Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy potrafisz wymienić stolicę najbardziej dynamicznej gospodarki kontynentalnej Europy? – The Irish Times

Stojąc przed sierocińcem słynnego polskiego lekarza Janusza Korczaka na warszawskiej Pradze, wciąż trudno pojąć, że setki dzieci wywieziono stąd do getta żydowskiego za rzekę, a stamtąd wprost do Treblinki, gdzie wszyscy zostali zamordowani w dniu ich przybycia. Korczak był znanym żydowskim pediatrą, który opiekował się sierotami i trzymał ich za ręce, gdy szły na śmierć. Gwiazda radiowa tamtych czasów, został rozpoznany przez nazistowską straż w getcie i dano mu możliwość ucieczki, ale odmówił, przypieczętowując swój los.

Braga znajduje się po wschodniej stronie Wisły, oferując wspaniałe widoki na stare miasto i dawną dzielnicę żydowską. Generałowie Armii Czerwonej mieli przewagę w tym poglądzie w 1944 r., kiedy stali z boku, gdy warszawiacy powstali przeciwko Niemcom. Rok wcześniej Żydzi w getcie zorganizowali podobnie nieudany bunt, wybierając śmierć w walce, zamiast zostać zapędzonym, jak Korczak i jego przerażone dzieci, do komór gazowych.

Zawsze knując, Stalin wierzył, że zarówno Polacy, jak i Niemcy będą w przyszłości wrogami Rosji, więc lepiej byłoby pozwolić im ponieść straty, niż marnować sowieckie wysiłki wspierające jedną lub drugą stronę. W końcu celem Stalina było zniszczenie zarówno Polski, jak i Niemiec, i kontynuował swoje dzieło z równym okrucieństwem i cynizmem.

Warszawa to miasto, w którym historia zawsze będzie obecna. Nie da się na przykład uniknąć Chopina, który dla warszawskiej turystyki jest tym, czym Joyce dla Dublina. Niemal na każdym rogu widnieją pamiątki tragicznej historii tego miejsca, panującej w nim ciemności. Jednak samo miasto jest głośne. Imponująca architektonicznie, pięknie zaprojektowana, z godną pozazdroszczenia komunikacją miejską Warszawa jest stolicą najbardziej dynamicznej gospodarki w Europie kontynentalnej. Polska to historia sukcesu Europy Środkowej.

Wojna na Ukrainie podkreśla strategiczne znaczenie tego złożonego kraju, który rzadko miał takie samo znaczenie od 1939 roku, kiedy Niemcy napadły na Polskę, co skłoniło Wielką Brytanię i Francję do wypowiedzenia Niemcom wojny. Rok później Rosja zaatakowała Polskę od wschodu. Biorąc pod uwagę ich historię i położenie geograficzne, nie dziwi zaangażowanie Polaków w tworzenie najnowocześniejszej armii w Europie, zaawansowanej technologicznie siły bojowej zdolnej do powstrzymania Kremla.

READ  Więcej usług podobnych do ChatGPT powstaje w Chinach. Oto kilka ostatnich ogłoszeń

Inwazja na Ukrainę przesunęła europejski środek ciężkości na wschód. Dla nas w Europie Zachodniej realokacja uwagi i wysiłków Europy może jeszcze nie być widoczna, ale Polska będzie strategicznie najważniejszym krajem w nowej Europie. To rzeczywiście siła.

Jeszcze nie tak dawno Polska, podobnie jak wcześniej Irlandia, była synonimem emigracji, biednej gospodarki, z której ludzie wyjeżdżali, by się wzbogacić. W Irlandii mieszka około 130 tysięcy Polaków, co czyni ich największą tutejszą mniejszością. W 2016 r. 17 procent mieszkańców Millstreet w Cork było Polakami. Ale polska historia się zmienia. Dziś młodzi Polacy chętniej zostają w domu, aby zarobić na życie w tym tętniącym życiem 38-milionowym kraju.

Zwrot gospodarczy w Polsce był imponujący. W 2005 r. średni dochód gospodarstwa domowego w Polsce wynosił 12 800 euro – prawie jedną trzecią dochodu gospodarstw domowych w Irlandii (40 000 euro), Wielkiej Brytanii (35 700 euro), Francji (36 100 euro) i we Włoszech (37 700 euro). W kolejnych latach dochody polskiej klasy średniej podwoiły się do 27 800 euro, przy średniej rocznej stopie wzrostu na poziomie 7,8 proc. To korzystnie wypada w porównaniu z umiarkowanym wzrostem obserwowanym we Francji (1,5 procent rocznie do 43 700 euro) i Irlandii (1,95 procent do 52 500 euro) oraz zaskakująco w porównaniu z słabo rozwiniętymi krajami Europy, Wielką Brytanią (0,83 procent do 39 800 euro). i Włochy. (0 procent, 37 700 euro).

Polska jest na dobrej drodze, by w ciągu najbliższych pięciu lat być bogatsza niż Wielka Brytania. Weź to pod uwagę. Polska, często widziana przez pryzmat biedy, ucisku i emigracji, za kilka lat będzie bogatsza od Wielkiej Brytanii.

Siedząc w pociągu ekspresowym z Warszawy do Krakowa, osiągającym prędkość ponad 250 km/h, nietrudno odczuć ten postęp, jednak przyspieszenie polskiej gospodarki nie jest powszechnie rozumiane i doceniane. Choć nadal pozostaje w tyle za swoimi rówieśnikami z Europy Zachodniej, jeśli tendencje obserwowane w ciągu ostatnich 15 lat się utrzymają, średni dochód gospodarstwa domowego w Polsce wyprzedzi średni dochód gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii już w 2027 r., zbliżając się do poziomu Francji pod koniec dekady. Nie tak dawno karykatura „polskiego hydraulika”, biednego, ale pracowitego handlarza, podważająca wpływy potężnego francuskiego rzemieślnika, była problemem we francuskich wyborach prezydenckich. W ciągu tej dekady Pavel zarobi więcej niż Pierre.

READ  Seminarium „Polska przyroda – kultura, nauka, ekonomia i środowisko”

Polska i Irlandia rozegrały zdumiewająco podobny mecz. Podczas gdy my patrzyliśmy na Stany Zjednoczone jako na źródło kapitału i wiedzy eksperckiej, Polacy za granicą patrzyli na Niemcy, stając się warsztatem Republiki Federalnej. Niemcy są największym pojedynczym źródłem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, a niemiecki kapitał w połączeniu z wyszkoloną polską kadrą zwiększył polską produktywność, tworząc solidne podstawy dla wzrostu gospodarczego.

Porównanie Polski z Wielką Brytanią jest pouczające, ponieważ model Wielkiej Brytanii po Brexicie przyciągał/ma przyciągać inwestycje przemysłowe w części samochodowe, samochody i inne stosunkowo ciężkie produkty. Wydaje się, że Polska dotarła tam pierwsza i prawdopodobnie nadal będzie przewodzić Europie w tej dziedzinie, ponieważ z populacją wynoszącą zaledwie 40 milionów Polska ma duże możliwości. To wyjaśnia, dlaczego polscy urzędnicy będą bogatsi niż ich brytyjscy odpowiednicy do czasu kolejnego mundialu.

Odrodzeniu gospodarczemu Polski będą sprzyjać względy geostrategiczne. Z większą ilością broni i kapitałem politycznym skierowanym na wschód, a faktyczne granice Unii Europejskiej przesunęły się setki kilometrów w głąb eurazjatyckiego stepu z Krakowa do Charkowa, mapa Europy już nigdy nie będzie taka sama. Po wojnie rosyjskiej na Ukrainie powstanie nowe osiedle, a Polska znajdzie się w centrum bitwy.

To tak, jakby prawie 25 lat po upadku muru berlińskiego dopiero zaczynała się prawdziwa rekonfiguracja poradzieckiej Europy.