Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Geolodzy planują odblokować kryształ sprzed 830 milionów lat, który może zawierać starożytne życie

Geolodzy planują odblokować kryształ sprzed 830 milionów lat, który może zawierać starożytne życie

Geolodzy planują otworzyć 830-milionowy kryształ soli kamiennej, który według nich zawiera starożytne mikroorganizmy, które mogą nadal żyć.

Naukowcy z Geological Society of America po raz pierwszy ogłosili na początku tego miesiąca odkrycie maleńkich szczątków życia prokariotycznego i alg wewnątrz starożytnego kryształu halitu.

Organizmy te znajdują się w mikroskopijnych pęcherzykach cieczy w krysztale, znanych jako wtrącenia płynne, które mogą służyć jako mikrośrodowiska dla małych kolonii.

Naukowcy chcą teraz otworzyć kryształ, aby odkryć, czy to starożytne życie wciąż żyje.

Chociaż powrót 830-milionowych form życia do współczesnego świata może nie wydawać się najrozsądniejszym pomysłem, naukowcy twierdzą, że zostanie on przeprowadzony z najwyższą ostrożnością.

Autorka badania Kathy Bennison, geolog z West Virginia University, powiedziała NPR.

Naukowcy odkryli maleńkie pozostałości życia prokariotycznego i glonów w krysztale halitu liczącej 830 milionów lat formacji Brown w środkowej Australii. Na zdjęciu: Ciekłe wtrącenia w halicie z mikroorganizmami

Organizmy znajdują się w płynnych inkluzjach w krysztale, które mogą służyć jako mikrośrodowiska dla małych kolonii.  Na zdjęciu: płynne inkluzje w halicie

Organizmy znajdują się w płynnych inkluzjach w krysztale, które mogą służyć jako mikrośrodowiska dla małych kolonii. Na zdjęciu: płynne inkluzje w halicie

Niezwykłe odkrycie zostało początkowo opisane w czasopiśmie geologia 11 maja.

Naukowcy wykorzystali wybrane techniki obrazowania, aby zbadać inkluzje płynu w kawałku halitu z 830-milionowej formacji Brown w środkowej Australii.

Odkryli organiczne ciała stałe i płyny, które były spójne pod względem wielkości, kształtu i odpowiedzi fluorescencyjnej na komórki prokariotyczne i glonów.

Odkrycie pokazuje, że mikroorganizmy mogą być dobrze zachowane w halicie przez setki milionów lat.

Zdaniem naukowców ma to wpływ na poszukiwanie obcego życia.

Podobne biometryczne odciski palców można wykryć w złożach chemicznych z Marsa, gdzie zidentyfikowano duże złoża soli jako dowody na istnienie starożytnych zbiorników wody w stanie ciekłym.

Mapa Australii z przybliżoną lokalizacją rdzenia cesarzowej 1A (czarna gwiazda), skąd wydobywano kryształ halitu

Mapa Australii z przybliżoną lokalizacją rdzenia cesarzowej 1A (czarna gwiazda), skąd wydobywano kryształ halitu

Mikroorganizmy w poszczególnych inkluzjach płynu pierwotnego w halicie z formacji Brown, Australia Środkowa

Mikroorganizmy w poszczególnych inkluzjach płynu pierwotnego w halicie z formacji Brown, Australia Środkowa

Chociaż może wydawać się nieprawdopodobne, że mikroorganizmy w krysztale wciąż żyją, żywe prokariota zostały wcześniej wyekstrahowane z halitu sprzed 250 milionów lat, więc nie jest niemożliwe przeżycie 830 milionów lat.

„Potencjalne przeżycie mikroorganizmów w geologicznej skali czasu nie jest w pełni zrozumiałe” – napisali naukowcy w swoich badaniach.

Sugerowano, że promieniowanie zniszczyłoby materię organiczną przez długi czas, ale Nicastro i in. (2002) stwierdzili, że zakopany halit mający 250 milionów lat był narażony na jedynie śladowe ilości promieniowania.

Ponadto mikroorganizmy mogą przetrwać w płynnych inkluzjach dzięki zmianom metabolicznym, w tym przeżywaniu fazy głodu i torbieli oraz współistnieniu ze związkami organicznymi lub martwymi komórkami, które mogą służyć jako źródła składników odżywczych.

Komentując plany naukowców dotyczące otwarcia kryształu, Bonnie Baxter, biolog z Westminster College w Salt Lake City, która nie była zaangażowana w badanie, powiedziała, że ​​ryzyko przerażającej pandemii jest stosunkowo niskie.

„Organizm ekologiczny, który nigdy wcześniej nie widział człowieka, nie miałby mechanizmu, który wnikałby do nas i powodował choroby” – powiedziała NPR.

„Więc osobiście, z naukowego punktu widzenia, nie boję się tego”.

Pierwsze życie pojawiło się na Ziemi co najmniej 300 milionów lat wcześniej niż wcześniej sądzono

Nowe badanie ujawniło, że pierwsze życie na Ziemi pojawiło się co najmniej 3,75 miliarda lat temu – około 300 milionów lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

Odkrycie opiera się na analizie skały wielkości pięści z Quebecu w Kanadzie, której wiek szacuje się na 3,75 do 4,28 miliarda lat.

Naukowcy odkryli wcześniej w skale nici, gałki i maleńkie rurki, które wydają się być dziełem bakterii. Jednak nie wszyscy naukowcy byli zgodni, że struktury te mają pochodzenie biologiczne.

READ  Cheshire West: Jak zrobić miejsce w swoich czarnych śmieciach w te Święta Bożego Narodzenia.

Teraz, po dokładniejszej analizie, zespół z University College London odkrył w skale większą i bardziej złożoną strukturę – pień z równoległymi gałęziami po jednej stronie o długości około centymetra.

Znaleźli również setki zdeformowanych kulek lub „elips” obok rurek i gwintów.

Naukowcy twierdzą, że chociaż niektóre struktury można przypadkowo zwizualizować w reakcjach chemicznych, „podobny do drzewa” pień z równoległymi gałęziami był prawdopodobnie pochodzenia biologicznego.

Dzieje się tak, ponieważ nie znaleziono podobnej struktury stworzonej przez samą chemię.

Jak dotąd najstarszym znanym dowodem istnienia życia na Ziemi była licząca 3,46 miliarda lat skała z Zachodniej Australii, która zawierała mikroskamieniałości przypominające robaki.