Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzień Pamięci o Holokauście: Ocaleni z nazistowskich obozów zagłady obchodzą 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Dzień Pamięci o Holokauście: Ocaleni z nazistowskich obozów zagłady obchodzą 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

OSWIECIM, Polska (AP) – Grupa ocalałych z nazistowskich obozów zagłady uczciła 79. rocznicę wyzwolenia. Obóz Auschwitz-Birkenau W sobotę podczas uroczystej ceremonii na południu Polski podczas II wojny światowej.

Z różnych obozów utworzonych przez nich przeżyło około 20 osób nazistowskie Niemcy W całej Europie złożyli wieńce, kwiaty i zapalili znicze pod Ścianą Śmierci w Auschwitz, gdzie naziści rozstrzelali tysiące więźniów, głównie polskich dysydentów i nie tylko.

Następnie grupa wraz z urzędnikami państwowymi i innymi uczestnikami zebrała się na uroczystość w niedawno zachowanym murowanym pałacu kobiet w Birkena. Następnie pod pomnikiem w Birkenau, obok ruin kremacyjnych, zapalili znicz i pomodlili się. Upamiętniają około 1,1 miliona ofiar obozów, głównie Żydów. Miejsce pamięci i muzeum znajdują się w pobliżu miasta Oświęcim.

W wielu krajach obchodzono sobotnie uroczystości. W Europie było około 6 milionów Żydów Zamordowany przez nazistów podczas Holokaustu – Masowa eksterminacja Żydów i innych grup przed i po II wojnie światowej.

Kodowanie Międzynarodowy Dzień Pamięci o HolokauścieOcalałym towarzyszyli marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i ambasador Izraela Yaakov Livneh.

Tematem obchodów są narodziny człowieka, symbolizowane w prostych, ręcznie rysowanych portretach, które pojawiają się na ekranach podczas obchodów w Birkenau. Podkreślali, że horror Auschwitz-Birkenau polegał na cierpieniach ludzi, którzy byli tam przetrzymywani i zabijani.

W Niemczech ludzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ofiar nazistowskiego terroru, ponieważ kanclerz Olaf Scholes powiedział, że jego kraj będzie w dalszym ciągu ponosił odpowiedzialność za tę „zbrodnię przeciw ludzkości”.

Przywódcy różnych wyznań biorą udział w uroczystościach z okazji 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przez wojska radzieckie pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, piątek, 1 stycznia. 26.2024. (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Wezwał wszystkich obywateli do obrony niemieckiej demokracji i walki z antysemityzmem Kraj obchodził tę rocznicę Wyzwolenie Auschwitz.

READ  Bogata w węgiel Polska ubolewa nad swoją zależnością od Rosji z powodu braku artykułów gospodarstwa domowego

„Nigdy więcej nie jest to codziennie” – powiedział Schalls w swoim cotygodniowym podcaście wideo. „27 stycznia wzywa nas: Bądźcie widoczni! Dajcie się usłyszeć! Przeciwko bigoterii, rasizmowi, mizoginii – i w imię naszej demokracji”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stara się odeprzeć inwazję Rosji na pełną skalę, z okazji rocznicy zamieścił zdjęcie żydowskiej menory na X, wcześniej znanym jako Twitter.

„Każde nowe pokolenie musi poznać prawdę o Holokauście. Życie ludzkie powinno być najwyższą wartością dla wszystkich narodów świata” – powiedział Zełenski, który jest Żydem i ma bliskich zaginionych w Holokauście.

„Wieczna pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu!” Zełenski napisał na Twitterze.

We Włoszech obchody upamiętniające Holokaust obejmują procesje z pochodniami, którym towarzyszą oficjalne oświadczenia przywódców politycznych wysokiego szczebla.

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała, że ​​jej konserwatywny nacjonalistyczny rząd jest zaangażowany w wykorzenienie antysemityzmu, który, jej zdaniem, „odrodził się” w czasie wojny między Izraelem a Hamasem. Krytycy Meloniego od dawna oskarżają go i jego partię Braci Włoch o neofaszystowskie korzenie i brak odpowiedniego odpokutowania za swoją przeszłość.

Policja również była w pogotowiu po tym, jak aktywiści propalestyńscy zasygnalizowali, że przeciwstawią się rozkazom policji i pójdą na wiec zaplanowany na dzień upamiętniający Holokaust. Społeczność żydowska we Włoszech skarżyła się, że takie protesty stały się dla sił antyżydowskich okazją do wykorzystania pamięci o Holokauście i antysemityzmu.

W Bośni i Hercegowinie Żydzi i muzułmanie z kraju i zagranicy zgromadzili się w Srebrenicy, aby wspólnie obchodzić Dzień Pamięci o Holokauście, Oraz zachęcanie do współczucia i dialogu Wojna Izrael-Hamas.

Jej organizatorem było Centrum Zachowania Pamięci o jedynym uznanym w Europie ludobójstwie od czasów Holokaustu – Masakra Ponad 8 000 muzułmańskich Bośniaków w Srebrenicy podczas wojny międzyetnicznej w Bośni w 1995 r.

Wydarzenie to podkreśliło przesłanie, że obie społeczności dzielą doświadczenie prześladowań i muszą być zjednoczone w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju.

READ  Polska przyłącza się do bojkotu posiedzenia OBWE na zaproszenie rosyjskiego ministra

Menachem Rosensoft, profesor prawa w Nowym Jorku, powiedział Associated Press, że tegoroczne obchody są szczególnie ważne przed uczestnictwem w obchodach Srebrenicy. Ponieważ przychodzą zaledwie kilka miesięcy po ataku Hamasu na Izrael z 7 października, który stał się największą masakrą Żydów od czasu Holokaustu.

„Musimy jednoczyć ludzi i znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia” – powiedział Rosenhoft, syn ocalałych z Holokaustu. „To musi stać się sumieniem świata, aby mieć pewność, że to się więcej nie powtórzy”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2005 roku, jest ważny, aby świat pamiętał o Holokauście długo po śmierci ocalałych i ich przodków – stwierdził.

Na początku tygodnia kraje byłej Jugosławii podpisały w Paryżu porozumienie w sprawie wspólnej renowacji bloku 17 z czerwonej cegły na terenie obozu Auschwitz i utworzenia stałej wystawy upamiętniającej około 20 000 osób deportowanych z ich terytoriów. Tom. W projekcie wezmą udział Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Słowenia.

Ochrona obozu to zły znak Okropności HolokaustuZe swoim niezwykle mylącym wpisem „Arbeit Macht Frei” („Praca czyni wolnym”) wymaga nieustannego wysiłku historyków i ekspertów oraz znacznych funduszy.

Naziści, którzy okupowali Polskę w latach 1939-1945, po raz pierwszy wykorzystali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. dobudowano w Birkenau drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji europejskich Żydów, Romów i innych narodowości oraz rosyjskich jeńców wojennych.

27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau, w którym przebywało około 7 000 więźniów, w tym dzieci i osoby zbyt słabe, by chodzić. Niemcy ewakuowali dziesiątki tysięcy innych więźniów ćwierć dnia wcześniej, w ramach tak zwanego Marszu Śmierci, ponieważ wielu więźniów zmarło z wycieńczenia i ujemnych temperatur.

Od 1979 roku teren Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

___

Współpracownicy prasowi Kirsten Kreishaber w Berlinie, Nicole Winfield w Rzymie, Joanna Kozłowska w Londynie i Anita Snow w Phoenix w Arizonie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.