Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Coroczny Festiwal Filmów Żydowskich Mandel JCC Cleveland, odbywający się w dniach 12–22 października, zaprezentuje 34 filmy z 11 krajów

Coroczny Festiwal Filmów Żydowskich Mandel JCC Cleveland, odbywający się w dniach 12–22 października, zaprezentuje 34 filmy z 11 krajów

BEACHWOOD, Ohio – Festiwal Filmów Żydowskich Mandel JCC w Cleveland powraca po raz 17. i zaprezentuje 34 filmy z 11 krajów, które będą wyświetlane w sześciu lokalnych kinach w dniach 12–22 października.

Festiwal Mandel Jewish Community Centre prezentuje filmy o tematyce żydowskiej. Spośród 34 filmów 12 to filmy krótkometrażowe trwające maksymalnie 17 minut, a pozostałe to filmy pełnometrażowe.

„W tym roku otrzymaliśmy ponad 500 zgłoszeń filmów, a ostatecznie otrzymaliśmy 34” – powiedziała Deborah Bobrow, dyrektor ds. sztuki i kultury w JCC, która co roku koordynuje festiwal. „Mamy 30-osobową komisję wolontariuszy, która recenzuje filmy i bardzo selektywnie wybieramy filmy, które uwzględniamy”.

Zabawa rozpocznie się 12 października o godzinie 19:00 90-minutowym filmem pt. „Remembering Gene Wilder” (2023) w Cleveland Museum of Natural History, 1 Wade Oval Drive w Cleveland. Festiwal odbywa się w muzeum już trzeci rok z rzędu.

„Próbujemy znaleźć film, który będzie cieszył się dużym zainteresowaniem i nada ton pozostałej części festiwalu” – Bobrow powiedział, dlaczego na film otwierający wybrano film Wildera. Komik Wilder (1933–2016), urodzony jako Jerome Silberman w Milwaukee, zagrał w takich filmach jak „Producenci”, „Willy Wonka i fabryka czekolady” oraz „Płonące siodła”.

„Zaczynamy od Gene’a Wildera, ponieważ jest to postać, którą wielu z nas pamięta ze wszystkich filmów, w których grał, a jego żydowska tożsamość była zdecydowanie silną częścią tego, kim się stał, więc pomyśleliśmy, że będzie to film, który widzowie chcę przyjść. I to jest bardzo dobry film”.

Wilder nagrał swoją autobiografię audio, a dźwięk ten został wykorzystany w filmie, co pozwoliło mu opowiedzieć własną historię.

Bezpośrednio po występie odbędzie się przyjęcie z deserem.

Do innych atrakcji tegorocznego festiwalu należy pokaz sześciu izraelskich filmów krótkometrażowych 15 października w Maltz Museum of Jewish Heritage przy 2929 Richmond Road w Beachwood oraz film fabularny „Irina’s Vow”, który zostanie wyświetlony – powiedział Bobrow. Przedstawienie odbędzie się 18 października o godzinie 19:30 w Cedar Lee Theatre, 2163 Lee Road w Cleveland Heights.

READ  5 najlepszych thrillerów w serwisie Netflix do obejrzenia w piątek 13-tego

Izraelski program filmów krótkometrażowych, który łącznie trwa zaledwie 79 minut dla sześciu filmów, odbywa się z okazji 75. rocznicy założenia Izraela. Film zawiera 11-minutowy film „Culture Fix CLE” z 2023 r., w którym izraelski artysta uliczny Dedi Bandaid stara się uleczyć świat i siebie, zakładając swoje charakterystyczne bandaże w różnych miejscach w rejonie Cleveland.

Udział w programie Izraelskie filmy krótkometrażowe jest bezpłatny.

Polsko-kanadyjski film „Przysięga Ireny” z 2023 roku opowiada prawdziwą historię polskiej pielęgniarki, wówczas 19-letniej, która podczas II wojny światowej pracowała jako gospodyni w domu nazistowskiego oficera. Kiedy dowiedziała się o planach likwidacji getta, była zdeterminowana uratować życie 12 Żydów, którzy także pracowali w domu.

„Kolejną atrakcją jest „Amen, Amen, Amen” (19:00, 15 października w Cedar Lee Theatre)” – powiedział Bobrow. „Chodzi o utworzenie społeczności żydowskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Będziemy mieli gościa specjalnego, który pojawi się (na koncercie)”. Nazywa się Jean Candiot i jest częścią grupy, która stworzyła tę społeczność. Po filmie poprowadzi sesję pytań i odpowiedzi.

„Ten film powstał w 2021 roku i od tego czasu wiele wydarzyło się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ona będzie w stanie przedstawić aktualne informacje na temat tego, co dzieje się dzisiaj w tej społeczności.

Na uwagę zasługuje także film „Israel Swings for Gold”, który opowiada historię izraelskiej drużyny baseballowej, złożonej z zawodników z całego świata, która w 2021 roku po raz pierwszy weźmie udział w igrzyskach olimpijskich. Wyświetlany jest bezpłatnie 22 października o godzinie 10:00 w Stonehill Auditorium w Mandel JCC, 26001 S. Woodland Road w Beachwood.

Inne miejsca festiwali filmowych to Cleveland Institute of Cinematic Arts, 11610 Euclid Ave. w Cleveland i, po raz pierwszy, Silver Spot Cinema w Pinecrest w Orange.

W Silverspot 22 października o godzinie 16:00 zostanie wyświetlony ostatni film festiwalu „June Zero”.

READ  Psycholog Świątek znów znalazł się w ogniu krytyki po niechlujnym epizodzie w Tokio

Festiwal Filmów Żydowskich w Cleveland obejmuje także pięć pokazów dostępnych do transmisji strumieniowej, w tym program izraelskich filmów krótkometrażowych.

Bilety na poszczególne filmy lub na cały program festiwalu można nabyć na stronie: mandeljcc.org/filmfest. Pełny harmonogram filmów można znaleźć także na tej stronie.