Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ujawniono: czeski premier wykorzystał firmy offshore do zakupu francuskiej rezydencji za 13 milionów funtów | Republika Czeska

Andrej Babis, czeski premier, miliarder, jest pod presją, aby wyjaśnić złożoną strukturę offshore, której użył do sfinansowania zakupu wartej 13 milionów funtów rezydencji w południowej Francji.

Ujawnienie kontroli Babiša nad wieloma spółkami offshore pojawia się, gdy w tym tygodniu bierze udział w wyborach powszechnych w Czechach – i jest to ostatni wstydliwy obrót dla byłego. oligarchowie Ci, którzy weszli do polityki, obiecali walczyć z korupcją. Babis jest drugim najbogatszym człowiekiem w Czechach z majątkiem netto 2,7 miliarda funtów, ale jego przeszłe interesy wywołały publiczne protesty i trwające starcia z Unią Europejską.

Szczegóły tajnych porozumień premiera na morzu zostały ujawnione w Pandora Papers, największym zestawie danych zagranicznych, jakie kiedykolwiek wyciekły. Dokumenty, które wyciekły, zostały udostępnione przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych z Guardianem, BBC i innymi mediami na całym świecie.

Szybka porada

Co to są liście Pandory?

pokazać

Pandora Papers to największy zbiór przecieków z rajów podatkowych w historii. Zapewnia rzadki wgląd w ukryty świat finansów zewnętrznych i rzuca światło na tajemnice finansowe niektórych najbogatszych ludzi na świecie. Akta wyciekły do ​​Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), które ma dostęp do Guardiana, BBC i innych mediów na całym świecie. W sumie zbiór składa się z 11,9 mln plików, które wyciekły od 14 zewnętrznych usługodawców, z łącznie 2,94 terabajtami informacji. To sprawia, że ​​jest znacznie większy niż zarówno Panama Papers (2016), jak i Paradise Papers (2017), dwa poprzednie zewnętrzne przecieki.

Skąd pochodzą dokumenty Pandory?

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, nie zidentyfikowała źródła wycieku dokumentów. Aby ułatwić globalne śledztwo, IFJ zapewniła zdalny dostęp do dokumentów dziennikarzom w 117 krajach, w tym dziennikarzom The Washington Post, Le Monde, El Pais, Sueddeutsche Zeitung, PBS Frontline i Australian Broadcasting Corporation. W Wielkiej Brytanii śledztwo prowadzili The Guardian i BBC Panorama.

Kim jest zewnętrzny usługodawca?

14 dostawców usług offshore w Infusion świadczy usługi korporacyjne osobom fizycznym lub firmom, które chcą prowadzić działalność za granicą. Ich klienci zazwyczaj szukają dyskretnie zakładania korporacji lub trustów w lekko regulowanych rajach podatkowych, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI), Panama, Wyspy Cooka i amerykański stan Dakota Południowa. Spółki zarejestrowane na morzu mogą być wykorzystywane do przechowywania aktywów, takich jak nieruchomości, samoloty, jachty, inwestycje kapitałowe i kapitałowe. Trzymając te aktywa w spółce offshore, możliwe jest ukrycie tożsamości osoby, do której faktycznie należą lub „właściciela rzeczywistego” przed resztą świata.

Dlaczego ludzie przenoszą pieniądze za granicę?

Zwykle ze względów podatkowych, poufności lub regulacyjnych. Jurysdykcje offshore zazwyczaj nie mają podatków dochodowych ani od osób prawnych, co czyni je atrakcyjnymi dla zamożnych osób i firm, które nie chcą płacić podatków w swoich krajach ojczystych. Chociaż ten rodzaj uchylania się od płacenia podatków jest etycznie wątpliwy, może być również legalny. Jurysdykcje offshore są również bardzo tajne i publikują niewiele lub nie publikują żadnych informacji o firmach lub trustach tam ustanowionych. Może to być przydatne dla przestępców, takich jak osoby uchylające się od płacenia podatków lub osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy, którzy muszą ukryć pieniądze przed podatkami lub organami ścigania. Prawdą jest również, że ludzie w skorumpowanych lub niestabilnych krajach mogą korzystać z usług zewnętrznych usługodawców, aby umieścić swoje aktywa poza zasięgiem represyjnych rządów lub przeciwników przestępczych, którzy mogą próbować je przejąć, lub starać się ominąć twarde ograniczenia walutowe. Inni mogą wyjechać za granicę w celu dziedziczenia lub planowania spadkowego.

Czy wszyscy z Pandory Papers zrobili coś złego?

Nie. Przenoszenie pieniędzy za granicę samo w sobie nie jest nielegalne i istnieją uzasadnione powody, dla których niektórzy to robią. Nie ma żadnych podejrzeń o wykroczenia nikogo wymienionego w dokumentach Pandory. Osoby, które mogą zostać oskarżone o szeroki zakres wykroczeń: od wątpliwych moralnie po potencjalnego przestępcę. The Guardian publikuje historie oparte na wyciekających dokumentach dopiero po rozważeniu interesu publicznego. Jest to szeroka koncepcja, która może obejmować zwiększenie przejrzystości poprzez ujawnienie tajnych właścicieli nieruchomości offshore w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli ci właściciele nie zrobili nic złego. Inne artykuły mogą zwracać uwagę na ważne kwestie debaty publicznej, podnosić kwestie etyczne, rzucać światło na sposób działania przemysłu zewnętrznego lub pomagać w informowaniu wyborców o politykach lub darczyńcach na rzecz demokratycznej odpowiedzialności.

Dziękujemy za twoją opinię.

Odkrycia te powiększają listę kontrowersji, przed którymi stoi czeski premier w dążeniu do powrotu do władzy. w czerwcu, Zapytała czeska policja Oskarżać Babish o długoterminowe oszustwa Przypadek bocianiego gniazdarzekomo uzyskane nieuczciwie 2 mln EUR (1,72 mln GBP) w funduszach UE zbudować hotel.

Babish od dawna odrzuca wszystkie zarzuty o wykroczenia i odrzuca wniosek policji jako „umotywowany politycznie”. Jednak w sierpniu Komisja Europejska zagroziła zawieszeniem wypłat unijnych dotacji dla państw Rady Współpracy Państw Zatoki Republika Czeska O podejrzeniu konfliktu interesów w kontaktach biznesowych Babes.

Andre Babis startował w wyborach „by walczyć z korupcją i innymi bolączkami systemu politycznego kraju”. Fot.: Francois Lenoir/Reuters

Jego biuro nie odpowiedziało na prośby Guardiana o komentarz na temat jego spółek offshore, podczas gdy on odmówił rozmowy z ekipą kamerzystów BBC na temat jego francuskich udziałów, gdy przesłuchiwali go na temat przebiegu kampanii wyborczej w Czechach.

Andre Babis kontra korespondenci BBC Panorama Offshore - wideo
Andre Babis kontra korespondenci BBC Panorama Offshore – wideo

Bandura Papers pokazuje, że w 2009 roku ówczesny biznesmen – kiedy jeszcze nie wszedł do polityki – udzielił 15 milionów euro poprzez serię tajnych pożyczek za pośrednictwem trzech spółek offshore: od Blakey Finance Limited z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych poprzez firmę o nazwie Boyne Holding LLC. w Waszyngtonie do swojego oddziału SCP Bigaud w Monako. Według ujawnionych dokumentów, wykorzystał on panamską firmę prawniczą Alcogal do założenia trzech firm w tym samym roku.

Gdy pieniądze przez łańcuch dotarły do ​​firmy w Monako, zostały wykorzystane na zakup rezydencji i sąsiedniej willi w Mougins, niedaleko Lazurowego Wybrzeża. Nieruchomość obejmuje prywatne kino, basen, salę bilardową i piwnicę z winami, a także główną sypialnię z dwiema łazienkami.

Schemat blokowy dziecka

Przekazywanie środków za granicę lub wykorzystywanie spółek offshore do zakupu nieruchomości nie jest nielegalne i czasami odbywa się z uzasadnionych powodów związanych z prywatnością lub bezpieczeństwem. Nie jest jednak znane pierwotne źródło pozyskania środków, dlatego Babis wybrał tak złożoną strukturę do sfinansowania zakupu, którego dokonałby bezpośrednio. Eksperci stwierdzili, że ustalenia nie przyniosły Babis żadnych wyraźnych korzyści podatkowych.

Widok mapy Google pokazujący pałac i sąsiednią willę w Mougins
Zobacz Mapy Google pokazujące pałac i sąsiednią willę w Mougins. Obraz: Mapy Google

Czeski ekspert podatkowy powiedział:[It] Wygląda na złożoną strukturę, która ukrywa własność firmy lub nieruchomości”.

Wydaje się, że premier nie zgłosił majątku ani firm czeskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości.

W 2012 roku Babis założył własną partię polityczną, populistyczną ANO 2011, i startował w wyborach „by walczyć z korupcją i innymi bolączkami systemu politycznego kraju”. Okazało się jednak, że jest postacią polaryzującą.

Pełnił funkcję ministra finansów w 2014 r., a po wyborach 2017 r. został premierem, tworząc rząd mniejszościowy składający się z jego partii ANO i Socjaldemokratów (ČSSD), który opiera się na Partii Komunistycznej (KSCM), aby utrzymać się u władzy. Inne partie odmówiły służby w rządzie kierowanym przez Babisa z powodu stawianych mu zarzutów. W ostatnich sondażach ANO prowadzi wąskim marginesem, ale znajduje się pod presją dwóch ugrupowań opozycyjnych.

Farma Bocianiego Gniazda Andrej Babis
Babis rzekomo wykorzystał fundusze unijne przekazywane za pośrednictwem konglomeratu Agrofert do budowy Bocianiego Gniazda, hotelu oraz centrum rozrywkowo-konferencyjnego. Zdjęcie: Cum Okolo / Alamy

Skandal Bocianiego Gniazda, w którym rzekomo wykorzystał pieniądze UE przekazane przez konglomerat rolno-chemiczny Agofert na budowę Bocianiego Gniazda — hotelu, restauracji oraz centrum rozrywkowo-konferencyjnego położonego na czeskiej wsi około 65 km na południe od Pragi — przeżył większość czasu Babes w polityce. Doprowadziło to do największych protestów ulicznych od czasu aksamitnej rewolucji 1989 roku i upadku komunizmu, a wzywa do jego rezygnacji.

Ostatnia konfrontacja premiera z UE nastąpiła po umieszczeniu ogromnej firmy Agrofert w dwóch funduszach powierniczych. Audyt UE znaleźli Zachował „bezpośredni” i „pośredni” wpływ na gospodarstwa. W efekcie „Wszystkie Granty” są przyznawane Agrofertowi od lutego 2017 r. Naruszyć prawo dotyczące konfliktu interesów.

Babis – urodzony na Słowacji syn wysokiego rangą komunistycznego urzędnika, który był reprezentantem Czechosłowacji w GATT, który był prekursorem Światowej Organizacji Handlu w Genewie – powiedział w przeszłości, że wykorzystał własne oszczędności z czasów pobytu w Szwajcarii na wykupienie pierwszy kraj – jest właścicielem Agrofertu wraz z innymi partnerami – mówi David Ondráčka, prezes Ex-Transparency International w Czechach. Babiš przekształcił go w konglomerat co najmniej 300 firm z sektorów od żywności po kliniki niepłodności.

Zdolność Babisha do kupowania spółek publicznych sprzedanych w postkomunistycznych prywatyzacjach została wzmocniona przez jego pozycję jako pracownika Petrimex, państwowej firmy energetycznej z siedzibą w Maroku.

Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że mógł mieć od niego więcej pomocy Domniemana rola informatora Z Státní bezpečnost (StB), tajną policją z czasów komunistycznych, która prawdopodobnie zwerbowała go w 1982 roku, umożliwiając mu pracę za granicą jako przedstawiciel handlowy państwa. Babish dźgnęła afirmacje, ale była Sąd to potwierdził W rodzinnej Słowacji.

Czy masz informacje o tej historii? Napisz do [email protected]

Według czeskich komentatorów Papis w przeszłości otwarcie krytykował struktury morskie, jakich używał do zakupu francuskiego zamku.

Albin Sibera, pracownik Visegrad Insight, powiedział, że zewnętrzne ustalenia mogły przemawiać do Babisa z kilku powodów, w tym z chęci zachowania tajemnicy dotyczącej jego prywatnych finansów. „Ma dla niego wiele zalet” – powiedział Sibera, dodając, że metody pracy Babisa były „okrutne”.

READ  Raport: Większość ludzi, którzy ryzykują przekroczeniem łodzi kanałowych, to uchodźcy, imigranci i azyl