Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na zaufanie Europejczyków do Unii Europejskiej wpłynęła reakcja na koronawirusa |  Unia Europejska

Na zaufanie Europejczyków do Unii Europejskiej wpłynęła reakcja na koronawirusa | Unia Europejska

Szeroka ankieta pokazuje, że Covid-19 uderzył w zaufanie do zdolności UE do radzenia sobie z kryzysami, ale niezadowolenie z krajowych systemów politycznych jest jeszcze większe, a większość ludzi nadal popiera członkostwo w UE i chce silniejszego i bardziej skłonnego do współpracy bloku.

Autorzy raportu sugerowali, że głosowanie powinno być sygnałem alarmowym dla Brukseli, ostrzegając, że choć poparcie społeczne dla szerszego projektu europejskiego w wielu krajach utrzymuje się na wysokim poziomie, jest ono kruche i niełatwo uniknie rozczarowania.

Powiedzieli, że Europejczycy „rozróżniają potrzebę współpracy i solidarności na szczeblu europejskim od zaufania do UE, które to zapewni” i są niezadowoleni, że blok „przeoczył okazję, by udowodnić swoją wartość”.

Sugerowane jest również głosowanie Brixi Zmieniło to poglądy Europejczyków na temat Wielkiej Brytanii, przy czym obecnie przeważa pogląd, że Wielka Brytania – podobnie jak USA – jest „niezbędnym partnerem” do „strategicznej współpracy”, a nie sojusznikiem, a jeden na czterech Niemców i jeden na pięciu respondentów z Francji Hiszpanie uważają go za rywala lub przeciwnika.

Raport opublikowany przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych (ECFR) W środę zasugerował słabą wczesną reakcję bloku na pandemię i Powolne początkowe wprowadzanie szczepionek Zadała ciężki cios zaufaniu do swoich umiejętności.

W połowie badanych krajów większość respondentów nie wierzyła w UE lub stwierdziła, że ​​ich zaufanie pogorszyło się, przy czym większość respondentów we Francji (62%), Włoszech (57%), Niemczech (55%), Hiszpanii (52%) i Austrii (51%) stwierdziło, że projekt UE jest „nieaktywny”.

Jednak rozczarowanie polityką krajową było większe: 80% respondentów we Włoszech i Hiszpanii, 66% we Francji, 60% w Portugalii, 55% w Polsce i 54% na Węgrzech stwierdziło, że ich krajowy system polityczny został „zakłócony”.

Ponadto we wszystkich krajach z wyjątkiem jednego większość respondentów nadal uważa, że ​​członkostwo w UE jest „dobrą rzeczą” dla ich kraju (wyjątkiem była Francja, gdzie największa liczba respondentów stwierdziła, że ​​członkostwo nie jest „ani dobre, ani złe”) .

READ  Białoruska Agencja Informacyjna: Minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej nagle umiera | wiadomości ze świata

Badanie ujawniło powszechne przekonanie, że 27 członków powinno bardziej współpracować, przy czym większość we wszystkich 12 badanych krajach z wyjątkiem Francji i Niemiec – gdzie istniały znaczące mniejszości, odpowiednio 47% i 45% – mówi, że pandemia koronawirusa wykazała potrzebę Więcej. współpraca.

Pomimo frustracji, uczestnicy z ośmiu z 12 krajów nadal postrzegają Unię Europejską jako klucz do wyjścia ich kraju z kryzysu związanego z koronawirusem.

W każdym z badanych krajów większość respondentów – na czele z Portugalią (91%), Hiszpanią – 80%, Włochami – 77% i Polską – 68% stwierdziła, że ​​chciałaby, aby UE przyjęła w przyszłości bardziej ujednoliconą reakcję na globalne kryzysy. i wyzwania.

Multilateraliści powiedzieli również, że chcą, aby UE odgrywała bardziej asertywną rolę na arenie światowej, na przykład broniąc praw człowieka i praworządności, gdy są one łamane w krajach takich jak Turcja i Chiny, stawiając na pierwszym miejscu wartości demokratyczne i rządy. prawa w bloku.

Autorzy raportu, Susie Denison i Jana Puglierin, stypendyści ds. polityki w ECFR, stwierdzili, że nadal istnieje szeroki ogólny konsensus w sprawie większej współpracy europejskiej i współpracy w zakresie kluczowych wyzwań międzynarodowych, ale był on chwiejny.

„Fakt, że dwa największe i najbardziej wpływowe kraje UE – Francja i Niemcy – są mniej przekonane o potrzebie współpracy europejskiej, podkreśla pilną potrzebę UE, by wzmocnić swoją grę” – napisali autorzy.

Oba kraje mają w przyszłym roku ważne wybory krajowe, które mogą stanowić wyzwanie dla przywódców UE. Nasze dane z sondażu wskazują, że UE wyczerpała swoją drugą szansę”.

Powiedzieli, że przywódcy UE mieli okazję tego lata na szczytach G7, NATO, UE i USA, aby „odświeżyć permisywny konsensus projektu europejskiego”, ale powinni unikać „omijania instytucji lub zbytniego obiecywania”.

Zamiast tego, powiedzieli, powinni skoncentrować się na „odgrywaniu roli, w której mogą naprawdę wspierać wysiłki rządów krajowych i w której europejska opinia publiczna chce ich udziału”, takiej jak prawa człowieka, praworządność i wartości demokratyczne .

READ  Narendra Modi przegrywa ważne wybory stanowe, gdy Covid przejmuje Indie | Indie

Powiedzieli, że ożywienie po pandemii będzie krytyczne. „Komisja nie może popełniać tych samych błędów, ponieważ organizuje ożywienie gospodarcze bloku” – powiedział Denison. „Fundusz naprawczy, dzięki wprowadzeniu zielonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu, może być kolejnym sukcesem UE”.

Puglierin dodał, że dane pokazują, że Europejczycy chcą „zdecydowanego przywództwa, które stawia na wielostronność oraz broni i broni swoich wartości i interesów na arenie światowej”. Dla VIP-ów w UE lepiej jest słuchać i odpowiednio działać. Mogą nie dostać kolejnej szansy”.