Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Darez: Program edukacyjny BBC w Afganistanie pomaga dzieciom, którym nie wolno chodzić do szkoły

Darez: Program edukacyjny BBC w Afganistanie pomaga dzieciom, którym nie wolno chodzić do szkoły

Źródło obrazu, Robert Timothy / BBC

podpis pod zdjęciem,

Alia Farzan jest prezenterką Dari, która pierwotnie chciała zostać nauczycielką

BBC uruchomiło nowy program edukacyjny dla dzieci w Afganistanie, którym nie wolno chodzić do szkoły.

Jego celem są dzieci w wieku od 11 do 16 lat, w tym dziewczęta, którym rządzący talibowie zawiesili naukę w szkole średniej.

Tygodniowy program nazywa się Daris, co oznacza lekcję dari i paszto, dwóch oficjalnych języków Afganistanu.

Prowadzony przez afgańskie dziennikarki BBC, które zostały ewakuowane z Kabulu podczas przejęcia władzy przez talibów w 2021 roku.

Każdy nowy cotygodniowy półgodzinny odcinek Dars będzie emitowany cztery razy dziennie, od soboty do piątku, w nowo uruchomionej stacji BBC News Afganistan.

Program będzie dostępny również w Internecie BBC News paszto I BBC News Odważ się Kanały na Facebooku będą częścią ramówki BBC Persian TV i będą nadawane w radiu za pośrednictwem sieci nadajników BBC FM w Afganistanie, a także na falach krótkich i średnich.

Alia Farzan jest jednym ze wstępów do języka dari.

„Każdego dnia rozmawiam z wieloma afgańskimi dziewczynami, które wciąż są w kraju i mówią mi, że nie mogą chodzić do szkoły” – mówi. „Są tak bezradni, a czasami wydają się beznadziejni”.

Talibowie powiedzieli, że szkoły dla dziewcząt są tymczasowo zamknięte do czasu znalezienia „odpowiedniego środowiska”.

Powiedzieli również, że decyzja społeczności międzynarodowej o zamrożeniu płatności pomocowych oznacza, że ​​nie mają pieniędzy na zajęcia tylko dla kobiet.

podpis pod zdjęciem,

Prezenterka BBC w języku paszto, Shazia Sangarwal, uczy afgańskich dzieci matematyki, dostosowując treści BBC Bitesize

Maryam Aman jest jednym z producentów serialu i mówi, że adaptacja treści BBC Bitesize dla afgańskiej publiczności wykracza poza tłumaczenie. „Czy chłopiec lub dziewczyna, którzy mieszkają na wsi w Afganistanie, wiedzą, co to jest pizza, kiedy mówimy o ułamkach w matematyce, czy też powinniśmy zachować ją jako duży okrągły chleb?”

Zespół chciał również, aby oprogramowanie było jak w domu. „Afgańczycy lubią szachy i często można je znaleźć w większości domów rodzinnych” – mówi. „Chcieliśmy dodać to dziedzictwo kulturowe do naszego programu i umieścić takie rzeczy”.

Kiedy dorastała afgańska prezenterka BBC, Shazia Haya, uczęszczanie do szkoły było źródłem stresu.

„Właśnie skończyłem 12 lat szkoły, a mój starszy brat i ojciec mówili:„ To ci wystarczy. Musisz się ożenić ”.

Źródło obrazu, Robert Timothy / BBC

podpis pod zdjęciem,

Shazia Haya jest jedną z prezenterek nowego programu edukacyjnego paszto

Pasztoński nadawca żyje z jego dezaprobatą do dziś. „Nawet teraz, gdy pytam ojca, co studiowałam na uniwersytecie lub jaki był mój ulubiony przedmiot w szkole, nie wie, bo nie interesowała go moja edukacja, tylko dlatego, że jestem dziewczyną” – mówi.

To kobiety w rodzinie Shazii, w tym jej matka, zachęciły ją do studiowania na uniwersytecie.

„Dlatego ten nowy program BBC tak wiele dla mnie znaczy” – mówi. „Znam wartość edukacji i wiem, jak trudne może być, gdy nie masz wsparcia”.

Alia urodziła się w 1996 roku, kiedy talibowie po raz pierwszy przejęli kontrolę nad Afganistanem.

Mimo oficjalnego zakazu edukacji dziewcząt w tamtym czasie, pojawiła się dla niej iskierka nadziei. Dorastała w północnej prowincji Takhar, gdzie dziewczęta nadal uczęszczały na zajęcia, a jej ojciec był nauczycielem.

„Mój ojciec został zabity 16 lat temu” – mówi. „Chciał, żebym został dziennikarzem, a ja chciałem być nauczycielem, ponieważ mój ojciec był nauczycielem.

„Tak więc, dołączając do tego programu, spełniam marzenie moich rodziców i moje”.

Alia mówi, że często myśli o swojej dalszej rodzinie, zwłaszcza o dziewczynach w wieku szkolnym, które wciąż przebywają w Afganistanie.

„Czasami stawiam się na ich miejscu i myślę, że jeśli jestem na wsi i jestem nastolatką, która nie może chodzić do szkoły, nie może wychodzić sama, nie ma żadnych podstawowych praw , co powinienem zrobić?” Mówi.

„Byłbym bardzo zadowolony, gdyby ktoś mi pomógł i czegoś mnie nauczył”.