Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odnotowuje drugi najwyższy roczny wzrost cen domów w UE

Polska odnotowuje drugi najwyższy roczny wzrost cen domów w UE

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że ​​Polska odnotowała drugi co do wielkości roczny wzrost cen domów w UE. Pokazują również, że kraj odnotował najwyższy w Europie kwartalny wzrost cen po wprowadzeniu zeszłego lata programu dopłat do kredytów hipotecznych dla osób kupujących kredyty hipoteczne po raz pierwszy.

Dane za III kwartał 2023 roku pokazały, że ceny w Polsce były o 9,3% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jedynie Chorwacja (10,9%) odnotowała najszybszy wzrost spośród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegię i Szwajcarię.

Średni wzrost cen w tych 29 krajach wyniósł 1,1%. Ceny spadły w jedenastu krajach, w tym w Niemczech (-10,2%) i Luksemburgu (-13,6%).

Pod względem zmian cen w stosunku do poprzedniego kwartału największy wzrost odnotowała Polska (4,5%), a za nią plasowały się Rumunia (3,4%) i Dania (3,1%).

Po tym, jak ówczesny polski rząd wprowadził w lipcu program oferowania kredytów hipotecznych kupującym po raz pierwszy z gwarantowaną stopą procentową w wysokości 2% przez dziesięć lat, rząd pokrywa każdą różnicę w porównaniu ze stopą rynkową.

W ramach programu w lipcu liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła trzykrotnie w stosunku do roku poprzedniego. W grudniu, po zakończeniu programu, wpłynęła duża liczba wniosków.

W ostatnim kwartale 2023 roku ceny mieszkań w Polsce nadal rosły, osiągając 30% roczny wzrost w niektórych dużych miastach, takich jak Poznań czy Kraków.

Choć program dopłat do kredytów hipotecznych został wstrzymany na początku stycznia, nowy rząd, który objął urząd w grudniu, rozważa wprowadzenie podobnego programu od połowy 2024 roku.

Ceny wzrosły z powodu niedoboru mieszkań, a niektóre szacunki wskazują na niedobór 4 milionów mieszkań. Utrudnia to wejście na rynek młodym Polakom, z których prawie połowa mieszka z rodzicami, co jest jednym z najwyższych wskaźników w UE.

READ  Wideo: Styl Smooth Bike Park w Czechach i Polsce

Według wskaźnika dostępności mieszkań opracowanego przez serwis informacyjny Europa politycznaPo Paryżu, Pradze i Bratysławie Warszawa jest czwartą stolicą UE, w której mieszkańcom najtrudniej jest kupić mieszkanie.

Aby pozwolić sobie na mieszkanie o powierzchni 75 metrów kwadratowych w Warszawie, trzeba byłoby odkładać przeciętną lokalną pensję na prawie dwadzieścia lat, w porównaniu do ponad 23 lat w Paryżu. Polityka Obliczony.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Genia Flerman/Usuń rozpryski