów wywiadowczych spadł do oceanu.

READ  Badanie ujawnia zaskakujące różnice w mózgach współczesnych ludzi i neandertalczyków | Neandertalczycy
Rakieta Virgin Orbit LauncherOne w Spaceport Cornwall na lotnisku Cornwall w Newquay

Źródło zdjęcia: brytyjska agencja kosmiczna / PA Wire

Zawirowania wokół Virgin Orbit zmniejszyły również osobistą fortunę jej właściciela, Sir Richarda, o 1,8 miliarda funtów w ciągu 12 miesięcy – o ponad 40 procent jej szacunkowej wartości. Imperium biznesowe Virgin jako całość – w tym nieuchronnie dział podróży – poniosło znaczne straty podczas pandemii Covid-19.

W powiązanych wiadomościach Melissa Quinn, przewodnicząca Spaceport Cornwall, ogłosiła na początku tego miesiąca odejście ze stanowiska po dwóch latach u steru. Wyjście Quinna następuje wkrótce po ostatecznym niepowodzeniu pierwszego startu rakiety Virgin Orbit z Kornwalii. Quinn po raz pierwszy dołączył do zespołu Spaceport w 2014 roku.

Tymczasem, zwracając się do przyszłości szerzej rozumianego przemysłu kosmicznego Wielkiej Brytanii, rząd ogłosił utworzenie pierwszego funduszu rządowego przeznaczonego na budowę infrastruktury kosmicznej.

Brytyjska agencja kosmiczna, uruchomiona z finansowaniem w wysokości 50 milionów funtów, stara się wspierać rozwój najnowocześniejszych obiektów badawczo-rozwojowych, zgodnie z opublikowanym dziś rządowym ostrzeżeniem.

Fundusz Kolekcji i Infrastruktury Kosmicznej (SCIF) przekaże podobne fundusze brytyjskim organizacjom na rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej potrzebnej do przygotowania produktów kosmicznych do misji i sprzedaży ich na rynkach komercyjnych.

Inwestycje w infrastrukturę badawczo-rozwojową w przestrzeni kosmicznej są postrzegane jako niezbędne do budowy i testowania nowych możliwości kosmicznych i satelitów w Wielkiej Brytanii, wspierając innowacyjne misje, które mogą przynieść korzyści ludziom, firmom i społecznościom w całym kraju.

George Freeman, Sekretarz Stanu w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii, powiedział: „Brytyjski przemysł kosmiczny – wart 17,5 miliarda funtów dla brytyjskiej gospodarki i tworzący nowe firmy i miejsca pracy w całym kraju, od Space City Glasgow po Spaceport Cornwall – jest kluczową częścią innowacyjnej gospodarki Wielkiej Brytanii.

„Ten fundusz Space Clusters and Infrastructure Fund o wartości 50 milionów funtów jest pierwszym brytyjskim funduszem przeznaczonym na wspieranie przemysłu kosmicznego w rozwijaniu kluczowych obiektów badawczo-rozwojowych w celu rozwoju klastrów kosmicznych w całej Wielkiej Brytanii, pomagając w generowaniu inwestycji, tworzeniu miejsc pracy i wzmacnianiu pozycji brytyjskich firm kosmicznych. będzie gotowy do misji na nowe komercyjne rynki satelitarne”.

READ  Zachwycający, kolorowy widok wszechświata - Ars Technica

Finansowanie będzie dostępne dla przemysłu i środowisk akademickich, które będą mogły składać projekty w celu pozyskania, budowy lub modernizacji obiektów i sprzętu badawczo-rozwojowego, które będą dostarczać technologie kosmiczne o wysokim potencjale i wysokiej wartości. SCIF został uznany za projekt pilotażowy, mający na celu wsparcie około 5-10 projektów o wartości do 10 mln GBP każdy.

Mamy nadzieję, że te projekty zapewnią ważne punkty podparcia na poziomie lokalnym dla nowych firm, inwestycji i badań oraz mogą stworzyć setki miejsc pracy w obszarach Wielkiej Brytanii, które ich najbardziej potrzebują.

Dr Paul Butt, dyrektor generalny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, powiedział: „Wielka Brytania ma dobrze prosperujący sektor kosmiczny, który jest dobrze ugruntowany i szanowany na całym świecie. Pracujemy nad dalszym rozwojem tego ekscytującego sektora, stymulując inwestycje, dostarczając misje, zdolności i heroicznej mocy kosmosu, by poprawić życie.

„Fundusz Klastrów Kosmicznych i Infrastruktury pokazuje zaangażowanie rządu w przestrzeń kosmiczną i pomoże osiągnąć ambicje określone w Narodowej Strategii Kosmicznej, polegające na zbudowaniu jednej z najbardziej innowacyjnych i atrakcyjnych gospodarek kosmicznych na świecie, rozwijaniu nowych umiejętności i tworzeniu miejsc pracy”.

Rząd stwierdził, że jego krajowa ambicja „Leveling Up” jest priorytetem dla brytyjskiej Agencji Kosmicznej. W związku z tym SCIF przeznaczy większość swojego budżetu poza Wielki Południowy Wschód, chociaż mile widziane są oferty z dowolnego miejsca w Wielkiej Brytanii.

Lizzie Kerr, dyrektor UKspace, branżowego stowarzyszenia branżowego, powiedziała: „Badania i rozwój wspierają znaczną część działalności brytyjskiego przemysłu kosmicznego i ciągłą innowacyjność. Dlatego UKspace z zadowoleniem przyjmuje to zobowiązanie finansowe ze strony rządu, które może mieć wpływ na wielu naszych członków poprzez rozwój i renowacja obiektów, osiągnięcie wzrostu i zatrudnienia w całej Wielkiej Brytanii”.

Finansowanie przez brytyjską agencję kosmiczną projektów krajowych, w tym SCIF, oprócz 1,84 miliarda funtów zainwestowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną w listopadzie 2022 r., w celu zapewnienia, by brytyjski sektor kosmiczny i handlowy odgrywał wiodącą rolę w przyszłych misjach międzynarodowych i komercyjnych programy. .

READ  W ten sposób Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spłonie rozbita na ziemię

Więcej informacji na temat ogłaszania możliwości: Zaproszenie do finansowania infrastruktury klastraDostępne na stronie gov.uk.

Zarejestruj się, aby otrzymywać e-maile z wiadomościami E&T, aby codziennie otrzymywać wspaniałe historie, takie jak ta, do Twojej skrzynki odbiorczej.