Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Czechy znajdują się na ostatnim miejscu, podczas gdy reszta UE zaczyna odzyskiwać siły

bne IntelliNews – Czechy znajdują się na ostatnim miejscu, podczas gdy reszta UE zaczyna odzyskiwać siły

Republika Czeska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, który nie odzyskał poziomu produkcji sprzed pandemii, podobnie jak jego gospodarka Balansuje na krawędzi kolejnej recesjiFirmy doradztwa gospodarczego Oxford Economics i Capital Economics ostrzegają w swoich najnowszych raportach.

PKB w III kwartale spadł o 0,3% w ujęciu kwartalnym io 0,6% w ujęciu rocznym. Dane za trzeci kwartał wynikają ze stagnacji wyników kwartał do kwartału i spadku o 0,6% rok do roku Drugi kwartał. Oznacza to, że gospodarka skurczyła się w ciągu ostatnich dwóch kwartałów, formalnie sprowadzając ją z powrotem do recesji.

„Czechy to jedyna gospodarka w UE, która nie powróciła jeszcze do rozmiarów sprzed pandemii. Nie stanie się to w tym roku, ponieważ spodziewamy się, że gospodarka popadnie w stagnację, zanim wznowi się słabe ożywienie” – Thomas Dvorak, analityk Oxford Economics , napisano w notatce. W 2024 r. pozostanie na dole tabeli gospodarczej UE. „Struktura gospodarcza i jej narażenie na ostatnie wstrząsy, które w dalszym ciągu odbijają się w gospodarce, sprawiają, że Czechy są „chorym człowiekiem Europy”, nawet bardziej niż Niemcy”.

Wszystkie gospodarki UE, z wyjątkiem Republiki Czeskiej, odzyskały wszystko, co utraciły podczas dwuletniej blokady spowodowanej kryzysem koronowym. Obecnie pozostaje jedynym krajem opóźnionym, z PKB wciąż o ponad 1% niższym od wartości maksymalnej z końca 2019 r. Chociaż korekty niestabilnych danych dotyczących rachunków narodowych w ostatnich latach mogą zmienić ranking, czeska gospodarka wyraźnie ma trudności z przekonującym ożywieniem gospodarczym od czasu pandemii.

1123 Czeska makroekonomia Republika Czeska jest jedyną gospodarką UE, która w ujęciu realnym nie powróciła jeszcze do rozmiarów sprzed pandemii Oxford Economics

Czeska gospodarka bardziej niż większość została dotknięta zawirowaniami gospodarczymi i wysoką inflacją wynikającą z pierwszego kryzysu Liczne kryzysy Nastąpiło to po pandemii koronawirusa, którą następnie zaostrzyły skutki gospodarcze brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Konsumpcja prywatna i inwestycje trwałe utrzymują się poniżej poziomów sprzed pandemii.

READ  Fairown rozszerza rozwiązanie gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce o dystrybutora Apple Premium iDream oraz Inbank

„Spadek konsumpcji jest szczególnie godny uwagi, ponieważ sześć kwartalnych spadków – jednych z największych w historii, z wyłączeniem blokad związanych z pandemią – w pierwszym kwartale 2023 r. spowodowało realny powrót konsumpcji prywatnej do poziomu z 2015 r., co stanowi skumulowaną stopę 9%. Spadek od szczytu do minimum. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły w drugim kwartale zaledwie o 0,2% kwartał do kwartału, co nie stanowi początku szybkiego ożywienia. „Dane wysokiej częstotliwości wskazują na kolejny możliwy spadek w trzecim kwartale” – mówi Dvorak.

W drugiej połowie ubiegłego roku Republika Czeska popadła w recesję, a PKB w pierwszej połowie tego roku pozostawał zasadniczo na niezmienionym poziomie. Według Capital Economics uderzenie w realne dochody gospodarstw domowych spowodowane wyższą inflacją i stopami procentowymi mocno odbiło się na wydatkach gospodarstw domowych, które według Capital Economics spadły w drugim kwartale o 4,5% rok do roku. Są też dobre wieści, choć Czechy nadal pozostają w tyle za swoimi regionalnymi odpowiednikami.

„Miesięczne dane dotyczące aktywności za trzeci kwartał (dostępne do sierpnia) dostarczyły nieco zachęcających znaków. Chociaż aktywność w sektorze handlu detalicznego i usług pozostała słaba, wydaje się, że recesja w tych sektorach osiągnęła dno”, mówi Nicholas Farr, ekonomista ds. Europy wschodzącej. Capital Economics: „Odbudowało się także zaufanie konsumentów, które na poprzednim poziomie sugeruje, że największe spadki wydatków gospodarstw domowych już minęły”.

1123Czeskie zagregowane zaufanie konsumentów i dochody gospodarstw domowych CAPECON

Czeska gospodarka była narażona na szereg niekorzystnych czynników, w tym znaczną ekspozycję na inflację napędzaną podażą, spadek realnych dochodów o ponad 10%, restrykcyjną politykę pieniężną, umiarkowane wsparcie fiskalne i kurczenie się przemysłu w całej strefie euro. Farr twierdzi, że te negatywne czynniki, w połączeniu ze zbliżającą się konsolidacją fiskalną, będą w dalszym ciągu ograniczać wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach.

READ  Wysłannik klimatu USA chwali Polskę za pomoc Ukrainie - The First News

Wstrząsy podażowe, które dotknęły kraje UE w ciągu ostatnich trzech lat, miały szczególnie silny wpływ na czeską gospodarkę. Niedobory mikrochipów i poważne zakłócenia w dostawach podczas pandemii mocno uderzyły w duży sektor produkcyjny w kraju, zwłaszcza w produkcję samochodów.

Ogółem produkcja przemysłowa jest obecnie tylko o 5,6% wyższa od poziomu przed pandemią i znacznie poniżej trendu przed pandemią. Wysokie stopy procentowe w dalszym ciągu wpływają na przemysł i Oxford Economics spodziewa się, że w rezultacie produkcja przemysłowa spadnie w drugiej połowie tego roku o kolejne 2,7%.

Jednak niższa inflacja będzie stopniowo łagodzić presję, w miarę jak dochody realne powrócą do wzrostu, a Narodowy Bank Czeski zacznie normalizować swoją restrykcyjną politykę. Cięcia wydatków rządowych spowolnią jednak wzrost w 2024 r., a biorąc pod uwagę trudności w Niemczech, głównym rynku eksportowym Republiki Czeskiej, krótkoterminowe perspektywy dla przemysłu i eksportu również są ponure.

„Potrzebne jest wsparcie polityczne, aby zaradzić wschodzącemu wzrostowi, złagodzić inflację i ryzyko trwałych szkód zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Jest jednak mało prawdopodobne, aby zostało to uwzględnione, ponieważ centroprawicowa koalicja rządząca koncentruje się na równoważeniu budżetu” „Być może chiński bank centralny będzie musiał szybciej złagodzić politykę, szczególnie w obliczu spadku inflacji poniżej celu, ale nie będzie to natychmiast wspierać wzrostu gospodarczego”.

Wszystkie europejskie banki centralne przeszły przez główne cykle podwyżek, aby okiełznać inflację. Jednak w czerwcu 2021 r. chiński bank centralny zareagował wcześnie i początkowo zaostrzenie polityki było niezwykłe. Obecnie niektórzy analitycy oczekują, że chiński bank centralny zacznie łagodzić politykę pieniężną na kolejnym posiedzeniu w grudniu, próbując pobudzić gospodarkę, być może poprzez obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, z 7% do 6,75%. (Harmonogram)

Niska inflacja w CE

Ogólnie rzecz biorąc, w Europie Środkowej odnotowano w tym roku znaczny spadek inflacji, co zapewniło bankom centralnym większą elastyczność w polityce pieniężnej w miarę, jak zaczynają one przechodzić od walki z inflacją do wspierania wzrostu gospodarczego.

READ  Polska delegacja biznesu na Singapore Fintech Festival 2023 – Polska w Singapurze

Węgierski bank centralny w pierwszej połowie listopada obniżył stopy procentowe o 75 punktów bazowych, przekraczając oczekiwania rynku, po tym, jak inflacja spadła we wrześniu do 12,2%, najwyższego poziomu wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej. (HarmonogramWęgry w dalszym ciągu borykają się jednak z presją inflacyjną, a bieżąca inflacja kształtuje się średnio na poziomie 12,2% rok do roku, czyli znacznie powyżej zakresu docelowego banku centralnego. Najnowsze dane opublikowane w tym tygodniu pokazują również, że dynamika płac w sierpniu nadal rosła, osiągając ponad 15% rok do roku.

Po osiągnięciu w zeszłym roku rekordowej stopy inflacji na poziomie około 20%, inflacja cen towarów i usług konsumenckich w Polsce systematycznie spada W październiku osiąga 6,5%.. (HarmonogramPodobnie inflacja na Słowacji spadła we wrześniu do 8,2%, a w Czechach do 6,9%. (Harmonogram)