Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Nikt mu nie uwierzył”: torysowskie parlamentarzyści buntują się przeciwko działaniom Johnsona | Boris Johnson

sPodczas czytania ich telefonu w połowie zimy Whitehall wczesnym rankiem w środę, zdyszany minister rządu był zaniepokojony przeciekami wiadomości, które premier miał przekazać. Środki planu B. – To tylko jedna głupia rzecz za drugą, prawda?

Zanim plany dotarły do ​​wirtualnego podpisu gabinetu w środowe popołudnie, reakcja była wyciszona i rutynowa. Podczas poprzedniego spotkania Covid-O, Boris Johnson Zgodził się nieznaczne złagodzenie środków, w tym dodanie opcji szybkiego negatywnego testowania paszportów Covid – środka, na którym opozycja skupiała się głównie.

Rishi Sunak i Kwasi Karting zdołali również odsunąć zasady noszenia masek od gościnności.

Ale choć w końcu osiągnięto napięte porozumienie, szczególne nastroje na SW1 pomiędzy posłami i ministrami rządu przed pospiesznie zaaranżowaną konferencją prasową premiera były wręcz buntownicze.

Wielu powiedziało Guardianowi, że osobisty charakter i autorytet Johnsona jest teraz na linii – bez szukania wymówek dla złych rad.

Sajid Javid, niegdyś postrzegany jako promienna nadzieja posłów walczących z blokadą, wstał, by wygłosić swoje wieczorne oświadczenie w Izbie Gmin przy okrzyku „rezygnacji” posła Williama Wragga. „Co za ładunek starych flaków”, krzyknął inny, podczas gdy Dżawid powiedział, że decyzja nie została potraktowana poważnie.

„Ten kraj jest zły”: brytyjski parlamentarzysta wygłasza mocne przemówienie na przyjęciu z okazji 10. urodzin – WIDEO

Zaledwie 24 godziny temu ministrowie siedzieli przy stole, gdy ministrowie starli się o eskalację ograniczeń i zgodzili się, że dane wyglądały niepokojąco, ale było za wcześnie, aby podjąć ostateczną decyzję.

Źródła podały, że wraz z planami podjęcia nowych środków pojawiły się natychmiast w środę Johnson postanowił iść z nimi dalej zaraz po Wideo Allegra Stratton żartuje o imprezie nr 10 Emitowany we wtorek wieczorem.

Rozzłoszczeni deputowani zaczęli pisać swoje baty. Wielu powiedziało Guardianowi, że mieli poważne wątpliwości co do ich wiarygodności w oczach opinii publicznej.

READ  Kończąc likwidację Covida, Jacinda Ardern ponownie nie przekształciła empatii w politykę | Morgan Godfrey

Na posiedzeniu gabinetu zaledwie 24 godziny przed wtorkiem nie podjęto decyzji w sprawie dalszych ograniczeń. Tylko trzech ministrów wyraziło poparcie dla jakiejkolwiek zmiany. Michael Gove, który był głównym głosem ostrożności podczas pandemii, argumentował za powrotem do pracy w domu i używaniem paszportów Covid – nawet podnosząc możliwość dalszych środków dystansowania społecznego.

Poparła go Nadine Doris, Minister Kultury, która również była Pacjent Westminster zero ostatni marzec.

Drugi głos był javid. „Sajid został całkowicie zintegrowany ze sposobem myślenia ministerstwa zdrowia” – powiedział kolega, dając wgląd w napięcia w rządzie między grupami znanymi wcześniej jako jastrzębie i gołębie. „W każdym dziale jest jak pilot — administratorzy po prostu kierują go tam, gdzie chcą”.

Najpotężniejszym głosem sprzeciwu był Sekretarz Transportu Grant Shapps, który w pewnym momencie przerwał Gove’owi, mówiąc: „Zanim Michael zabił całą gospodarkę…”

Kanclerz Sunak w dużej mierze zachował spokój. Ale większość pozostałych ministrów przy stole była sceptycznie nastawiona do uruchomienia Planu B.

We wtorek po południu posłowie i ministrowie myśleli, że historia nr 10 dobiega końca. Wszystko zmieniło się przed wtorkowym wieczorem, kiedy w telewizji ITV pojawił się film ze Strattonem śmiejącym się ze specjalnym radcą Edem Oldfieldem.

Wiadomości dotyczące dyscypliny zostały teraz zwinięte. „Byłbym zdumiony, gdybym ponownie posłuchał numeru 10 na temat strategii komunikacyjnej” — powiedział jeden z pastorów. A były minister dodał: „Moje opinie nie nadają się do rozpowszechniania, więc tylko odmówię”.

Zamiast szykować się na przyjęcie urodzinowe, środa miała przynieść entuzjastyczne zaproszenie na torty przypominające, zaproszenie dla osób po 40. roku życia do rezerwacji online i świętowania rocznicy pierwszej szczepionki, którą w zeszłym roku podarowano Margaret Keenan. Podczas imprezy Javed został wycofany z trasy transmisji.

READ  Chiny: eskalacja retoryki przez prezydenta Xi Jinpinga jest celowa — a rysowanie linii bojowych przyspiesza | wiadomości ze świata

Źródło pod numerem 10 powiedziało, że nie mógł być poddany trudnemu przesłuchaniu, gdy premier planuje ogłosić śledztwo przez Simona Case’a.

Minister był niesympatyczny. „Saj powinien był być transmitowany. Nie chciał tego, ale to jest praca i musisz to zrobić. Dom [Raab] Zrobiłem to wczoraj i było okropnie – ale przestań, jeśli ci się nie podoba”.

Jedynym ministrem, który musiał odpowiadać na pytania prasy, była sekretarz stanu Liz Truss, która powtórzyła mantrę „rząd postępuje zgodnie z zasadami”. „Nie lekceważ tego, jak koledzy myślą o tym, gdy Liz czyta wersy ze swoich notatek” – powiedział jeden z członków parlamentu. „Była jedyną, która chciała to zrobić. Co za widok.”

Ministrowie gabinetu zostali poinstruowani, aby przyłączyć się do Johnsona w pytaniach premiera. Bicze wepchnęły do ​​pokoju więcej cichych MP z ponurymi twarzami za maskami.

„Szczere przeprosiny” Johnsona spotkały się z niemal milczeniem. „To były kłamstwa. Nikt mu nie wierzył. Ministrowie mu nie uwierzyli. Nawet nie kiwali głowami” – powiedział były minister. „To nie jest sposób na przeprosiny. Nieustannie jesteśmy wprowadzani w błąd – i wciąż w zawieszeniu na temat nowych ograniczeń Covid. To by się nie wydarzyło, gdyby nie [Theresa] maj i [David] Camerona. „

Przywódca Szkockiej Partii Konserwatywnej Douglas Ross i jego poprzedniczka Ruth Davidson uciekli po przeprosinach, twierdząc, że powinny być konsekwencje. Ross, który starł się z premierem, powiedział, że powinien zrezygnować, jeśli posłowie zostaną wprowadzeni w błąd. „Jeśli premier dowiedział się o tej partii w grudniu ubiegłego roku, dowiedział się o tym w zeszłym tygodniu i nadal temu zaprzecza, to jest to najpoważniejsze oskarżenie” – powiedział Ross.

„Nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby wprowadzić Parlament w błąd i pomyśleć, że można się go pozbyć. Nikt nie powinien dalej sprawować urzędu, jeśli Parlament jest w ten sposób wprowadzany w błąd”.

READ  Wiadomości od George'a Santosa: Na Kevina McCarthy'ego narasta presja, gdy wychodzą na jaw finansowe niespójności Santosa

Nr 10 powiedział, że Stratton i Oldfield nie zostali skomentowani podczas napiętej konferencji prasowej z dziennikarzami, w której dwóch rzeczników odmówiło odpowiedzi, czy uczestniczyli w jakichkolwiek koncertach na Downing Street. Późnym popołudniem Stratton złożył rezygnację i wezwał premiera na konferencję prasową.

Kilku deputowanych stwierdziło, że minęło już punkt, w którym ich zdaniem problemem są doradcy, tak jak w przypadku kryzysu Dominica Cummingsa i innych niepokojów na Downing Street. „Nie ma sensu, aby Gray Beard był tam, jeśli nie jest słuchany. Problem polega na tym. Nie źli doradcy, źli faceci czy cokolwiek innego.”

Wysoka partia torysów powiedziała, że ​​Johnson zbliża się do punktu maksymalnego zagrożenia dla parlamentarzystów – i powiedziała, że ​​wybory uzupełniające w przyszłym tygodniu po odejściu Owena Pattersona będą kluczowe. Kilku konserwatystów, w tym ministrowie, zasygnalizowało, że nie zamierzają pomagać w wysiłkach kampanii w North Shropshire.

W środę Partia Liberalno-Demokratyczna zorganizowała kampanię Opublikowany Porównanie starszej kobiety płaczącej w ostatnie Święta Bożego Narodzenia i Johnsona otoczonego świątecznymi drinkami. „Zamierzamy stracić North Shropshire i to wszystko będzie jego wina” – powiedział poseł.

Większość posłów uważa, że ​​niewielu do tej pory złożyło wotum nieufności, ale powiedzieli, że szala może się odwrócić, jeśli przegra wybory. W nowym roku umysły skupią się na nadchodzących wyborach – zwłaszcza tych, którzy wierzą, że zdobył mandaty. I zastanowią się, czy jest odpowiednią osobą, aby zabrać nas na następne wybory” – powiedział jeden z nich. „Sprawy mogą zacząć działać bardzo szybko”.