Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

COVID-19: Nowa Zelandia ujawnia daty etapowego otwierania granic | Wiadomości ze świata

Nowa Zelandia ogłosiła plan ponownego otwarcia granic etapami, ale premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​kraj nie będzie otwarty dla wszystkich jeszcze przez wiele miesięcy.

Oto podane przez nią daty:

• 27 lutego – Nowozelandczycy mogą podróżować z Australii bez kwarantanny

• 13 marca – drzwi otwarte dla obywateli nowozelandzkich przybywających z innych części świata oraz kilku zaszczepionych wykwalifikowanych pracowników i turystów z plecakami, wszyscy bez kwarantanny

• 12 kwietnia – do 5000 studentów z zagranicy będzie mogło wejść

• Oczekuje się, że w lipcu kraj otworzy się dla obcokrajowców z krajów bezwizowych, w tym Australii, USA i Wielkiej Brytanii

• Reszta świata nie zostanie zaproszona do odwiedzenia Nowej Zelandii do października, kiedy pani Ardern zamierza w pełni otworzyć granice kraju

Obraz:
Jacinda Ardern mówi, że chce „zrównoważyć napływ podróżnych”. Zdjęcie: AP

Wygłaszając przemówienie w Auckland, pani Ardern powiedziała, że ​​otwarcie „w ten zarządzany sposób równoważy napływ podróżnych, dzięki czemu ludzie mogą się ponownie zjednoczyć i wypełnić niedobory siły roboczej”.

Zapewni to również „zapewnienie, że nasz system opieki zdrowotnej poradzi sobie ze wzrostem zachorowań”.

„Strategią kraju z Omicronem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się” i „nasze granice są tego częścią” – dodał premier.

Nowa Zelandia, z populacją pięciu milionów ludzi, miała około 17 000 potwierdzonych przypadków COVID i 53 zgony – stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi krajami.

Ścisła polityka graniczna tego kraju była dużą częścią tego sukcesu, ale została również ostro skrytykowana za to, że wielu obywateli Nowej Zelandii zostało skutecznie zamkniętych we własnym kraju.

Przez ostatnie sześć miesięcy Nowozelandczycy byli w stanie wrócić tylko dzięki uzyskaniu miejsca w izolacji hotelowej poprzez rządową loterię lub poprzez zakwalifikowanie się na miejsce awaryjne poprzez niewielką liczbę kategorii.

READ  Stany Zjednoczone codziennie odnotowują globalny rekord ponad miliona przypadków Covid-19

Grounded Kiwis, grupa opowiadająca się za Nowozelandczykami, którzy utknęli za granicą, powiedziała, że ​​z zadowoleniem przyjęła przejście od kwarantanny do samoizolacji.

„Wiele osób w naszej sieci jest teraz przytłoczonych emocjami.

„Ta chwila nadchodziła od dawna i wielu Kiwi widzi teraz drogę do powrotu do domu i ponownego połączenia się ze swoją whanau (rodziną).

„Uważamy, że data 27 lutego powinna dotyczyć Kiwi pochodzących ze wszystkich krajów, ponieważ nie ma wystarczającego uzasadnienia, aby opóźnić nowy proces dla osób pochodzących z krajów innych niż Australia.

„Wiele z tych osób czeka już od miesięcy, w lutym ma rozpocząć nową pracę lub rozpocząć studia, aw wielu przypadkach pochodzi z lokalizacji o niższym poziomie Omicron niż w Australii”.

Osoby pracujące w branży turystycznej również odetchną z ulgą, słysząc plany ponownego otwarcia.

Według Tourism New Zealand turystyka była największym sektorem eksportowym w kraju przed COVID-19, zatrudniając bezpośrednio 8,4% siły roboczej.