Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czechy, Polska będą chronić słowacką przestrzeń powietrzną po tym, jak Bratysława usidli stare radzieckie odrzutowce – EURACTIV.com

Czechy, Polska będą chronić słowacką przestrzeń powietrzną po tym, jak Bratysława usidli stare radzieckie odrzutowce – EURACTIV.com

Czechy i Polska zgodziły się chronić słowacką przestrzeń powietrzną do czasu, aż Słowacja złomuje swoje stare radzieckie odrzutowce MiG-29 pod koniec sierpnia i przybędzie nowy amerykański F-16.

Umowa między krajami zostanie podpisana w sobotę podczas Słowackiego Międzynarodowego Festiwalu Lotniczego na lotnisku Kučia. Umowa zostanie podpisana przez ministrów obrony każdego kraju; Jaroslav Knok dla Słowacji, Jana Chernochova dla Czech, Marius Blaszczak dla Polski.

„Najlepiej, aby polskie myśliwce wystartowały z bazy znajdującej się na terytorium Polski. Czeskie myśliwce będą dostarczać misje obrony przeciwlotniczej z bazy znajdującej się na terytorium Czech i wracać do swoich baz po zakończeniu misji” – wyjaśnił. rzeczniczka słowackiego Ministerstwa Obrony Lucia Kova Kakačikova.

„W zależności od konkretnej sytuacji samoloty czeskie lub polskie wystartują zgodnie z ustalonymi procedurami NATO” – kontynuował Kovac Kagashikova.

Ministerstwo Obrony spodziewa się pierwszych F-16 do 2024 roku.

Słowacja dysponuje łącznie 11 samolotami MiG-29. Gdy Ministerstwo Obrony je wyląduje, musi zdecydować, co z nimi zrobić. W ostatnich miesiącach pojawiły się pogłoski, że Słowacja może zaoferować je Ukrainie. Naď powiedział, że chociaż Słowacja chciałaby zobaczyć MiGi w rękach ukraińskiego wojska, Słowacja nie odda ich za darmo, ponieważ 11 samolotów jest wartych około 300 milionów euro.

Słowacja przekazuje swoje odrzutowce Ukrainie, ale w zamian otrzyma sprzęt wojskowy z innego kraju. Podobną umowę podpisano niedawno z Niemcami.

READ  Kamiński mówi, że Polska będzie musiała walczyć o drugie miejsce w grupie C na mundialu