Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co najmniej 16 migrantów zginęło, a 30 zaginęło po zatonięciu dwóch łodzi u greckich wysp |  wiadomości ze świata

Co najmniej 16 migrantów zginęło, a 30 zaginęło po zatonięciu dwóch łodzi u greckich wysp | wiadomości ze świata

Co najmniej 16 migrantów zostało zabitych, a 30 innych zaginęło po tym, jak dwie łodzie zatonęły w oddzielnych incydentach na wodach greckich.

Około 80 migrantów zostało uratowanych po tym, jak ich łódź rozbiła się w pobliżu klifów podczas sztormowej pogody w pobliżu wyspy Kythira w południowej Grecji.

Akcja ratunkowa miała miejsce po tym, jak kilkadziesiąt osób rzuciło się na plażę w pobliżu portu wioski Diakofti.

Jeden z mieszkańców opisał, jak łódź „rozbija się o skały” i ludzi wspinających się na łódź, aby „ratować siebie”.

To był niewiarygodny widok” – powiedziała Martha Stathacki. „Wszyscy mieszkańcy przybyli do portu, aby spróbować pomóc”.

Ratownicy opuścili liny na nabrzeże, aby pomóc ocalałym wspiąć się po klifach w bezpieczne miejsce.

Uratowani powiedzieli, że około 15 nadal zaginęło.

obrazek:
Migranci czekają na dnie klifu w Kythirze, gdy uderzają w nich fale. Zdjęcie: AP
Władze i lokalni mieszkańcy ratują migranta podczas zakrojonej na szeroką skalę akcji ratunkowej na wyspie Kythera, około 225 kilometrów (140 mil) na południe od Aten, wczesny czwartek, 6 października 2022 r. Akcja odbywa się u wybrzeży południowej greckiej wyspy, gdzie dhow zatonął, przewożąc do 100 migrantów przy silnym wietrze.  Straż przybrzeżna powiedziała, że ​​jej własne statki, łodzie i helikopter ratunkowy były zaangażowane w działania u wybrzeży wyspy Kithira.  (Ippolitus Prikas/kythera.news przez AP)

Lokalni urzędnicy powiedzieli, że pobliska szkoła również otworzyła się, aby zapewnić schronienie dla uratowanych.

Ponieważ wciąż brakuje wielu osób, oczekuje się, że nurkowie z marynarki wojennej będą kontynuować przeszukiwanie obszaru w czwartek.

Czytaj więcej:
Zastrzelili nas z pistoletów
Migranci zapłacili 8000 funtów za przemyt
Przeprawy kanałowe osiągają rekordowy poziom

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Migranci osieroconi wspinają się po klifie w Grecji

Na wschodzie ratownicy wydobyli łącznie 16 ciał w pobliżu wyspy Lesbos po tym, jak łódź przewożąca około 40 osób doświadczyła trudności w środową noc.

Uratowano dziewięć osób, a około 15 nadal zaginęło.

Większość migrantów przybywających do Grecji podróżuje z sąsiedniej Turcji, ale w ostatnich miesiącach przemytnicy zmienili swoje trasy, aby uniknąć wód intensywnie patrolowanych wokół greckich wysp w pobliżu tureckiego wybrzeża.

Grecja zaostrzyła w ostatnich latach swoją politykę imigracyjną i regularnie przechwytuje łodzie na morzu – posunięcie skrytykowane przez niektóre grupy praw człowieka.

READ  Brazylijski sędzia nakłada grzywny na miliony sojuszników Bolsonaro po wyzwaniu wyborczym „w złej wierze” | Brazylia

Turcja wielokrotnie obwiniała Turcję za niepodjęcie odpowiednich środków, aby uniemożliwić migrantom niebezpieczną podróż.

Kythira znajduje się około 250 mil (450 kilometrów) na zachód od Turcji i jest częścią trasy często używanej przez przemytników, aby ominąć Grecję i udać się prosto do Włoch.