Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy król duński, który nazwał Bluetootha, jest pochowany w Polsce?

Polski Król Wikingów Bluetooth

Ponad 1000 lat po śmierci w dzisiejszej Polsce europejski król, którego przydomek żyje dzięki technologii bezprzewodowej, znajduje się w centrum kontrowersji archeologicznych.

Kroniki średniowiecza mówią, że król Harald „Bluetooth” Gormsen z Danii otrzymał swój przydomek, ponieważ po śmierci wydawał się niebieski. Kronika tamtych czasów mówi również, że król Wikingów został pochowany w Roskilde w Danii pod koniec X wieku.

Ale szwedzki archeolog i polski badacz niedawno powiedzieli w osobnych publikacjach, że wskazali najbardziej prawdopodobne miejsce pochówku Haralda we wsi Wyjkowo, obszarze północno-zachodniej Polski, który miał kontakt z Wikingami w czasach Haralda.

Polski Król Wikingów Bluetooth
Kościół rzymskokatolicki w Wijkowie, w Polsce, gdzie prawdopodobnie pochowany jest duński król Harald Gormsen (Monika Cieślowska/AP)

Marek Krida, autor książki Wiking Polska, powiedział agencji Associated Press, że „pogański kopiec”, który, jak twierdzi, znajduje się pod XIX-wiecznym kościołem rzymskokatolickim w Wijkowie, może zawierać szczątki króla.

Powiedział, że satelitarne zdjęcia geoprzestrzenne dostępne na polskim portalu rządowym ujawniły spiralny kształt podobny do cmentarzyska wikingów.

Ale szwedzki archeolog Sven Rosborn twierdzi, że Krida się myli, ponieważ Harald, który przeszedł z pogaństwa na chrześcijaństwo i założył kościoły w okolicy, powinien był mieć gdzieś w kościele odpowiedni grób.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Vijkowo stoi na małym okrągłym wzgórzu.

Polski Król Wikingów Bluetooth
„Pogański kopiec” znajdujący się pod kościołem rzymskokatolickim w Wijkowie może zawierać szczątki króla Danii Haralda „Bluetootha” Gormsena, powiedział polski badacz Marek Gryda (/Monika Cieślowska/AP)

Historycy z Duńskiego Muzeum Narodowego w Kopenhadze powiedzieli, że znali „sugestię”, że Veijkovo było miejscem pochówku Haralda.

Pan Rosborne opisał swoje badania w książce The Viking King’s Golden Treasure z 2021 r., a pan Kryda zakwestionował niektóre odkrycia Szwecji w swojej własnej książce opublikowanej w tym roku.

Harald, który zmarł w 985, prawdopodobnie w Jomsborgu – obecnie uważanym za polskie miasto Wolin – był jednym z ostatnich królów Wikingów, którzy rządzili teraz Danią, północnymi Niemcami oraz częścią Szwecji i Norwegii. Szerzył chrześcijaństwo w swoim królestwie.

Polski Król Wikingów Bluetooth
Złoty karmazynowy dysk z X wieku zainspirował szwedzkiego archeologa Svena Rosborna w jego poszukiwaniach (Sven Rosborn/AP)

Pan Rosborn, były dyrektor szwedzkiego muzeum miejskiego w Malmö, zapoczątkował swoje poszukiwania w 2014 roku, kiedy 11-letnia dziewczynka poprosiła o jego opinię na temat małego, brudnego przedmiotu przypominającego monetę, który był w posiadaniu jej rodziny. Przez dekady.

Eksperci ustalili, że odlewany złoty dysk, który wzbudził zainteresowanie Mai Cielskiej, pochodzi z X wieku. Łaciński napis na tym, co jest obecnie znane jako „Cormson Disc” brzmi: „Harald Gormson (po łacinie Karmson) Duńczycy, Scania, Jomsborg, miasto Altenburg”.

Rodzina Mai, która wyemigrowała do Szwecji z Polski w 1986 roku, znalazła dysk z grobu pod kościołem w Wijkowie w 1841 roku, który zastąpił średniowieczny kościół.

Ponieważ w wyniku II wojny światowej tereny poniemieckie znalazły się w granicach Polski, w 1945 r. Cielscy weszli w posiadanie płyty wraz z archiwum parafii Wijkowo, w którym znajdowały się średniowieczne dzienniki pergaminowe po łacinie.

Polski Król Wikingów Bluetooth
Kamień z 2014 roku z inskrypcją upamiętniającą króla Danii z X wieku Haralda „Bluetootha” Gormsena w Wolinie (Monika Cieślowska/AP).

Członek rodziny znający łacinę dostrzegł wartość kronik sprzed X wieku i niektóre z nich przetłumaczył na język polski. Wspominają Haralda, kolejny fakt, który łączy z nim kościół Vaikovo.

Pobliska wyspa na Morzu Bałtyckim i miasto Volin pielęgnują historię Wikingów w regionie: ma kamień runiczny upamiętniający Haralda Bluetootha i jest gospodarzem corocznych festiwali Słowian i Wikingów.

Pan Krita powiedział, że szkarłatny dysk jest „niesamowity” ze swoim znaczącym napisem i nalegał, aby Wijkowo było warte zbadania jako miejsce pochówku Haralda, ale w tej chwili nie było planów wykopalisk.