Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Były żołnierz piechoty morskiej został oskarżony o śmierć Jordana Neely’ego w nowojorskim metrze

  • Madeline Halpert w Nowym Jorku i Holly Honderich w Waszyngtonie
  • wiadomości BBC

wyjaśnij wideo,

ZOBACZ: Daniel Penny skuty kajdankami przed posterunkiem policji

Były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, który śmiertelnie udusił pasażera nowojorskiego metra, stanął przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci.

24-letni Daniel Penny jest oskarżony o spowodowanie śmierci 30-letniego Jordana Neely’ego 1 maja. Nie wpłynęło żadne odwołanie.

Jego prawnicy powiedzieli, że nie wiedział, że jego działania mające na celu ujarzmienie pana Neely’ego doprowadzą do jego śmierci.

Pan Neely, który był bezdomny, został przygwożdżony do ziemi i przykuty łańcuchem przez kilka minut w wagonie.

Świadkowie powiedzieli, że krzyczał na innych pasażerów i prosił o pieniądze.

Pan Neely został później znaleziony nieprzytomny w powozie i przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono zgon. Miejski lekarz sądowy orzekł, że jego śmierć była spowodowana uciskiem na szyję.

Skuty kajdankami za plecami, Benny pojawił się w sądzie karnym na Manhattanie w piątek, aby zostać formalnie oskarżonym, a później zwolniony za kaucją w wysokości 100 000 USD (80 000 GBP).

Sędzia powiedział, że musi wrócić do sądu 17 lipca, w przeciwnym razie zostanie wydany za nim nakaz aresztowania. Musi też oddać paszport i poprosić o pozwolenie na przekroczenie granicy państwowej.

W dniu śmierci Neely’ego Benny został przesłuchany przez policję, a następnie zwolniony.

Ale nagranie z kłótni w pociągu F jadącym na północ wywołało protesty, a biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie wszczęło dochodzenie.

Film, który został nagrany w pociągu przez niezależnego dziennikarza, pokazuje byłego żołnierza piechoty morskiej trzymającego Neely’ego na szyi przez 2 minuty i 55 sekund.

Dziennikarz, który sfilmował film, Juan Alberto Vazquez, powiedział New York Times, że pan Neely krzyczał na pasażerów, ale nikogo nie atakował.

Pan Neely wspomina, jak powiedział: „Nie mam nic przeciwko pójściu do więzienia i życiu w więzieniu”, zanim został zatrzymany.

Źródło obrazu, Tribune Content Agency LLC / Alamy

podpis pod zdjęciem,

Jordana Neely’ego w Nowym Jorku

W piątek rano Benny przyjechał czarnym SUV-em na posterunek policji na Manhattanie, aby oddać się w ręce władz. Ubrany w czarny garnitur i białą koszulę nie odzywał się ani nie odpowiadał na żadne pytania zebranych na zewnątrz reporterów.

Jego adwokat, Thomas Kenniff, powiedział, że jego klient „trzymał wysoko podniesioną głowę” i dobrowolnie poddał się „z godnością i uczciwością, które charakteryzują jego historię służby temu wdzięcznemu narodowi”.

Keniff dodał, że Benny „ryzykował swoje życie i bezpieczeństwo dla dobra współpasażerów”, wyrażając przekonanie, że zostanie „całkowicie oczyszczony z wszelkich wykroczeń”.

Grozi mu zarzut zabójstwa drugiego stopnia i do 15 lat więzienia, jeśli zostanie skazany.

Zgodnie z prawem stanu Nowy Jork zarzut ten wymagałby od ławy przysięgłych uznania, że ​​Benny dopuścił się lekkomyślnego zachowania, które stwarzało ryzyko nieuzasadnionej śmierci.

„Dotychczasowe śledztwo obejmowało liczne przesłuchania świadków, uważną analizę zdjęć i filmów oraz dyskusje z biurem lekarza sądowego” – powiedział w oświadczeniu prokurator okręgowy Manhattanu Alvin Bragg.

„Ponieważ ta sprawa trwa, będziemy musieli zabierać głos poza salą sądową, aby zapewnić, że sprawa pozostanie uczciwa i bezstronna”

Adwokat z Nowego Jorku, Jeffrey Lichtman, powiedział BBC, że wierzy, że prokuratorzy nie spełnią tego standardu, i pokazuje, że Benny wiedział, że jego działania doprowadzą go do śmierci.

„Jeżeli proces zostanie właściwie poprowadzony, jest to usprawiedliwienie Salama Dunka”, powiedział, nazywając pana Benny’ego „sympatycznym oskarżonym”.

W oświadczeniu wydanym kilka dni po śmierci pana Neely’ego adwokaci pana Penneya powiedzieli, że ich klient „nigdy nie zamierzał skrzywdzić pana Neely’ego i nie mógł przewidzieć jego przedwczesnej śmierci”.

Według jego adwokata Penney spędził cztery lata w piechocie morskiej, dochodząc do stopnia sierżanta, zanim został honorowo zwolniony w czerwcu 2021 roku. Obecnie jest zapisany na studia licencjackie w pełnym wymiarze godzin, aby studiować architekturę.

Po drugiej stronie ulicy od gmachu sądu ustawiono mały pomnik poświęcony Neely’emu z tablicami wzywającymi urzędników do pozwania Penny.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Wideo z bójki w metrze wywołało protesty

W oświadczeniu wydanym na początku tego tygodnia rodzina Neely’ego powiedziała, że ​​Benny musi przebywać w więzieniu. Powiedzieli: „Rodzina chce, żebyś wiedział, że Jordania jest ważna”.

Pan Neely był odtwórcą roli Michaela Jacksona i często śpiewał na Times Square. „Śpiewał i tańczył, a ja dobrze się bawiłem” – powiedział prawnik rodziny.

Jego matka, Kristi Neely, została zamordowana w 2007 roku przez swojego chłopaka, który został skazany na 30 lat więzienia w 2012 roku, według Jersey Journal.

Po śmierci matki pan Neely zaczął mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, powiedział Donte Mills, prawnik rodziny Neely’ego.

„Miał demony. Przeżył tragedię w bardzo młodym wieku” – powiedział Mills. A potem zabrano mu matkę, a jej ciało porzucono w walizce na autostradzie i na zawsze zmieniło mentalność Jordana”.

Według doniesień amerykańskich mediów pan Neely aresztował 42 osoby pod zarzutami uchylania się od opłat, kradzieży i napaści na trzy kobiety. Niedawno przyznał się do napaści na 67-letnią kobietę opuszczającą stację metra w 2021 roku.

Pan Mills mówił o aresztowaniach w piątek, mówiąc, że Benny „nie znał Jordana Neely’ego przed tym incydentem. Nie wiedział, ile razy był aresztowany”.

„To nie jest czynnik” – dodał.

Burmistrz Eric Adams powiedział, że sprawa podkreśla potrzebę ulepszenia systemu zdrowia psychicznego, aby mógł lepiej chronić ludzi takich jak pan Neely.

Pan Adams i gubernator stanu Nowy Jork Cathy Hochul zwiększyli obecność policji, aby przeciwdziałać rosnącej przestępczości w metrze miasta.

READ  Aktywiści ekologiczni kwestionują „nielegalny” brytyjski system paliw kopalnych w Sądzie Najwyższym | olej