Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Blinken i Ławrow spotykają się po raz pierwszy od wojny na Ukrainie

Blinken i Ławrow spotykają się po raz pierwszy od wojny na Ukrainie

  • Barbara Blitt Usher w Delhi i Nadine Youssef w Toronto
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Siergiej Ławrow (po lewej) i Antony Blinken (po prawej) ostatnio spotkali się w Genewie w styczniu 2022 r.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę „tak długo, jak to będzie konieczne”.

Pan Blinken spotkał się krótko z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na marginesie szczytu G-20 w Indiach.

To pierwszy raz, kiedy obaj mężczyźni rozmawiają twarzą w twarz od wybuchu wojny na Ukrainie rok temu.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział, że dyskusja w Delhi trwała mniej niż 10 minut.

Pan Blinken powiedział także Ławrowowi, że Rosja powinna uwolnić Paula Whelana, uwięzionego obywatela amerykańskiego, i że Rosja powinna przystąpić do traktatu o kontroli zbrojeń jądrowych New START, z którego niedawno zrezygnowała.

Urzędnik Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom, że pan Blinken „pozbawił” Ławrowa jakiegokolwiek wglądu w wahania poparcia USA dla Ukrainy.

Urzędnik nie powiedział, jak zareagował Ławrow, ale powiedział, że nic nie wskazuje na to, by Rosja zmieniła kurs w najbliższym czasie.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Blinken poprosił o rozmowę z Ławrowem, ale nie skomentował rozmowy.

Ostatni raz spotkali się w Genewie w styczniu 2022 roku.

Ławrow i Blinken komentowali wojnę na Ukrainie wcześniej podczas szczytu w Delhi.

Na czwartkowej konferencji prasowej Ławrow oskarżył kraje zachodnie o próbę wywarcia wpływu na kraje neutralne, aby potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę.

„Zachód kontynuuje próby naciskania na wszystkich i wszystko” – powiedział.

„Musimy nadal wzywać Rosję, by zakończyła agresywną wojnę i wycofała się z Ukrainy w imię międzynarodowego pokoju i stabilności gospodarczej” – powiedział w tekście swojego przemówienia przekazanym dziennikarzom przez Departament Stanu USA.

„Niestety spotkanie to zostało ponownie zakłócone przez niesprowokowaną i niesprowokowaną wojnę Rosji z Ukrainą” – dodał.

Pan Blinken powtórzył swoje potępienie przed Radą Praw Człowieka ONZ w Genewie później tego dnia, pojawiając się za pośrednictwem wideo.

Grupa G20, która obejmuje 19 najbogatszych krajów świata oraz Unię Europejską, odpowiada za 85% światowego wyniku gospodarczego i za dwie trzecie ludności.