Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich: Chiny twierdzą, że Wielka Brytania, USA i Australia zapłacą za dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Chiny powiedziały, że Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone „zapłacą cenę” za swoje „złe działania” po dyplomatycznym bojkocie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym.

„Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia wykorzystały platformę igrzysk olimpijskich do manipulacji politycznych” – zacytował Reuters rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin, który wypowiedział się na konferencji prasowej w czwartek.

„Będą musieli zapłacić za swoje złe działania”.

Złowieszcze ostrzeżenie ze strony azjatyckiego giganta pojawia się, gdy coraz więcej krajów zachodnich poparło wezwania do rządowego bojkotu tego wydarzenia.

Wielka Brytania i Kanada to ostatnie dwa kraje, które ogłosiły, że nie wyślą swoich ministrów na zimowe igrzyska olimpijskie zaplanowane na luty przyszłego roku.

Oba kraje ogłosiły, że w środę wezmą udział w dyplomatycznym bojkocie wydarzenia. Bojkot dyplomatyczny nadal umożliwi sportowcom udział w igrzyskach olimpijskich.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że ogłoszenie bojkotu przez Chiny „nie powinno być zaskoczeniem” dla Chin, ponieważ będą one świadome żądań krajów zachodnich w związku z domniemanymi naruszeniami praw człowieka.

Jednak francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer powiedział kanałowi informacyjnemu BFMTV, że Francja nie zbojkotuje tego wydarzenia.

„Jeśli chodzi o bojkot dyplomatyczny… Francja tego nie zrobi… Sport sam w sobie musi być chroniony przed ingerencją polityczną, w przeciwnym razie… możemy skończyć z zabiciem konkurencji” – powiedział.

Prezydencja francuska zapowiedziała w środę w oświadczeniu, że reakcja w tej sprawie nastąpi na „poziomie europejskim”.

Odnotowaliśmy decyzję Amerykanów. Kiedy mamy obawy dotyczące praw człowieka, mówimy Chińczykom, że w marcu nałożyliśmy sankcje na Xinjiang. „Będziemy koordynować działania na szczeblu europejskim” – napisano w oświadczeniu.

Chiny miały Wcześniej wyróżnił Stany Zjednoczone Po ogłoszeniu bojkotu powiedzenie, że państwo „zapłaci cenę”. „Czekaj na dalsze działania” – powiedział wówczas dziennikarzom chińskie ministerstwo spraw zagranicznych Zhao Lijian.

READ  Starania Ukrainy o organizację mundialu 2030 prawdopodobnie zakończą się po aresztowaniu szefa FA | Ukraina

Kraj konsekwentnie zaprzeczał szeroko zgłaszanym zarzutom łamania praw człowieka wobec mniejszości ujgurskiej w regionie Sinciang.

Stany Zjednoczone coraz bardziej intensyfikowały swoje działania przeciwko Chinom.

W środę Izba Reprezentantów zatwierdziła trzy środki przeciwko Chinom zakazujące importu z Sinciangu i potępiające „Toczące się ludobójstwo” w regionie A także pracy przymusowej w regionie, pomimo rzekomych naruszeń praw człowieka.

Rezolucja, w której stwierdzono, że MKOl naruszył swoje zobowiązania w zakresie praw człowieka poprzez współpracę z Chinami, została przyjęta w przeważającej większości 428 głosami za i żadnym przeciw.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu Gao Feng powiedział, że kraj ten „zdecydowanie sprzeciwia się” tym środkom.

Dodał, że „nieprawidłowości” w USA zaszkodzą interesom konsumentów i przedsiębiorstw w obu krajach i zwiększą napięcie w globalnych łańcuchach dostaw.

Dodatkowe raporty agencji