Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brak bezpiecznego ładunku SpaceX Falcon Heavy, ponieważ misja NASA Psyche ogłasza opóźnienie

Brak bezpiecznego ładunku SpaceX Falcon Heavy, ponieważ misja NASA Psyche ogłasza opóźnienie

Pierwszy start Falcon Heavy SpaceX dla NASA został opóźniony o siedem tygodni po tym, jak inżynierowie statku kosmicznego odkryli anomalię oprogramowania podczas wstępnego przetwarzania.

Nazwany na cześć dziwnej metalicznej asteroidy zaprojektowanej do jej eksploracji, statek kosmiczny NASA Psyche zakończył podróż z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii do obiektów startowych NASA Kennedy Space Center pod koniec kwietnia. Do dziś Falcon Heavy jest pierwszym i jedynym ładunkiem, który faktycznie dotarł do Centrum Kosmicznego im. jaki byłby ładunek (y), który będzie nad rakietą podczas wydarzenia.

Trzy tygodnie później te dwie kwestie nadal nie są jasne, ale teraz z różnych powodów.

23 maja Spaceflight Now poinformował, że otrzymał pisemne oświadczenie od NASA potwierdzające, że start Psyche został opóźniony od 1 sierpnia 2022 r., nie później niż (NET) 20 września „po tym, jak zespoły naziemne wykryły problem podczas testowania oprogramowania Na pokładzie statku kosmicznego”. Zespoły spędziły ostatnie kilka tygodni na przeczesywaniu Psyche i upewnianiu się, że przetrwała lot bez problemu. W nieznanym punkcie inżynierowie musieli uruchomić komputery statku kosmicznego w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów diagnostycznych. Możliwe jest również, że późna wersja oprogramowania lotu Psyche została zanalizowana zewnętrznie przed ostateczną instalacją.

Tak czy inaczej, coś poszło nie tak. Na razie wszystko, co NASA chce powiedzieć, to to, że „istnieje problem, który uniemożliwia potwierdzenie, że oprogramowanie sterujące statkiem kosmicznym działa zgodnie z planem”. Chociaż wydaje się, że jest skoncentrowane na oprogramowaniu, takie niejasne stwierdzenie nie wyklucza możliwości problemu sprzętowego, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego NASA i zespół statków kosmicznych szybko zdecydowali się opóźnić start Psyche o ponad siedem tygodni.

READ  Roszczenia dotyczące wykorzystywania informacji poufnych pojawiają się wraz z rozpoczęciem konsolidacji przestrzeni NFT

Z nieznanych powodów ładunek bliskiego zasięgu każdego Falcona Heavy znacznie spadł z pierwotnego celu startowego. W ciągu ostatnich kilku tygodni USSF-44 – który miał wystartować w czerwcu 2022 roku po latach opóźnień –”Opóźniony w nieskończoność.Opóźniony od Q3 2020, USSF-52 teraz planowane do wydania Październik 2022. Fisat-3, który miał wystartować na Falcon Heavy w 2020 roku, jest teraz .NET wrzesień 2022. Jupiter-3, Satelita Etisalat bije rekord Dopiero kilka tygodni temu nie potwierdzono tego jako kontrakt na uruchomienie Falcon Heavy, a ostatnio wycofano go z 2021 i 2022 na początek 2023 roku.

Tylko USSF-67, którego oficjalny cel startu nie był aktualizowany od ponad roku, jest Powiedziało Wciąż jest w drodze do uruchomienia gdzieś w oryginalnym oknie startowym (H2 2022). Gdyby rzeczywiście został wystrzelony bezzwłocznie na rakiecie Falcon Heavy w listopadzie 2022 r., byłby dość daleko. Tymczasem opóźnienie 20 września oznacza, że ​​Psyche może teraz kolidować z misją Falcon Heavy ViaSat-3, która musi używać tej samej wyrzutni. Najprawdopodobniej ViaSat-3 prawdopodobnie wślizgnął się już do czwartego kwartału, ale sytuacja pokazuje, jak dla SpaceX powinno być planowanie bolesnych startów prawie pół tuzina chronicznie opóźnionych ładunków.

Tymczasem SpaceX musi je również przechowywać i utrzymywać dziewięć Różne dopalacze Falcon Heavy, ponieważ muszą długo czekać na przydzielone im misje. Cała flota operacyjnych Falcon 9 firmy SpaceX – w tym jeden booster Falcon Heavy tymczasowo działający jako Falcon 9 – zawiera 12 boosterów, co oznacza, że ​​ponad 40% wszystkich boosterów Falcon jest obecnie wagi ciężkiej.

Brak bezpiecznego ładunku SpaceX Falcon Heavy, ponieważ misja NASA Psyche ogłasza opóźnienie