Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Częściowe zaćmienie Słońca dominuje na niebie Norfolk

W związku z częściowym zaćmieniem Słońca, które miało miejsce w tym tygodniu, astronom z Norfolk przypomniał ludziom o niebezpieczeństwach związanych z patrzeniem bezpośrednio na słońce.

czwartkowy poranek [June 10]Obserwatorzy nieba będą mogli zobaczyć około jednej trzeciej słońca zablokowanego przez księżyc w tak zwanym zaćmieniu obrączkowym.

Ale Mark Thompson, nadawca astronomii, autor i współprezenter BBC Stargazing Live, mówi, że należy zachować ostrożność, próbując go dostrzec.

Mieszkańcy Norfolk powinni być w stanie dostrzec częściowe zaćmienie od około 10:15.

Pan Thompson powiedział: „To zależy od tego, gdzie jesteś w Wielkiej Brytanii, o której godzinie to zobaczysz, ale w rejonie Norfolk rozpocznie się około 10:15 i zakończy około 12:30.


Możesz także obejrzeć:


„Astronomia zwykle robi rzeczy w nocy, ale będzie to pogodny dzień.

„Jeśli ludzie to przegapią, następną szansą na zobaczenie częściowego zaćmienia Słońca będzie październik 2022 r., a więc w przyszłym roku.

Istnieje ryzyko związane z obserwowaniem zaćmienia Słońca. Słońce emituje dużo energii, nie tylko światło widzialne, ale także dużo promieniowania, którego nie możemy zobaczyć. Prawdziwe niebezpieczeństwo zaćmienia polega na tym, że ludzie będą patrzeć na słońce, aby je zobaczyć, ale to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić.

„Możesz uszkodzić swój wzrok, po prostu patrząc na słońce normalnie, ale patrzenie na nie przez lornetkę lub teleskop to tylko pogarsza sprawę”.


Częściowe zaćmienie Słońca zachodzi w tym tygodniu na niebie Wielkiej Brytanii, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem.
– Kredyt: Archant

Chociaż duża część dysku słonecznego zostanie zakryta, patrzenie na częściowo zaćmione słońce bez odpowiedniej ochrony może spowodować poważne i trwałe uszkodzenie oczu.

Nie zaleca się patrzenia na słońce bezpośrednio przez okulary przeciwsłoneczne, lornetkę, lunetę lub teleobiektyw lustrzanki.

READ  Jak zła jest prywatna podróż kosmiczna dla środowiska i inne kluczowe pytania, odpowiedz

Bezpieczne sposoby oglądania prostych zaćmień obejmują użycie prostego projektora otworkowego, okularów do oglądania zaćmień Słońca lub specjalnych filtrów słonecznych – które mogą pasować do teleskopów.

Pan Thompson dodał: „Możesz dostać okulary do zaćmienia, ale mają tendencję do bardzo szybkiego wyprzedaży, gdy nastąpi zaćmienie. To cienki kawałek tworzywa sztucznego z bardzo cienką warstwą aluminium osadzoną po obu stronach”.

„Dzięki tym możesz założyć je na oczy i patrzeć na słońce i być całkowicie bezpiecznym. Ale nie powinieneś ich nosić i patrzeć przez teleskop. Musisz ich używać osobno”

Chociaż pan Thompson powiedział, że to częściowe zaćmienie nie ma nic szczególnego, powiedział, że byłoby wspaniale popatrzeć, gdybyś mógł.