Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Raport komisji Izby Reprezentantów badającej zamieszki na Kapitolu w celu głosowania w sprawie zalecenia zarzutów karnych przeciwko Donaldowi Trumpowi |  Wiadomości z USA

Raport komisji Izby Reprezentantów badającej zamieszki na Kapitolu w celu głosowania w sprawie zalecenia zarzutów karnych przeciwko Donaldowi Trumpowi | Wiadomości z USA

Komisja Specjalna Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych badająca zamieszki na Kapitolu przygotowuje się do głosowania w sprawie wezwania Departamentu Sprawiedliwości do postawienia zarzutów karnych byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, zgodnie z doniesieniami amerykańskich mediów.

Politico poinformowało w piątek, że proponowane zarzuty przeciwko Trumpowi obejmują podburzanie, powołując się na dwie anonimowe osoby zaznajomione ze sprawą.

Według NBC komisja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie skierowań w sprawach karnych, ale aktywnie rozważa postawienie zarzutów niesubordynacji, utrudniania postępowania w Kongresie i konspiracji.

Chociaż wszystkie trzy zalecenia są możliwe, trzy różne źródła aktywnie zaangażowane w obrady komisji informują NBC News, że nie podjęto ostatecznego wezwania.

Komisja składająca się z siedmiu Demokratów i dwóch Republikanów będzie głosować nad swoim raportem i skierowaniami w sprawach karnych w poniedziałek.

Prowadzi dochodzenie w sprawie szturmu na Kapitol Stanów Zjednoczonych, podczas którego tysiące zwolenników Trumpa maszerowało na Kongres 6 stycznia 2021 r. w nieudanej próbie obalenia porażki Trumpa w wyborach w 2020 r.

Chociaż komisja kongresowa nie może wnieść oskarżenia przeciwko Trumpowi, może zdecydować o skierowaniu sprawy karnej do Departamentu Sprawiedliwości, jeśli członkowie tak zdecydują.

Skierowanie nie musi oznaczać, że Departament Sprawiedliwości, który prowadzi własne śledztwo w sprawie zamieszek, zdecyduje się wnieść oskarżenie.

obrazek:
Protestujący popierający Trumpa szturmują Kapitol USA podczas wiecu

Pięć osób, w tym policjant, zginęło podczas zamieszek lub wkrótce po nich, a ponad 140 policjantów zostało rannych.

Publiczne przesłuchania komisji, podczas których przesłuchiwano byłych republikańskich doradców i kluczowych pracowników Białego Domu w sprawie przygotowań do zamieszek, uwydatniły rolę Trumpa w sprowokowaniu bezprecedensowego ataku na Kapitol.

Pan Trump powiedział tłumowi swoich zwolenników, że nigdy nie odda wyborów w 2020 roku i wezwał ich do „walki jak diabli”, zanim udają się na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.

READ  Dlaczego kryzys klimatyczny oznacza, że ​​niektóre angielskie róże przestaną kwitnąć | rośliny

Komisja wezwała byłego przewodniczącego Pod koniec ostatniej rozprawy publicznej w październiku.

Początkowo powiedział, że się zastosuje, ale potem pozwał, aby uniknąć składania zeznań lub dostarczania wymaganej dokumentacji, i odmówił stawienia się na przesłuchanie.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać łatwo dostępny odtwarzacz wideo

Wideo z zamieszek w Kapitolu z 6 stycznia

Komisja zgromadziła zbiór materiałów związanych z zamieszkami, w tym transkrypcje ponad 1000 wywiadów i miliony innych dokumentów.

Czytaj więcej:
Jak rozwinęły się chaotyczne cztery godziny w Waszyngtonie
Emerytowany policjant skazany za napaść na funkcjonariusza podczas ataku na Kapitol

W październiku policjant, który był na służbie podczas zamieszek na Kapitolu USA, Michael Fannon, powiedział Sky News, że Myśli, że umrze po pobiciu i pobiciu paralizatorem u podstawy czaszki, powodując u niego zawał serca i urazowe uszkodzenie mózgu.

Atak na Kapitol sprawił, że politycy uciekli, ratując się życiem, gdy ludzie wybijali okna i wdzierali się do budynku.