Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzisiejsza runda wiadomości w Polsce – pierwsze wiadomości

Dzisiejsze podsumowanie wiadomości w Polsce
Kalbar/TFN

Zacznij dzień od podsumowania dzisiejszych najważniejszych wiadomości z czołowych polskich serwisów informacyjnych.

Wyborcza.pl – Największy dziennik opublikował artykuł o rządowych planach obniżenia kosztów opieki zdrowotnej o 71 mld zł (15,1 mld euro) w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Jak podaje Gazeta Viborza, to efekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza. Rząd nie finansuje opieki zdrowotnej dla wielu grup społecznych, takich jak studenci, żołnierze i dzieci w domach dziecka. Grupy te nadal będą ubezpieczone, ale koszty będzie musiał pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie budżet państwa. „Celem tych zmian jest kontrola wydatków budżetowych i kosztów administracyjnych” – napisał rząd w projekcie ustawy, dodając, że środki zostaną przeznaczone na inwestycje.

rp.pl – Większość Polaków popiera budowę ogrodzenia na granicy Rosji z Kaliningradem, wynika z sondażu IBRiS. 63,5 proc. popiera pomysł, jedna czwarta jest przeciw, a 11,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Wszyscy wyborcy partii rządzącej i 25 proc. głosujących na partie opozycyjne chcą takiego ogrodzenia.

TVPIinfo.pl – Państwowy kanał telewizyjny PAP opublikował informację, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) chce zmiany konstytucji i zniesienia części immunitetu parlamentarzystów. W Polsce wszyscy posłowie cieszą się bezkarnością za swoje działania jako posłowie, co jest naruszeniem zakazującym ich aresztowaniu przez policję lub organy sądowe. Według lidera partii Jarosława Kaczyńskiego powinna istnieć fundamentalna wolność od odpowiedzialności, ponieważ posłowie powinni mieć swobodę wykonywania swoich obowiązków pomimo możliwych konsekwencji prawnych. Ale Kaczyński powiedział, że nie powinni być chronieni, gdy popełniają rutynowe przestępstwa. Zmiana konstytucji wymaga 2/3 głosów Sejmu (izby niższej parlamentu), co najmniej wszystkich posłów i bezwzględnej większości senatorów głosujących co najmniej w połowie. Partia rządząca nie ma tak dużej większości w polskim parlamencie.

RMF24.pl – Największy prywatny nadawca radiowy opublikował relację ze środowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). RPP utrzyma w listopadzie stopy procentowe bez zmian, pozostawiając stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Większość kredytobiorców czeka na taką decyzję, pisze RMF, a według sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla RMF i Dziennik Gazeta Prawna 55,7 proc. Polaków uważa, że ​​sytuacja gospodarcza kraju jest zła lub bardzo zła. Tylko 13,6 proc. uważało, że było dobrze, a 23,9 proc. nie było ani dobre, ani złe. Między październikiem 2021 a wrześniem 2022 RPP podniosła główną stopę procentową łącznie o 665 pb. Tymczasem CPI wzrósł o 17,9 proc. rok do roku w październiku 2022 r., według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

READ  Czy UE naciska na pomoc w Polsce i na Węgrzech? | Biznesowe wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | DW