Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Duński rząd zamierza odwołać święto bankowe, aby zwiększyć wydatki na obronę |  Dania

Duński rząd zamierza odwołać święto bankowe, aby zwiększyć wydatki na obronę | Dania

Nowy rząd Danii, pierwsza lewicowo-prawicowa koalicja w tym kraju od lat 70., zaczął niepopularnie, ogłaszając, że jedną z pierwszych propozycji politycznych będzie odwołanie święta państwowego.

Socjaldemokratyczna premier Mette Frederiksen mianowała swoich prawicowych przeciwników politycznych kluczowymi ministrami w swoim nowym, zorientowanym na reformy rządzie w czwartek, po wyrównanych wyborach. Wybory parlamentarne w zeszłym miesiącu.

Centrolewicowa partia Frederiksena zdobyła ponad jedną czwartą głosów w wyborach 1 listopada i zdecydowaną większość w parlamencie ze swoimi lewicowymi sojusznikami, ale zamiast tego zdecydowała się na utworzenie rzadkiej koalicji ponad podziałami politycznymi.

Argumentuje, że sojusz z centroprawicową Partią Liberalną i centrowymi umiarkowanymi, którzy mają większość roboczą w 179-osobowym parlamencie, leży w najlepszym interesie kraju, biorąc pod uwagę zagrożenia związane z obecną sytuacją polityczną i gospodarczą na świecie.

Jednak jak dotąd więcej uwagi poświęcono decyzji nowego rządu o włączeniu do pierwotnego porozumienia politycznego propozycji usunięcia z kalendarza jednego z jedenastu świąt narodowych Danii, Sklep Bededagi Albo wielki dzień modlitwy.

Wprowadzony jako święto państwowe w 1686 roku, Wielki Dzień Modlitwy przypada na czwarty piątek po Wielkanocy, dając ludziom wyjątkowo długi wiosenny weekend. Oprócz czwartku Wniebowstąpienia jest to również popularny dzień kościelnych ceremonii bierzmowania.

Rząd twierdzi, że odwołanie święta zwiększy aktywność gospodarczą i produktywność, pomagając w realizacji zobowiązania Sojuszu do osiągnięcia celu NATO, jakim jest przeznaczanie 2% produktu krajowego brutto na wydatki na obronę trzy lata przed planowanym terminem.

Posunięcie to spotkało się z krytyką skrajnej lewicy i skrajnej prawicy, a także kościoła i środowisk biznesowych. Partia Nei Bürgerlij (Nowa Prawica) zagroziła referendum, twierdząc, że święto jest „powiązane z ważnymi tradycjami”.

Koalicja Czerwono-Zielonych stwierdziła, że ​​ta „naprawdę dziwaczna” decyzja doprowadzi do tego, że ciężko pracujący Duńczycy będą musieli „zapłacić za dobrze zasłużone wakacje, aby ci, którzy mają więcej, mogli uzyskać wyższe dochody i obniżki podatków od osób prawnych”.

READ  Wiadomości Merkel: Niemcom może grozić blokada do czerwca, ponieważ ograniczenia nie usuwają przypadków | Świat | Aktualności

Duńskie Stowarzyszenie Księży skarżyło się, że odwołanie Wielkiego Dnia Modlitwy pozostawiłoby duchownych i osoby oczekujące na bierzmowanie „w logistycznym koszmarze”, ponieważ dni bierzmowania są często planowane z ponad rocznym wyprzedzeniem.

„Jest wiele osób, które będą musiały zrestrukturyzować swoje plany” – powiedział agencji informacyjnej Ritzau prezes stowarzyszenia, Pernille Vegesu-Baje. „Ludzie rezerwują restauracje, firmy cateringowe, namioty i sprzęt nawet na pięć lat”.

Dziekan katedry w Roskilde, Anne-Sophie Olander, powiedziała TV2, że święta religijne to czas „modlitwy i refleksji”, podczas gdy Ever Hansen powiedział, że jego firma cateringowa straciłaby od 20 do 30 000 DKK (2350–3520 funtów), gdyby wakacje zostały odwołane .

Frederiksen, która w tym tygodniu zgodziła się utworzyć koalicję po odrzuceniu wezwań do niezależnego śledztwa w sprawie jej roli w nielegalnym zamówieniu. Ubój stada norek na wsi W czasie pandemii nie okazał skruchy.

„W kraju trwa wojna Europai musimy wzmocnić naszą obronę… a to będzie wymagało od wszystkich trochę większego wkładu” – powiedział premier.

Wśród członków nowego rządu był były premier Lars Löcke Rasmussen, który przewodził Partii Liberalnej przed wyjazdem do założenia Moderatów, który został mianowany ministrem spraw zagranicznych.

Obecny przywódca liberałów, Jakob Elmann Jensen, jest wicepremierem i ministrem obrony. W skład nowego rządu, składającego się z 15 mężczyzn i 8 kobiet, wchodzi 11 socjaldemokratów, 7 liberałów i 5 umiarkowanych.