Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska partia rządząca dąży do zniesienia immunitetu prawnego dla wszystkich posłów i sędziów

Rządząca w Polsce nacjonalistyczno-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przedstawiła ustawę zmieniającą konstytucję, która zwalnia parlamentarzystów i sędziów od ścigania.

„Poparcie tej ustawy będzie sprawdzianem uczciwości i wiarygodności całej klasy politycznej, zwłaszcza [opposition] Większość w Senacie” – napisał Marek Pęk, przewodniczący klubu PiS w Senacie.

W przeciwieństwie do zwykłej legislacji, zmiany w konstytucji wymagają dwóch trzecich głosów w Sejmie niższej izby – PiS ma tylko niewielką większość – oraz zwykłej większości w Senacie, gdzie władzę sprawuje opozycja. PiS będzie więc potrzebował wsparcia opozycji w obu izbach.

Posłowie są teraz zwolnieni z zarzutów karnych. Można go jednak uchylić w przypadku poszczególnych prawodawców, jeśli większość ich izby zagłosuje za jego przyjęciem.

zeszły tydzień, Dwóch posłów opozycji straciło immunitet. Po pierwsze, Joanna Schüring-Wilkus z lewicy (Levica) zostanie oskarżona o obrazę uczuć religijnych poprzez demonstrację w kościele po tym, jak większość rządowa w Sejmie głosowała za pozbawieniem jej immunitetu.

Inny, Borys Budka z Platformy Obywatelskiej (PO), dobrowolnie zrzekł się immunitetu, by na krótko przed głosowaniem postawić zarzut zniesławienia, wniesiony przez posła PiS.

Posłowie na Sejm RP nie są chronieni przed ściganiem za obrazę uczuć religijnych

Sędziowie są objęci immunitetem karnym do czasu, gdy odpowiednia sądowa izba dyscyplinarna zezwoli im na postawienie zarzutów.

Pod rządami PiS Reżim dyscyplinarny dla sędziów Wraz z przyjęciem zostało to zaostrzone argumentował „Kasta sędziowska”, jak ją nazywają, od dawna zajmuje uprzywilejowaną, nieodpowiedzialną pozycję.

Jednak wielu ekspertów prawnych, w tym opozycja krajowa, Większość społeczeństwai organizacje międzynarodowe, m.in Komisja Europejska – Rozważmy reformy rządu mające na celu zagrożenie dla niezależnych sędziów i objęcie sądownictwa większą kontrolą polityczną.

READ  Bristol Press - Little Poland Festival odwołany w Nowej Wielkiej Brytanii, powołując się na niższe wskaźniki szczepień w mieście

Krytycy oskarżają też PiS o upolitycznienie prokuratury, która znalazła się pod kontrolą ministra sprawiedliwości.

W nowej propozycji prawnej PiS chce zmienić artykuły 105 I 181 Konstytucji – powiedział poseł PiS Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Pierwszy artykuł określa formę i zakres immunitetu posłów, drugi zaś sędziów. Aust wyjaśnił, że jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​prawodawcy będą zwolnieni z prawa tylko w przypadku działań bezpośrednio wykonywanych w ramach wykonywania ich mandatu parlamentarnego, podał Onenet.

„Jesteśmy pewni, że parlamentarzyści opozycji również poprą tę ustawę, ponieważ jest oczywiste, że dochodzi do nadużywania tego narzędzia immunitetu” – cytowany przez Wirtualną Polską Ryszard Terlecki, szef klubu PiS w Sejmie. Powiedział, że w nowym roku będą „poważne prace nad ustawą”.

Jednak Budka, która stoi na czele klubu PO w Sejmie, zareagowała negatywnie na zapowiedź PiS. Zaznaczył, że partia rządząca głosowała w przeszłości przeciwko odebraniu immunitetu wielu swoim posłom i nazwała PiS „bandą hipokrytów”.

Główne źródło obrazu: Maciej Smyarowski/KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)