Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyniki Karnataki: Kongres jest gotowy do wygrania kluczowych wyborów stanowych w Indiach

  • Zubair Ahmed
  • BBC News, Bangalore

podpis pod zdjęciem,

W marcu lider Partii Kongresu Rahul Gandhi został wykluczony z parlamentu

Wstępne wyniki pokazały, że główna opozycyjna partia kongresowa Indii jest gotowa pokonać rządzącą partię Bharatiya Janata (BJP) premiera Narendry Modiego w decydujących wyborach w południowym stanie Karnataka.

Eksperci twierdzą, że zwycięstwo zapewniłoby Partii Kongresowej bardzo potrzebny wzrost morale przed wyborami krajowymi zaplanowanymi na przyszły rok. Karnataka – jedyna twierdza BJP w południowych Indiach i siedziba centrum technologicznego Bangalore – była pierwszym z pięciu dużych stanów, które w tym roku poszły do ​​urn.

Według strony internetowej Komisji Wyborczej Kongres prowadzi obecnie lub zdobywa ponad 130 z 224 mandatów w Izbie Reprezentantów – potrzebuje zwykłej większości 113 głosów, aby samodzielnie utworzyć rząd. BJP prowadzi obecnie w mniej niż 70 mandatach.

Po raz pierwszy od 1985 roku partia polityczna samodzielnie zdobyła większość w Karnatace.

Dziesiątki zwolenników Kongresu zebrało się przed siedzibą partii w Bangalore i New Delhi, machając flagami partii i skandując hasła zwycięstwa.

„Rynek nienawiści jest zamknięty, sklepy miłości otwarte” – powiedział lider Kongresu Rahul Gandhi swoim zwolennikom w Delhi.

Wcześniej urzędujący szef BJP, Basavaraj Bommai, przyznał się do porażki, mówiąc, że „pomimo wysiłków szefa rządu i pracowników partii nie byliśmy w stanie odcisnąć piętna”.

Pan Modi prowadził wyczerpującą kampanię, aby pomóc partii Bharatiya Janata w utrzymaniu władzy w państwie, przemawiając na licznych wiecach i pokazach objazdowych w ciągu 10 dni. Wysiłkami Kongresu kierowali przywódcy krajowi, w tym pan Gandhi i szef partii Mallikarjun Kharg, wraz z przywódcami stanowymi Siddaramaiah i DK Shivakumar (obaj ubiegający się o stanowisko głównego ministra).

podpis pod zdjęciem,

Zwolennicy Kongresu przed siedzibą partii w Bangalore

Twierdził: „BJP przegra wybory do zgromadzenia pod koniec tego roku w Madhya Pradesh, Radżastanie, Telanganie i Chhattisgarh. Modi przegra również wybory parlamentarne w przyszłym roku”.

Ale Suvrukamal Dutta, politolog popierający Partię Bharatiya Janata, nie zgodził się z tym, twierdząc, że jedno zwycięstwo wyborcze nie poprawi losu Kongresu.

„Narendra Modi jest zbyt dużym wyzwaniem dla Kongresu” – powiedział.

Niegdyś najpotężniejsza partia Indii, Kongres rządził Indiami niemal nieprzerwanie – z wyjątkiem kilku lat – od uzyskania niepodległości w 1947 r. Od tego czasu partia dąży do odzyskania utraconej pozycji politycznej na szczeblu ogólnopolskim.

Wyniki w Karnatace są również istotne dla Kongresu, ponieważ pochodzą dwa miesiące po tym, jak Gandhi, jego były szef, został uznany winnym zniesławienia i niekwalifikujący się jako ustawodawca.

Analitycy twierdzą, że Partia Bharatiya Janata, która rządzi Karnataką od czterech lat, spotkała się z silnymi nastrojami antyurzędowymi. Jej kadencja była naznaczona wewnętrznymi sprzeczkami i zarzutami złego zarządzania. Również liderzy partii w swoich wystąpieniach skupiali się głównie na osiągnięciach rządu federalnego Modiego.

Wyniki pokazują, że Kongres „był w stanie odłożyć na bok różnice” i zjednoczyć się, by zakwestionować wybory, mówi politolog Vijay Grover.

„Pan Modi postawił na szali swoją osobistą charyzmę i wiarygodność, aby spróbować ożywić partię z anty-urzędu. Ale nie wygląda na to, by doszło do tego na takim poziomie, jakiego oczekiwał” – mówi, dodając jednak, że popularność premiera wciąż spadała. ważnym czynnikiem w skali kraju.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Premier Narendra Modi prowadził wyczerpującą kampanię dla swojej partii w stanie Karnataka

Partia kongresowa zwróciła uwagę na takie kwestie, jak inflacja, wysokie bezrobocie i rzekome złe zarządzanie BJP, które najwyraźniej trafiły w gust elektoratu.

Niektórzy mieszkańcy Bangalore powiedzieli BBC, że Kongres prowadził energiczną i dobrze zaplanowaną kampanię i skutecznie przeciwstawił się krytyce BJP. Dodali, że pan Shivakumar i pan Siddaramaiah dobrze ze sobą współpracowali, aby wykorzystać nastroje antyurzędujące.

Obietnica Kongresu zakazu Bajrang Dal, hinduskiej grupy bojowników, wywołała kontrowersje przed wyborami. Kongres zrównał Bajrang Dal z Ludowym Frontem Indii (PFI), kontrowersyjną grupą islamistyczną, która została zakazana w zeszłym roku.

BJP z kolei oskarżyło Kongres o bycie „anty-hinduistycznym”, mówiąc, że partia zraniła uczucia wyznawców małpiego boga Hanumana, znanego również jako Bajrang Bali.

Pan Singh z Kongresu twierdził, że wyborcy z Karnataki odrzucili „dzielącą i sekciarską politykę” BJP. Powiedział też, że ogólnokrajowy „marsz jedności” Gandhiego, który zakończył się w styczniu, zelektryzował kongresmanów.

Jednak pan Dutta powiedział, że Kongres nie powinien dać się ponieść zwycięstwu, powołując się na wcześniejsze straty partii w kilku stanach w północnych i północno-wschodnich Indiach.

Analityk polityczny i autor Sujata Srinivasaraju dodał, że wyniki w Karnatace niekoniecznie wskazują na przewagę Kongresu w wyborach powszechnych.

„Kontekst i narracje będą bardzo różne w 2024 roku. Tak też się stało ostatnim razem. BJP w Karnatace może odnieść korzyści w 2024 roku, ponieważ do tego czasu zrezygnowałoby ze swojego kontrpozycji” – powiedział.

BBC News India jest teraz na YouTube. Kliknij tutaj Subskrybuj i oglądaj nasze filmy dokumentalne, objaśnienia i funkcje.

Przeczytaj więcej historii Indii z BBC: