Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier Indii Modi wzywa ministrów spraw zagranicznych krajów G20 do pokonywania różnic

Premier Indii Modi wzywa ministrów spraw zagranicznych krajów G20 do pokonywania różnic

  • Przez Vikasa Pandeya
  • BBC News, Delhi

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Premier Indii Narendra Modi wezwał kraje Rickean do zwrócenia uwagi na potrzeby rozwijającego się świata

Premier Indii Narendra Modi wezwał ministrów spraw zagranicznych G20 do przezwyciężenia podziałów i skupienia się na potrzebach rozwijającego się świata.

„Spotykamy się w czasie głębokich globalnych podziałów” – powiedział ministrom w Delhi. „Mamy obowiązek wobec tych, których nie ma na tej sali”.

Indie chcą wykorzystać swoją prezydencję w G-20 do poruszania kwestii krajów rozwijających się, określanych mianem globalnego południa.

Ale podziały wewnątrz grupy w związku z wojną na Ukrainie wystawią indyjską dyplomację na próbę.

W ubiegłym tygodniu ministrowie finansów G20 nie osiągnęli konsensusu w sprawie końcowego oświadczenia na spotkaniu w Bengaluru (Bangalore), na pierwszym spotkaniu ministerialnym w ramach przygotowań do szczytu w tym roku.

Indiom pozostawiono wydanie streszczenia przewodniczącego, które wskazywało na „różne oceny sytuacji” na Ukrainie w ramach grupy. Czwartkowe rozmowy ministrów spraw zagranicznych prawdopodobnie napotkają podobne przeszkody.

Z czwartkowego przemówienia Modiego jasno wynikało, że Indie chcą porozumień, które mogą pomóc krajom rozwijającym się i podsycić ich globalne ambicje.

„Po latach postępu dzisiaj grozi nam powrót do Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wiele krajów rozwijających się boryka się z niezrównoważonym długiem, jednocześnie starając się zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne” – powiedział.

„Są również najbardziej dotknięci globalnym ociepleniem spowodowanym przez bogate kraje. Dlatego indyjska prezydencja G20 próbowała dać głos Globalnemu Południu”.

Grupa G20, która obejmuje 19 najbogatszych krajów świata oraz Unię Europejską, odpowiada za 85% światowego wyniku gospodarczego i za dwie trzecie ludności.

Eksperci twierdzą, że Delhi podejmie się również delikatnego zadania prowadzenia polityki niezaangażowania w wojnę, jednocześnie wzywając inne kraje do znalezienia sposobów współpracy.

podpis pod zdjęciem,

Delegacji rosyjskiej przewodniczy minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow

Delhi oparło się presji i kontynuowało swoją strategię niekrytykowania bezpośrednio Rosji, największego indyjskiego dostawcy broni.

Broniła też swojej decyzji o zwiększeniu importu ropy z Rosji, mówiąc, że musi zadbać o potrzeby ponad miliarda ludzi.

Ale o znaczeniu „Karty Narodów Zjednoczonych, prawa międzynarodowego i poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej państw” mówiła w swoich poprzednich wypowiedziach na temat Ukrainy.

Wypowiedź premiera Narendry Modiego na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy zeszłej jesieni została odebrana jako pośrednia krytyka Rosji. Modi powiedział na spotkaniu w Uzbekistanie, w obecności prezydenta Władimira Putina, że ​​„dzisiejsza epoka to nie wojna”.

Pomimo wysiłków Modiego analitycy twierdzą, że napięcia wokół Ukrainy przyćmią czwartkowe rozmowy. Zdominował wypowiedzi niektórych członków G20 jeszcze przed rozpoczęciem spotkania.

Agencja informacyjna Reuters zacytowała Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w Unii Europejskiej, który powiedział dziennikarzom po spotkaniu: „Ta wojna musi zostać potępiona”.

„Mam nadzieję, jestem tego pewien, że zdolności dyplomatyczne Indii zostaną wykorzystane, aby Rosja zrozumiała, że ​​ta wojna musi się skończyć” – powiedział.

W środę czołowy dyplomata Indii, Vinay Quatra, powiedział, że chociaż wojna na Ukrainie będzie ważnym punktem dyskusji, „kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym, energetycznym i nawozowym, wpływem konfliktu na te wyzwania gospodarcze, przed którymi stoimy” również otrzymają „ należyte skupienie”.

BBC News India jest teraz na YouTube. Kliknij Tutaj Aby subskrybować i oglądać nasze filmy dokumentalne, wyjaśnienia i funkcje.

Przeczytaj więcej historii Indii z BBC: