Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Polska za kilka dni rozpocznie przekazywanie Ukrainie samolotów MiG-29

bne IntelliNews – Polska za kilka dni rozpocznie przekazywanie Ukrainie samolotów MiG-29

Polska przekaże Ukrainie w ciągu kilku dni cztery radzieckie myśliwce MIG-29 – zapowiedział 16 marca prezydent Andrzej Duda.

Wniosek, razem jeden Ten sam ruch dla Słowacji 17 marca zasygnalizował przyspieszenie pomocy wojskowej dla Ukrainy nową klasą broni, która do tej pory budziła kontrowersje.

Polski think tank Centrum Studiów Wschodnich stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby MiG-29 zmieniły zasady gry ze względu na zużycie 30-letnich silników i ich niższość w stosunku do rosyjskich SU-27. Analiza.

Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach zintensyfikują się wysiłki Ukrainy mające na celu odparcie rosyjskiej agresji. Niektóre szkolenia zaawansowanych zachodnich systemów uzbrojenia armii ukraińskiej dobiegają końca, a warunki pogodowe na wschodzie i południowym wschodzie kraju mają wkrótce pozwolić na więcej manewrów naziemnych.

„W najbliższych dniach przekazujemy cztery samoloty w pełni sprawne, a pozostałe będą sukcesywnie serwisowane, produkowane i przekazywane” – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Czech Peterem Pavelem.

Flota słowacka składa się z dziesięciu w pełni sprawnych MiG-29 i trzech kolejnych odrzutowców bez silników, które służą jako źródło części zamiennych. Słowacja przekaże również paliwo, ziemię i inne komponenty.

Stany Zjednoczone zapłacą Słowacji 850 mln euro odszkodowania i nieokreślonych dostaw wojskowych w zamian za wysłanie myśliwców na Ukrainę.

Decyzja Polski o przekazaniu odrzutowców „nie wpływa i nie zmienia naszego suwerennego procesu decyzyjnego w sprawie dostawy F-16” – powiedział 16 marca rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby dziennikarzom „Washington Post”.

Kreml powiedział, że rozmieszczenie MiG-29 przez Polskę i Słowację na Ukrainie nie wpłynie na wynik „specjalnej operacji wojskowej”, jak Rosja nazywa swoją wojnę na Ukrainie.

Ale Warszawa i Bratysława mogły zwiększyć presję na inne kraje NATO, aby ponownie rozważyły ​​swój sprzeciw wobec wysłania samolotów na Ukrainę, ponieważ Polska pomogła zmienić kurs Zachodu w kwestii zaopatrywania Kijowa w czołgi, twierdzą niektórzy obserwatorzy.

READ  Kim jest polska ustawa o Eurowizji 2022? Poznaj Ochmana