Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Drugi dzień Davos: Świat „w tarapatach” wraz z pogłębiającym się kryzysem żywnościowym – aktualizacje na żywo | Praca

Lagarde: Recesja w strefie euro nie jest sprawą zasadniczą

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Krystyna Lagarde Powiedział Bloomberg TV w Davos, że strefa euro osiągnęła „punkt zwrotny” w polityce pieniężnej, przygotowując się do pozostawienia za sobą ujemnych stóp procentowych.

Lagarde potwierdziła to, co opublikowała wczoraj na swoim blogu, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie wyjdzie z ujemnych stóp procentowych do końca trzeciego kwartału, a pierwsza podwyżka stóp nastąpi w lipcu.

Lagarde upierała się, że:

Nie wpadamy w panikę.

Lagarde zakwestionowała również poglądy, że strefa euro zmierza w recesję, mówiąc:

„Nie mamy tego jako punktu odniesienia”.

[the word on the floor here, though, is that Europe could be heading into recession, especially if a ban on Russian energy is agreed].

Oxfam przekonuje do wprowadzenia podatku majątkowego od miliarderów, ostrzegając Davosa, że ​​rekordowo wysokie ceny żywności na świecie prowadzą do niepokojów społecznych i politycznych oraz grożą pogrążeniem milionów ludzi w ubóstwie.

Gabriella Bucher, dyrektor wykonawczy Oxfam International, przemawia w panelu dyskusyjnym na temat reformy globalnego systemu podatkowego.

Mówi, że co 48 sekund jedna osoba umiera z głodu w Etiopii, Kenii i Somalii, gdzie susze są powszechne w Rogu Afryki. I

To dopiero początek, mówi Bucher, a świat nie zbiera wystarczającej ilości pieniędzy, aby pomóc.

Kryzys głodowy narasta. Bucher wyjaśnia, że ​​naprawdę musimy działać i mobilizować środki, a nawet niewielki wzrost stawek podatkowych dla milionerów zrobiłby dużą różnicę.

Dodaje, że miliarderzy czerpią zyski z bólu, a zebranych przez bogatych sum nie da się przeznaczyć na kilka etapów.

W sprawie globalnego porozumienia w sprawie minimalnych stawek podatkowych, Maciej CormanSekretarz Generalny Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwojumówi, że jest optymistą i optymistą, że Europa wdroży zasady modelu filaru II (dla krajowego wdrożenia globalnego minimalnego podatku w wysokości 15% od korporacji międzynarodowych).

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Umieść tweeta Mówi, że ratyfikacja międzynarodowej umowy w sprawie podatku od osób prawnych zostanie opóźniona do końca roku po okresie przejściowym w USA. Twierdzi, że przyjęcie filarów 1 i 2 leży w „racjonalnym interesie własnym” wszystkich krajów w obawie, że konwencja republikańska może zniweczyć umowę pic.twitter.com/JXKJSzcE8j

– Mehreen Khan 24 maja 2022

Corman mówi, że jest „optymistyczny i optymistyczny”, że UE będzie w stanie przekonać Polskę, by nie blokowała dziś w Ecofin wytycznych dotyczących minimalnego podatku w II filarze

– Mehreen Khan 24 maja 2022

Adam Toze: Ryzyko eskalacji nuklearnej jest bezcenne

Larry Elliott

W kręgu zainteresowania dominują również rywalizacje geopolityczne.

Profesor Adam Toze z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku powiedział, że jest zaniepokojony Chinami, ponieważ wydaje się, że nie ma tam „odstępstwa” od polityki zerowego zamknięcia Pekinu.

Jednak Tooze jest bardziej zaniepokojony wybuchem zimnej wojny, podczas której trwa wojna rosyjsko-ukraińska.

„Nie lekceważono ryzyka eskalacji nuklearnej”, mówi nam Tooze, zastanawiając się, co może zrobić Władimir Putin.

Powiedział, że politycy w Stanach Zjednoczonych chcieli odmówić Rosji możliwości prowadzenia niezależnych działań wojskowych, czego nie robili w latach między końcem II wojny światowej a upadkiem komunizmu.

„To nie jest jak zimna wojna”.

Touse powiedział, że nie jest pewien, jak NATO zareaguje na użycie przez Rosję taktycznej broni jądrowej, ale jest pewien jednego: doprowadzi to do masowego globalnego krachu finansowego.

Wprowadzenie: Świat jest „w tarapatach” wraz z nasileniem się kryzysu żywnościowego

Dzień dobry z Davos.

Obawy o pogłębiający się kryzys żywnościowy i recesję gospodarczą budzą się w drugim dniu Światowego Forum Ekonomicznego.

Zakłócenia w dostawach spowodowane wojną na Ukrainie i zamknięciem portów Morza Czarnego spowodowały wzrost cen, tworząc niedobory i groźbę śmierci głodowej.

mój brat steinerOdpowiedzialny za Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)mówi nam, że świat nie jest gotowy na to, co ma nadejść:

„Mamy kłopoty. Wojna na Ukrainie jest pod wieloma względami tragiczna. Mamy do czynienia z ostrym kryzysem żywnościowym, paliwowym i finansowym. Na dzień dzisiejszy nie ma powodu, by sądzić, że jest to wyzwanie krótkoterminowe.”

Znajdujemy się w środku serii nasilających się kryzysów, a świat nie jest na nie przygotowany.

Steiner powiedział, że głód był prawdopodobnie jedyną rzeczą, która skłaniała ludzi do wychodzenia na ulice, ponieważ gdy ludzie dowiedzieli się, że nie mogą wyżywić swoich rodzin, stracili wiarę w rząd.

„To, co widzieliśmy na Sri Lance, prawdopodobnie zobaczymy w coraz większej liczbie krajów”.

Steiner powiedział, że 200 milionów ludzi cierpi z powodu ostrego głodu, dwukrotnie więcej niż pięć lat temu. „To bardzo niebezpieczne” – powiedział.

Wysokie ceny energii – kolejna konsekwencja wojny na Ukrainie – spowodowały problemy z bilansem płatniczym wielu krajów rozwijających się.

Najbogatsze kraje muszą podjąć decyzję. Czy zamierzają przyspieszyć, czy pozwolą, aby wszystko toczyło się dalej”.

Wczoraj szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgijewa Ostrzegam, aby się martwić Zdobądź jedzenie Niedrogie „uderza w sufit” na całym świecie.

Dawid Paisleyszef Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, ostrzega, że ​​zbliża się „niszczący kryzys głodowy”, w którym miliony ludzi są na krawędzi głodu.

startowy #WEF22 w # Davos. W obliczu niszczącego globalnego kryzysu głodowego na naszym progu stało się możliwe uratowanie milionów przed śmiercią głodową. Potrzebujemy dziś pomocy wszystkich, aby ratować życie: od światowych przywódców po sektor prywatny i miliarderów! pic.twitter.com/oAH1LApFSX

– David Beasley (@WFPChief) 23 maja 2022

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, i Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wygłaszają dziś przemówienia inauguracyjne, innego pracowitego dnia.

program tutajOto wybór:

harmonogram prac:

 • 8.45 Davos (7.45 GMT): Ponowne wyobrażenie sobie globalnego systemu podatkowego z Gabriellą Bucher z Oxfam i Stephanie Stancheva, profesor Ekonomia Na Uniwersytecie Harvarda Matthias Kormann z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
 • 10:00 w Davos (9:00 GMT): Specjalne przemówienie premiera Hiszpanii Pedro Sancheza
 • 10.45 Davos (9.45 GMT): Geopolitical Outlook z Hiną Rabbani Khar, ministrem stanu ds. spraw zagranicznych Pakistanu, Andrzejem Dudą, prezydentem Polski, Gregorym W. Mixem, kongresmenem z Nowego Jorku i Jose Manuelem Alparisem Bueno, ministrem Spraw Zagranicznych Hiszpanii, właściciel Jego Wysokość Książę Faisal bin Farhan Al Saud, Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz Pekka Haavisto, Minister Spraw Zagranicznych Finlandii.
 • 11:00 w Davos (10:00 GMT): Specjalne przemówienie Ursuli von der Leyen, Przewodniczącej Komisji Europejskiej.
 • 11.15 Davos (10.15 GMT): Panel o akcji hybrydowej, co dalej?
 • 11:30 Davos: Specjalne przemówienie Jensa Stoltenberga, Sekretarza Generalnego NATO
 • 11.45 Davos (10.45 GMT): Przyspieszenie drogi do zera netto dzięki Fatihowi Birolowi z IEA, Johnowi Kerry, Catherine McGregor i Fransowi Timmermansowi.
 • 14.30: Jak radzić sobie z kosztami życia w kryzysie
 • 15:00: Bezpieczeństwo energetyczne i Europejski Zielony Ład, w tym Pedro Sanchez, Anna Borg, dyrektor generalny Wattenfall, Frans Timmermans, wiceprezes wykonawczy Europejskiego Zielonego Ładu, Komisja Europejska, Esther Bigett, Novosemis, dyrektor generalny, Gitanas Nausuda, prezydent Litwy
 • 15.30: Porozmawiaj z Satyą Nadellą, dyrektorem generalnym Microsoft
 • 16.30 Davos (15.30 GMT): Locking Europe, z Andreiem Yermakiem, szefem Administracji Prezydenta Ukrainy, premierem Belgii Alexander de Croo, premierem Belgii, Stevo Pendarowskim, prezydentem Macedonii Północnej, Kajsą Olongren, ministrem Obrona Holandii, Jens Stoltenberg Sekretarz Generalny NATO
 • 17:30 Davos (16:30 GMT): Przygotuj się na następną pandemię, w tym Bill Gates, Peter Sands, dyrektor generalny Global Fund to Fight AIDS, Gruźlica i Malaria, Francis de Sousa, dyrektor generalny Illumina, Helen E. Clark of the World Organizacja Zdrowia, Paweł. Kagame, prezydent Rwandy

READ  Od MLK do Doliny Krzemowej, jak świat wpadł w „Ojca Uważności” | Wietnam